Cyberbezpieczeństwo Twojej firmy
Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale ponad połowa ataków cyberprzestępców dotyka małych firm. Wynika to z reguły ze słabo rozwiniętej sieci zabezpieczeń danych, co z łatwością może paść łupem cwanych hakerów działających na całym świecie – zarówno rzeczywistym jak i wirtualnym. Odpowiednie zabezpieczenie danych na komputerach firmowych oraz odpowiednia ochrona sieci internetowej firmy to absolutna podstawa współczesnego rozumienia bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej.
Zadbaj o ochronę danych w Twojej firmie
Dbałość o cyberbezpieczeństwo firmy to temat, który w dzisiejszych czasach nie może być pomijany. Zarówno dane wewnętrzne firmy jak dane wrażliwe klientów są regularnie celem ataku cyberprzestępców. Działanie z zakresu security awarness, czyli w dosłownym tłumaczenie uważnej ochronie danych osobowych to przede wszystkim dbałość o aktualne zabezpieczenia firmy w postaci licencjonowanego antywirusa i firewalla zainstalowanego w sieci firmowej. Jest to absolutna podstawa cyberbezpieczeństwa pozwalająca uniknąć przykrych konsekwencji jakie niesie za sobą wyciek wrażliwych danych z komputerów w firmie.
Jak rozumieć cyberbezpieczeństwo?
Poprzez cyberbezpieczeństwo należy rozumieć podstawową znajomość zasad z zakresu wspomnianego już wyżej security awareness. Dotyczy to przede wszystkim odpowiedniego zabezpieczania swoich danych przed ewentualnym atakiem hakerskim. Podstawową kwestią regulującą bezpieczeństwo danych w sieci jest umiejętne tworzenie haseł dostępu. Notorycznym błędem ludzi na całym świecie jest ustalanie jednolitych haseł do wszystkich kont internetowych. Jest to kardynalny błąd. Sprawia to, że wystarczy aby haker złamał hasło do jednego serwisu lub pliku i w ten sposób może dostać się do wszystkich kont i subkont użytkownika.
To właśnie tego typu rutynowe błędy użytkowników stanowią łakomy kąsek dla cyberprzestępców. Sam antywirus i szyfrowanie plików nie jest w stanie zagwarantować pełnego cyberbezpieczeństwa w firmie. Podstawą jest świadome użytkowanie sieci internetowej i zapobieganie ewentualnym konsekwencjom na poziomie behawioralnym. Nie powinno się zapisywać wrażliwych danych dostępowych w miejscach, gdzie ktokolwiek niepożądany może mieć dostęp. W internecie – podobnie jak na jezdni – przez cały czas powinno kierować się zasadą ograniczonego zaufania.
Aby lepiej zapoznać się z tematem cyberbezpieczeństwa dobrze zasięgnąć porady specjalistów w tej dziedzinie. Odpowiednie zabezpieczenie rozpoczyna się w świadomości użytkownika, jednak istnieją również doskonałe narzędzia aby uniknąć coraz cwańszych w swoich poczynaniach hakerów.