2018-02-26

Co i jak – budowa szaf sterowniczych

Aparatura wykorzystywana w energetyce, automatyce oraz w celu utrzymania ruchu w zakładach produkcyjnych powinna znajdować się w jednym miejscu. Należy umieścić ją w szafie sterowniczej, która zapewni jej niczym niezakłócone, bezpieczne działanie, ochroni przed dostępem osób trzecich i przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Charakterystyka szaf sterowniczych

Wbrew pozorom szafy sterownicze pełnią istotną funkcję, więc nie należy na nich oszczędzać. Kupując produkt kiepskiej jakości, narażasz się na drogie remonty czy przestoje w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, a w dłuższej perspektywie czasu na poważne straty. Mimo że w sprzedaży dostępne są produkty wykonane z tworzywa sztucznego, wykazujące świetne właściwości wytrzymałościowe, to zdecydowanie lepsze parametry techniczne przejawiają metalowe.

Wybrana szafa powinna mieć wysoką klasę szczelności (IP) i dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne (IK). Jej konstrukcja musi być sztywna, aby silne wibracje, siły zewnętrzne i momenty mechaniczne, generujące naprężenia, nie wywierały na nią szkodliwego wpływu. Radzimy wybierać certyfikowany i spełniający wszelkie obowiązujące normy sprzęt, który pracuje bezpiecznie i niezawodnie. W przypadku większych potrzeb czy planów dalszej rozbudowy aparatury warto rozejrzeć się za szafami modułowymi, przystosowanymi do łączenia przy zachowaniu pełnej wszechstronności zastosowania.

Z czego składa się szafa sterownicza?

Szafa sterownicza to metalowy korpus (skrzynka) z panelem tylnym, płytą przepustów kablowych, płytą montażową, szynami montażowymi i drzwiczkami zamykanymi na kłódkę, zamek szyfrowy lub specjalną wkładkę. Umożliwia instalację komponentów elektrycznych, takich jak urządzenia sterujące, sygnalizujące, regulujące, pomiarowe, zabezpieczające.

Pozwala na prawidłowe połączenie obwodów, co eliminuje znaczną część problemów, które pojawiłyby się w następstwie niewłaściwego podłączenia aparatury. Występuje w wersji stojącej i wiszącej. Przy ich składaniu należy także bezwzględnie przestrzegać norm i regulacji, które znajdziesz tutaj: Normy i przepisy dotyczące składania szaf sterowniczych

Budowa i uziemienie szafy sterowniczej – podstawy

Każdą szafę sterowniczą składa się zgodnie z dołączoną do niej dokumentacją techniczną, niemniej ogólny schemat przedstawia się następująco. Najpierw w obudowie, jeżeli jest taka potrzeba  przygotowuje się, otwory montażowe pod aparaturę, a w nich umieszcza kontrolki, przełączniki i rączki manewrowe od aparatury, która znajdzie się w środku.

Następnie do płyty montażowej przymocowuje się szyny i korytka kablowe służące instalacji urządzeń oraz listew zaciskowych. Jeżeli w szafie mają znaleźć się sprzęty w większym rozmiarze, to lepiej zrezygnować z użycia szyn i przykręcić je bezpośrednio do płyty. Dalej łączy się wszystkie urządzenia i podpina do sygnalizatorów/przełączników przy pomocy przewodów o odpowiedniej długości. Przedostatni etap to oznaczenie aparatów i przewodów połączone z wykonaniem otworów pod dławice kablowe w dolnej płycie.

Na koniec pozostaje już tylko zabezpieczenie szafy przez uziemienie. Potencjały powstałe między metalowymi częściami obudowy mogłyby doprowadzić do usterki. Urządzenie znajdujące się pod napięciem stwarza realne niebezpieczeństwo dla przebywających w jej otoczeniu lub obsługujących je osób, dlatego metalowa obudowa wraz z ramami wymaga uziemienia.

W celu wyrównania potencjałów można użyć elastycznych, miedzianych linek. Chyba że sięgnie się po specjalnie opracowane produkty, w których ściany, dach i płytę podłogi szafy łączy się przewodząco z ramą – wtedy zabezpieczenia linkami wymagają jedynie drzwi szafy.

szafy sterownicze

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *