Czym są i gdzie stosuje kondensatory?
Jednym z podstawowych elementów większości współczesnych układów elektrycznych są kondensatory. Układ dwóch elektrod przedzielonych dielektrykiem, w którym gromadzą się ładunki elektryczne znany jest od blisko 300 lat, jednak wraz z rozwojem szeroko pojętej elektroniki i układów scalonych, zaczęto je wykorzystywać na szeroką skalę. Sprawdź, co warto wiedzieć o kondensatorach.
Na jakiej zasadzie działa kondensator?
Głównym zadaniem kondensatora jest gromadzenie ładunków elektrycznych o tej samej wartości, ale przeciwnym potencjale (znaku). Najprostsze kondensatory zbudowane są dwóch elektrod oddzielonych od siebie dielektrykiem wykonanym najczęściej z ceramiki. Do elektrod zostały podpięte metalowe płytki, które nazywamy okładkami kondensatora. Gdy do elektrod zostanie podpięte źródło zasilania, to na okładkach kondensatora zaczynają gromadzić się ładunki. Odłączenie źródła prądu elektrycznego nie spowoduje jednak ich zniknięcia. Dzięki przyciąganiu elektrostatycznemu ładunki pozostają na swoim miejscu, co znalazło szerokie zastosowanie we współczesnej elektronice.
Podstawową jednostką pojemności kondensatora jest 1 farad. Oznacza to, że pojemność przewodnika elektrycznego zwiększa się o 1 wolt po dostarczeniu ładunku o wartości 1 kulomba. Pojemność większości kondensatorów podaje się jednak w mniejszych jednostkach, takich jak nano- i mikrofardy.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kondensator?
Decydując się na wybór kondensatora warto mieć na uwadze, że razem z rezystorem stanowią jedne z podstawowych elementów układów elektrycznych. Od ich skuteczności i niezawodności będzie zależeć działanie całego urządzenia. W przypadku kondensatorów jednym z ich istotniejszych parametrów jest pojemność, czyli potencjał urządzenia do gromadzenia ładunków elektrycznych. Wartość ta równa jest ilorazowi ładunku zgromadzonego na okładce kondensatora przez różnicę potencjałów między jego okładkami.
Innym istotnym parametrem jakim należy brać pod uwagę podczas zakupu kondensatora jest jego czas rozładowania. O tym, jak bezpiecznie rozładować kondensator tak, by nie doprowadzić do spięcia i w konsekwencji pożaru całej instalacji, przeczytacie w tym miejscu.
Podział kondensatorów ze względu na ich obszar zastosowania
Kondensatory można podzielić ze względu na wiele różnych parametrów i właściwości. Oprócz kształtu czy materiału z jakiego zostały wykonane, istotny jest również obszar zastosowania kondensatorów.
Kondensatory stosowane w zasilaczach powinny charakteryzować się dużą pojemności, możliwością pracy w dużym przedziale temperatur i odpornością na krótkotrwały pobór prądu o dużym natężeniu. Dzięki temu wartość chwilowa napięcia w przerwach pomiędzy kolejnymi dawkami zasilania może być stale podtrzymywana. W tym przypadku kondensator ogranicza również wahania napięcia.
Kondensatory będące elementami filtrów zwiększających jakość energii elektrycznej zwane są przeciwzakłóceniowymi. Najczęściej mają niską rezystancję i indukcyjność, dzięki czemu możliwy jest przepływ prądu elektrycznego o dużej wartości chwilowej.
Oprócz wyżej wymienionych, często można spotkać także kondensatory blokujące (wykorzystywane w elektronicznych układach cyfrowych) i sprzęgające, które charakteryzują się dużą pojemnością i najczęściej stosuje się je w obwodach prądu stałego. Dużą zaletą kondensatorów sprzęgających jest fakt, że mogą być umieszczone w dowolnej części układu.