Co to jest oscyloskop?
Oscyloskop to bez wątpienia najbardziej użyteczny przyrząd w projektowaniu, naprawach, strojeniu i kalibracji wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych. Umożliwia pomiary napięć stałych i zmiennych, czasu, częstotliwości, fazy przebiegów elektrycznych, a przy użyciu przystawek także innych wielkości elektrycznych i nieelektrycznych. Opisanie analogowych właściwości szybkich układów cyfrowych jest niemożliwe bez pomiaru przebiegów. Obraz przebiegu na ekranie oscyloskopu dostarcza natychmiast informacji o jego kształcie, w którym są zawarte wielorakie wielkości metrologiczne.
Ta zdolność uchwycenia pełnej sytuacji wyróżnia oscyloskop spośród wszystkich przyrządów pomiarowych. Nawet oscyloskop cyfrowy, zamieniający sygnał analogowy na ciąg słów cyfrowych, ponownie stara się wiernie odtworzyć go w postaci analogowego obrazu na ekranie.
Początkującego elektronika niekiedy przeraża ilość pokręteł i przełączników umieszczonych na płycie czołowej oscyloskopu.
Wbrew pozorom wykorzystanie rozbudowanego oscyloskopu nie jest trudne, trzeba tylko poznać podstawowe zasady jego obsługi i budowy. Z drugiej strony posiadanie kosztownego oscyloskopu cyfrowego o wielkich możliwościach wcale nie gwarantuje sukcesu, ponieważ nieumiejętne dołączenie do obwodu może mocno zafałszować wyniki pomiaru, a nawet spowodować nieprawidłową pracę badanego obwodu.
Dlatego zalecam każdemu kto ma lub będzie miał do czynienia z praktyczną elektroniką dokładne zrozumienie zasady działania i kluczowe parametry oscyloskopu.
Nie będę się rozpisywał na temat budowy i zasady działania oscyloskopu, gdyż takie informacje można znaleźć w różnych książkach i publikacjach. Jeśli ktoś będzie chciał wykorzystać w praktyce możliwości oscyloskopu i zostać mistrzem w pomiarach tym przyrządem niewątpliwie zgłębi tajemnice tego urządzenia.
Oscyloskop to najwszechstronniejszy z dostępnych ogólnie na rynku przyrządów.
Podejmując decyzję o zakupie oscyloskopu warto się trochę nad tym zagadnieniem zastanowić. Jaki kupić?
Oscyloskopy najtańsze, przeznaczone dla amatorów mają szereg wad i ograniczeń. Oczywiście początkujący hobbysta, zajmujący się elektroniką dorywczo, powinien rozejrzeć się za jakimś możliwie tanim oscyloskopem, który można dostać z drugiej ręki np.: z Alledrogo.
Natomiast elektronik poważnie traktujący swoje hobby lub zawód, na pewno nie powinien kupować sprzętu najniższej klasy. Decydując się na zakup oscyloskopu analogowego polecam porządny oscyloskop dwukanałowy. Chociaż zawsze można wybrać jakiś oscyloskop cyfrowy. Wybór należy do kupującego.