2019-12-02

Czy roboty zastąpią ludzką pracę?

Filmy, gry i książki z gatunku science-fiction nie raz szokowały nas pesymistyczną wizją świata kontrolowanego przez roboty. Mimo świadomości, że mamy do czynienia z fikcją, z tyłu głowy pewnie nie raz zapalała się lampka z pytaniem „a co, jeśli…?”. Świat pędzi przecież do przodu, a sztuczna inteligencja pojawia się w kolejnych sferach naszego życia i budzi pytanie, czy roboty zabiorą nam pracę?

Roboty wyręczają nas w wielu codziennych obowiązkach. Sztuczna inteligencja wspiera usługi, z których korzystamy każdego dnia i często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że zaawansowane technologie „machine learning” od dawna funkcjonują obok nas. Autonomiczny odkurzacz dbający o czystość naszego mieszkania lub asystent głosowy zarządzający włącznikami światła, klimatyzacją lub regulacją ciepła w domu nie wyglądają może jak filmowy WALL-E lub C-3PO, ale z całą pewnością są to pewnego rodzaju roboty. Inteligentne urządzenia coraz częściej wykorzystywane są również w przemyśle. I to właśnie tam znajdziemy roboty, których najbardziej obawiają się pracownicy fizyczni, którzy naoglądali się za dużo Matrixa.

Roboty przemysłowe

W znanych firmach zajmujących się tworzeniem samochodów od lat stawia się na automatyzację procesów produkcyjnych. Roboty przemysłowe wciąż potrzebują jednak ludzi, którzy będą kontrolowali ich pracę i w razie potrzeby będą w stanie skorygować pewne niedoskonałości i zaprogramować zadania odpowiadające bieżącym potrzebom przedsiębiorstwa. Automatyzacja wspiera dziś funkcjonowanie wielu sektorów gospodarki, ale bez czynnika ludzkiego roboty przemysłowe nie będą w stanie funkcjonować samodzielnie.

Robot do programowania

W wielu sektorach pracy, człowieka nie da się zastąpić maszyną. Roboty mogą co najwyżej współpracować z ludźmi, ale ktoś musi przecież zająć się ich oprogramowaniem i kontrolą działań opierających się jedynie na kodzie. W wielu branżach brakuje rąk do pracy, ale są zadania, których jeszcze długo nie będziemy mogli wykonać przy pomocy sztucznej inteligencji. Robot spawalniczy, robot przemysłowy czy roboty edukacyjne to wciąż maszyny, które wymagają odpowiedniej obsługi.

Roboty VS. człowiek

Z upływem lat, sztuczna inteligencja może przejąć od człowieka proste obowiązki niewymagające kreatywnego myślenia, ale czynnik ludzki nadal będzie niezbędny, aby maszyny prawidłowo wykonywały swoje zadania. Wielu ekspertów twierdzi, że roboty pomogą wręcz w rozwoju pracowników. Ludzie będą potrzebowali wyższych kompetencji, dzięki czemu ich praca stanie się ciekawsza i bardziej zróżnicowana. Na ten moment, na pewno nie musimy się martwić o to, że czeka nas Matrix. Roboty chyba nigdy w stu procentach nie zastąpią ludzkiej pracy.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *