2020-09-29

Budowa przekaźnika – styki

Przekaźniki są coraz częściej stosowanymi komponentami w automatyce, zarówno w przypadku aplikacji do wykorzystania w warunkach domowych jak również przemysłowych. Doświadczony konstruktor wie, że na właściwy dobór przekaźnika do aplikacji należy spojrzeć znacznie szerzej. Nie wystarczy znać wyłącznie parametrów przekaźnika – istotne znaczenie ma również charakter samej aplikacji.

Przejdźmy do przekaźnika, a dokładniej do jednego z najważniejszych jego elementów jakim są styki. W zależności od potrzeb, przekaźnik może udostępniać różną liczbę zestyków – od jednego do nawet 4.  Biorąc pod uwagę charakter aplikacji, przekaźnik może w niej pełnić funkcje łączeniową oraz sygnałową.

W przypadku funkcji łączeniowej zasadnicze znaczenie mają parametry przekaźnika związane z maksymalnym prądem, prądami udarowymi jak również charakterem obciążenia (np. Obciążenie rezystancyjne, pojemnościowe lub indukcyjne). Zarówno w aplikacjach przeznaczonych do automatyki domowej jak i przemysłowej zaleca się w takim wypadku wybierać przekaźniki gdzie materiał zestyków oparty jest na stopach materiałów takich jak: srebro-nikiel, srebro-tlenek kadmu i srebro-tlenek cyny. Styki wykonane z stopu srebra i niklu są obecne w przekaźnikach niemal od zawsze. Takie styki zapewniają dobrą wytrzymałość w przypadku obciążeń o charakterze rezystancyjnym i w przypadkach gdy załączany prąd nie jest wysoki.

W przypadku gdy nasza aplikacja załącza obciążenia o charakterze indukcyjnym, lub gdy w obwodzie występują piki związane z dużym prądem rozruchu (np. Silniki, oświetlenie żarowe) lepszym wyborem będzie przekaźnik z stykami wykonanymi z srebra połączonego z tlenkiem kadmu. Taki styk zapewnia dobrą odporność na zgrzanie, jednakże stosowanie tlenku kadmu może zostać wkrótce zakazane (względy środowiskowe). Z tego względu rozwinęła się technologia wykonywania styków powstałych z spieków wysokociśnieniowych srebra i tlenku cyny (AgSnO2). Tak wykonany styk jest odporny na duże prądy rozruchowe.

W przypadku stosowania przekaźnika w aplikacjach sygnałowych, inaczej aniżeli w przypadku funkcji łączeniowej, wymagane jest aby styk stworzył połączenie o możliwie jak najniższej rezystancji. Trzeba mieć bowiem świadomość, że w takich aplikacjach mamy do czynienia z niskimi napięciami i małym prądem (nawet na poziomie kilku mA). Standardowy materiał styków najpewniej nie spełniłby oczekiwań konstruktora aplikacji. Dlatego stosuje się przekaźniki z stykami złoconymi. Pozłacanie powierzchni styków zabezpiecza je przed naturalną pasywacją i zdecydowanie obniża minimalne przełączane obciążenie dając również możliwość przełączania rzadko występujących sygnałów.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *