2020-09-29

Budowa przekaźnika – styki

Przekaźniki są coraz częściej stosowanymi komponentami w automatyce, zarówno w przypadku aplikacji do wykorzystania w warunkach domowych jak również przemysłowych. Doświadczony konstruktor wie, że na właściwy dobór przekaźnika do aplikacji należy spojrzeć znacznie szerzej. Nie wystarczy znać wyłącznie parametrów przekaźnika – istotne znaczenie ma również charakter samej aplikacji.

Przejdźmy do przekaźnika, a dokładniej do jednego z najważniejszych jego elementów jakim są styki. W zależności od potrzeb, przekaźnik może udostępniać różną liczbę zestyków – od jednego do nawet 4.  Biorąc pod uwagę charakter aplikacji, przekaźnik może w niej pełnić funkcje łączeniową oraz sygnałową.

W przypadku funkcji łączeniowej zasadnicze znaczenie mają parametry przekaźnika związane z maksymalnym prądem, prądami udarowymi jak również charakterem obciążenia (np. Obciążenie rezystancyjne, pojemnościowe lub indukcyjne). Zarówno w aplikacjach przeznaczonych do automatyki domowej jak i przemysłowej zaleca się w takim wypadku wybierać przekaźniki gdzie materiał zestyków oparty jest na stopach materiałów takich jak: srebro-nikiel, srebro-tlenek kadmu i srebro-tlenek cyny. Styki wykonane z stopu srebra i niklu są obecne w przekaźnikach niemal od zawsze. Takie styki zapewniają dobrą wytrzymałość w przypadku obciążeń o charakterze rezystancyjnym i w przypadkach gdy załączany prąd nie jest wysoki.

W przypadku gdy nasza aplikacja załącza obciążenia o charakterze indukcyjnym, lub gdy w obwodzie występują piki związane z dużym prądem rozruchu (np. Silniki, oświetlenie żarowe) lepszym wyborem będzie przekaźnik z stykami wykonanymi z srebra połączonego z tlenkiem kadmu. Taki styk zapewnia dobrą odporność na zgrzanie, jednakże stosowanie tlenku kadmu może zostać wkrótce zakazane (względy środowiskowe). Z tego względu rozwinęła się technologia wykonywania styków powstałych z spieków wysokociśnieniowych srebra i tlenku cyny (AgSnO2). Tak wykonany styk jest odporny na duże prądy rozruchowe.

W przypadku stosowania przekaźnika w aplikacjach sygnałowych, inaczej aniżeli w przypadku funkcji łączeniowej, wymagane jest aby styk stworzył połączenie o możliwie jak najniższej rezystancji. Trzeba mieć bowiem świadomość, że w takich aplikacjach mamy do czynienia z niskimi napięciami i małym prądem (nawet na poziomie kilku mA). Standardowy materiał styków najpewniej nie spełniłby oczekiwań konstruktora aplikacji. Dlatego stosuje się przekaźniki z stykami złoconymi. Pozłacanie powierzchni styków zabezpiecza je przed naturalną pasywacją i zdecydowanie obniża minimalne przełączane obciążenie dając również możliwość przełączania rzadko występujących sygnałów.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *