2022-07-07

Do czego służy amplituner i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Amplitunery to urządzenia, które umożliwiają stworzenie kina domowego na najwyższym poziomie. Można je określić mianem wielofunkcyjnych wzmacniaczy. Do czego może służyć amplituner i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Które parametry będą miały kluczowe znaczenie dla miłośnika kina, a które dla melomana?

Amplituner – co warto o nim wiedzieć?

Urządzenie zwane amplitunerem można określić mianem dekodera dźwięku. Może działać na kilku kanałach i łączyć je ze sobą. Do tego ma działanie wzmacniające dźwięk. Dzięki niemu dźwięk przekazywany jest do głośników, dlatego nazywany jest też przedwzmacniaczem. Amplituner może odbierać dźwięk z różnych urządzeń, takich jak: telewizor, komputer, konsola do gier, odtwarzacz DVD/Blu-Ray, smartfon czy też radio. Można podłączyć do niego gramofon albo wieżę hi-fi. Amplituner może odbierać nawet stacje radiowe po podłączeniu do niego anteny. Jeśli TV ma mało portów HDMI, to amplituner może być niezwykle przydatny. Ten przedwzmacniacz może odbierać najnowszy system DTS Dolby True HD, jeśli wyposażony jest w siedem wzmacniaczy z równą mocą wyjściową. Mimo, że system ma 8 kanałów taki amplituner wystarczy, gdyż do niskotonowego kanału podłączony jest suboofer.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze amplitunera?

Warto wiedzieć, że standardowy amplituner posiada zwykle jedno lub dwa wyjścia HDMI oraz cztery wejścia HDMI, zatem można podłączyć do niego niezbędne sprzęty. W zależności od ilości podłączanych urządzeń trzeba dobrać amplituner z odpowiednią ilością złączy HDMI. Wybierając przedwzmacniacz na pewno trzeba wziąć pod uwagę posiadany budżet. Amplituner stereo będzie dobrym wyborem dla melomana. Z kolei dla miłośnika filmów akcji potrzebny będzie amplituner wielokanałowy. Można wybrać amplituner stereo z subooferem. Wybierając taki sprzęt trzeba pamiętać o parametrach takich jak: moc znamionowa RMS, funkcja korygująca barwę dźwięku czy brzmienie dźwięku. Im więcej kanałów, tym lepszy dźwięk przestrzenny można uzyskać. Oczywiście, gdy używa się amplitunera do wzmacniania dźwięku muzyki, to nie są potrzebne dodatkowe efekty dźwiękowe, zatem można wybrać dobry przedwzmacniacz stereo. Jeśli chcesz korzystać z konsoli do gier, a także oglądać filmy z efektami, to na pewno wielokanałowy model będzie najlepszym wyborem. Wśród wielu ciekawych propozycji na pewno znajdziesz taki sprzęt, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *