Co spowalnia prędkość Wi-Fi?
Technologia sieci bezprzewodowych Wi-Fi upowszechniła się na tyle, że mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie na dłuższą metę poza jej zasięgiem. Jednak często prędkość Wi-Fi przestaje być wystarczająca, a połączenie z internetem nie spełnia oczekiwań. Co może wpływać na szybkość bezprzewodowej transmisji danych, co spowalnia prędkość Wi-Fi? Sprawdź poniższe informacje, by świadomie korzystać z dostępnych możliwości.
Dobry zasięg Wi-Fi to nie zawsze maksymalne prędkości
Niemal każdy użytkownik sieci bezprzewodowej ma świadomość, że istotny wpływ na prędkość działania Wi-Fi ma pozostawanie w zasięgu. Teoretycznie, im wyższy zasięg, tym transmisja danych powinna być szybsza, a połączenie bardziej stabilne. Z tego też względu Wi-Fi extender, czy nazywany inaczej wzmacniacz Wi-Fi jest często poszukiwanym urządzeniem sieciowym. Słaby zasięg może wynikać na przykład z:
- przeszkód stałych – ścian, stropów,
- mebli wyposażenia,
- zakłóceń urządzeń elektronicznych,
- innych sieci Wi-Fi działających w pobliżu.
Pewnych elementów nie da się uniknąć, z tego też względu użycie routera czy AP Wi-Fi oraz dodatkowych wzmacniaczy ma sens, w szczególności w zagęszczonych terenach. Jednak nawet przy pełnym zasięgu nie zawsze prędkość sieci będzie satysfakcjonująca, bo wpływ mają tu też inne czynniki.
Technologia sieci Wi-Fi a inne urządzenia
Bardzo istotną kwestią przy obserwacji prędkości połączenia bezprzewodowego jest obsługiwany standard komunikacji. Najnowsze Wi-Fi 6E może osiągać teoretyczne prędkości transmisji porównywalne nawet z połączeniami przewodowymi. Jednak przy nim starsze technologie, zgodne ze specyfikacją IEEE 802.11b, g czy a okazują się wyjątkowo wolne. Dlatego tak ważna jest odpowiednia karta sieciowa obsługująca standard przynajmniej tak wysoki, jak punkt dostępowy, aby nie tworzyło się tak zwane wąskie gardło. W zależności od standardu sieci, możliwości routera lub AP oraz „najsłabszego” dołączonego do niej urządzenia może też zajść sytuacja, że cała transmisja musi „zwolnić”, dostosowując się do sprzętu. Dlatego ważny jest wybór nowoczesnych punktów dostępowych obsługujących wiele standardów, także jednocześnie.
Wpływ standardu routera na prędkość Wi-Fi
Nie bez znaczenia dla ewentualnego spowolnienia sieci Wi-Fi może okazać się technologia dostępu do internetu. Nawet jeżeli sieć Wi-Fi jest w najnowszym standardzie mogącym obsłużyć prędkość na poziomie 1-2 Gb/s, to przy dostępie do internetu na poziomie 300 Mb/s nie będzie odczuwalnych zmian. Podobnie, decydując się na router mobilny z Wi-Fi trzeba ustalić, jaką prędkość może zapewnić operator. Tu dochodzi dodatkowo kwestia zasięgu sieci komórkowej, w tym także dostępu do technologii transmisji danych obsługiwanych przez modem w routerze.
Obciążenie oraz zakłócenia sieci
Bardzo częstą przyczyną spowolnienia sieci Wi-Fi okazuje się jej nadmierne obciążenie. Pod hasłem tym może kryć się kilka niekorzystnych sytuacji:
- nadmierna jednoczesna ilość użytkowników sieci,
- zbyt duża przepustowość zajęta przez jednego lub kilku użytkowników,
- nieadekwatne do możliwości routera lub access pointa obciążenie,
- nieautoryzowany dostęp do sieci.
Oprócz obciążenia mogą pojawić się zakłócenia w sieci, które także negatywnie wpływają na prędkość Wi-Fi. Sytuacjom takim można przeciwdziałać, a nowoczesne routery czy punkty dostępowe samodzielnie dobierają optymalny kanał Wi-Fi do pracy.