2020-03-16

Router – niezbędny sprzęt w każdej sieci domowej

Router stanowi podstawowe wyposażenie sieciowe w każdej sieci domowej. Urządzenie to umożliwia rozdzielenie sygnału internetowego dla wielu urządzeń, dzięki czemu z sieci skorzystasz m.in. w telefonie, drukarce czy nawet lodówce. Dowiedz się, do czego służy router oraz na jakie parametry należy zwrócić uwagę przed zakupem tego sprzętu.

Czym jest router?

Routery to urządzenia sieciowe, które umożliwiają połączenie się z Internetem w sieci lokalnej za pomocą wielu urządzeń takich jak, np. komputer, smartfon czy drukarka. Możliwe jest to dlatego, że router rozdziela sygnał pakietów internetowych oraz nadaje osobny adres IP każdemu urządzeniu, które jest podłączone do sieci lokalnej. Sprzęt ten zwiększa bezpieczeństwo korzystania z Internetu oraz wpływa na jakość działania sieci. Standardowy model routera posiada trzy interfejsy sieciowe:

  • Ethernet LAN – przełącznik umożliwiający podłączenie komputerów za pomocą kabla sieciowego,
  • WAN – za pomocą tego interfejsu podłączany jest sygnał z połączeniem internetowym,
  • Wi-Fi – bezprzewodowy punkt dostępowy umożliwiający korzystanie z Internetu bez konieczności podłączania urządzeń do modemu.

Wybór routera – na co zwracać uwagę przed zakupem?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli routerów, które różnią się głównie przeznaczeniem oraz możliwościami. Wśród najpopularniejszych odmian wyróżnia się modele przewodowe oraz bezprzewodowe (router WiFi). Przed zakupem tego urządzenia zwróć uwagę na kilka czynników, dzięki którym dobierzesz odpowiedni sprzęt do swoich potrzeb.

Typ gniazda

Pierwszym krokiem w wyborze routera jest określenie typu gniazda (łącza), z którym potrzebujesz połączyć urządzenie sieciowe. Na rynku dostępne są modele, które obsługują wszystkie typy gniazd – tego typu sprzęt znajdziesz m.in. na stronie https://eltrox.pl/. Najczęściej jednak sprzęt dostarczany jest przez operatora Internetu. W takim wypadku warto zapoznać się z instrukcją dołączoną przez dostawcę. Obecnie istnieją trzy rodzaje podłączeń: kabel z końcówką RJ-45 (wykorzystywana przez sieci osiedlowe i operatorów telewizji kablowej), linia telefoniczna RJ-11 (rzadko spotykane rozwiązanie wymagające posiadania modemu ADSL oraz routery z portem USB oraz wejściem na karty SIM (urządzenia obsługujące Internet mobilny).

Obsługa dwóch częstotliwości

Routery obecnie przystosowane są do pracy w dwóch pasmach – 2.4 i 5 GHz. Jeżeli zależy Ci na lepszym sygnale i mniejszych zakłóceniach, weź pod uwagę obsługę obu częstotliwości. Praca na wyższym zakresie (5 GHz) zagwarantuje lepszą jakość sygnału oraz większy komfort korzystania z urządzeń podłączonych do sieci.

Przepustowość Wi-Fi

Jeżeli zależy Ci na niezawodnym połączeniu bezprzewodowym do codziennych zastosowań, wybierz router, który pracuje co najmniej w standardzie 802.11 n – gwarantuje on przepustowość aż do 300 MB/s (dla częstotliwości 5 GHz) oraz do 150 MB/s (częstotliwość 2.4 GHz). Wysoka przepustowość podniesie szybkość działania sieci oraz wpłynie na komfort użytku.

Antena

Wszystkie modele routerów wyposażone są w antenę, która umożliwia przesyłanie sygnału do innych urządzeń. Na rynku dostępne są dwa rozwiązania: routery z antenami zewnętrznymi (często z możliwością odkręcania) – dzięki czemu możliwe jest dobrane bardziej czułych anten, które poprawią zasięg oraz modele z wbudowaną anteną wewnętrzną. Druga opcja jest droższym rozwiązaniem, ale w wielu przypadkach efektywniejszym.

Szyfrowanie

Podczas zakupu routera warto zwrócić uwagę na parametry szyfrowania, które zmniejszają ryzyko włamania się do sieci domowej. Wybierając urządzenie sieciowe, sprawdź dodatkowe funkcje bezpieczeństwa takie jak np. firewall, który chroni przed podstawowymi atakami na sieć.

Porównywarka cen sprzętu RTV

1 komentarz - Router – niezbędny sprzęt w każdej sieci domowej

  1. MaxElektro.pl pisze:

    Router jest bardzo istotnym urządzeniem, jeżeli chodzi o dostęp do internetu. Nie należy wybierać pierwszego lepszego urządzenia. Zakup należy bardzo dokładnie przemyśleć, aby potem nie żałować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *