2022-03-23

Jak segregować śmieci? Porady, które Ci w tym pomogą

Segregacja śmieci ma duży wpływ na środowisko naturalne. Sortując je poprawnie, można dać im drugie życie przez poddanie ich recyklingowi, a także zminimalizować ich negatywne oddziaływanie na całą planetę. Sprawdź, jak segregować śmieci jeszcze łatwiej!

Jak sortować odpady?

Sortowanie odpadów nie jest trudne, gdy pamięta się o paru ważnych zasadach i stosuje się rozwiązania ułatwiające ich przechowywanie.

Sortowanie odpadów wymaga przede wszystkim uwzględnienia zasad ich segregacji. Określone rodzaje odpadów będą również potrzebowały specjalnego zagospodarowania.

Warto również wybrać odpowiednie miejsce do przechowywania odpadów, aby nie zajmowały dużej ilości miejsca w domu i były łatwe w przekazywaniu firmie komunalnej.

Rodzaje śmieci segregowanych

Podstawą w prawidłowym sortowaniu śmieci jest ich rozdzielenie na różne rodzaje, by można było umieścić je w osobnych koszach lub workach.

Dla łatwiejszego sortowania śmieci zostały one podzielone na 5 oddzielnych kategorii dodatkowo oznaczonych innymi kolorami:

  • Żółty – tworzywa sztuczne i metale,
  • Zielony – szkło,
  • Niebieski – papier,
  • Brązowy – odpady bio,
  • Czarny – odpady zmieszane.

Zasady segregacji śmieci

Do koszów i worków na odpady segregowane należy wrzucać określone rodzaje śmieci zgodnie z ich przeznaczeniem. Jak segregować śmieci?

Tworzywa sztuczne i metale

Należy wrzucać: plastikowe opakowania, na przykład butelki, opakowania po kosmetykach, reklamówki i folie, opakowania wielomateriałowe jak kartony po napojach, folię aluminiową, puszki po konserwach, napojach i sokach, zakrętki z tworzywa i metalu.

Nie należy wrzucać: opakowań z zawartością, opakowań po lekach, opakowań po chemikaliach, zużytego sprzętu AGD, elektrycznego, elektronicznego, części samochodowych.

Szkło

Należy wrzucać: słoiki i butelki po napojach i produktach spożywczych, kosmetykach.

Nie należy wrzucać: szklanek, ceramiki, porcelany, kryształów, doniczek, żarówek, świetlówek, pojemników żaroodpornych, szyb, luster, opakowań po lekach, termometrów.

Papier

Należy wrzucać: opakowania z papieru, tektury i kartonu, ulotki, foldery, zeszyty, książki, gazety, torby papierowe, kartki papieru.

Nie należy wrzucać: ręczników papierowych, chusteczek higienicznych, papieru powlekanego, tłustego, na przykład kartonu po pizzy, jednorazowych naczyń papierowych, tapet, kartonów po napojach.

Odpady bio

Należy wrzucać: owoce, warzywa, obierki, gałęzie z krzewów i drzew, korę drzew, skoszoną trawę, zagrabione liście, drewno bez impregnacji.

Nie należy wrzucać: mięsa, wędlin, kości, odchodów zwierząt, na przykład żwirku dla kotów, ziemi, kamieni, drewna impregnowanego, popiołu, leków.

Odpady zmieszane

Należy wrzucać: pozostałe odpady, które nie mogą być poddawane segregacji.

Nie należy wrzucać: odpadów nadających się do segregacji, odpadów niebezpiecznych, specjalnych.

W wybranych gminach odbierany jest także popiół, który należy umieścić w osobnym kuble. Popiół przekazany do odbioru nie może być gorący.

Dokładne informacje dotyczące tego, jak segregować śmieci, można znaleźć na lokalnych stronach internetowych Urzędów Gmin i Miast.

O czym pamiętać podczas sortowania śmieci?

Opakowania zabrudzone nie wymagają mycia, na przykład słoiki, kubeczki po jogurtach. Należy jednak usunąć z nich resztki zawartości.

W przypadku śmieci składających się z kilku połączonych ze sobą rodzajów materiałów, należy je rozdzielić, na przykład od kubeczków po jogurtach należy oderwać wieczka.

Niektórych odpadów nie powinno się wyrzucać do koszów na śmieci, ponieważ wymagają one specjalnego zagospodarowania. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • Elektrośmieci,
  • Zużyte baterie i akumulatory,
  • Odpady poremontowe i pobudowlane, na przykład gruz, opakowania po farbach, olejach, chemikaliach,
  • Przeterminowane leki.

Powyższe rodzaje odpadów wymagają przekazania ich bezpośrednio do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) albo do innych punktów zajmujących się ich zbiorem. Przykładowo elektrośmieci można oddać do sklepów AGD i RTV lub przy zakupie nowych sprzętów, a leki do wybranych aptek.

Odpady wielkogabarytowe, na przykład meble, AGD, RTV są również odbierane w trakcie organizowanych zbiórek spod posesji, najczęściej 1-2 razy do roku.

Jeżeli masz jakiekolwiek problemy z dopasowaniem odpadu do konkretnej kategorii, warto sprawdzić informacje na temat jego recyklingu. Można znaleźć je na stronach internetowych.

Gdzie przechowywać odpady?

Aby sortowanie odpadów było jeszcze łatwiejsze, warto wyznaczyć miejsce do ich przechowywania.

W domu do sortowania odpadów sprawdzają się osobne kosze na śmieci. Można zdecydować się na kilka koszów lub na jeden z oddzielnymi wsadami. W sprzedaży znajdują się różne rozwiązania ułatwiające segregowanie śmieci w domu, dlatego można dopasować je do miejsca ich przechowywania, na przykład szafek kuchennych.

Osoby, które wystawiają odpady do firmy komunalnej przed swój dom, mogą prościej przechowywać i segregować je w zewnętrznej wiacie śmietnikowej. Wiaty na śmietniki D-BOX umożliwiają ustawienie w niej kilku kubłów na odpady oraz worków na śmieci segregowane. Umieszczona przy ogrodzeniu ułatwia wystawienie ich przed posesję.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *