2017-10-30

Technologia ESD dla wymagających stanowisk serwisowania urządzeń elektronicznych

Nagłe wyładowanie elektrostatyczne stanowi poważne zagrożenie dla wielu urządzeń elektronicznych, które są bardzo czułe na niekontrolowany przepływ prądu. Ze względu na zagrożenie ich trwałego uszkodzenia, warto decydować się na rozwiązania gwarantujące wysoki poziom ochrony, niezależnie do warunków pracy. Mowa w tym miejscu o specjalnych stołach montażowych ESD, które znajdują się w ofercie firmy RA Construction.

Są one sprzedawane w różnych konfiguracjach – zakupić można zarówno modele dwumodułowe, jak i trójmodułowe. W każdym przypadku zyskujemy konstrukcję, która została przygotowana w taki sposób, aby zapewnić pełną ochronę przed wpływem wspomnianych wyładowań. W ten sposób możliwa staje się w pełni bezpieczna i sprawna praca z układami scalonymi i rozmaitymi urządzeniami elektronicznymi.

Co to jest ESD?

Jest to skrót od ElectroStatic Discharge, czyli wyładowania elektrostatycznego, polegającym na nagłym przepływie prądu pomiędzy dwoma obiektami, wyróżniającymi się różnym potencjałem elektrycznym. Odmienne naładowanie sprawia, że w sytuacji, gdy wchodzą one ze sobą w kontakt, dochodzi do dynamicznej wymiany ładunków (zarówno dodatnich, jak i ujemnych). Ów kontakt może polegać chociażby na zetknięciu się rękawicy z powierzchnią stołu.

ESD stanowi zagrożenie dla wielu urządzeń elektrycznych, które pod wpływem wyładowania mogą ulec uszkodzeniu, a nawet zniszczeniu. Spośród nich można wymienić między innymi diody laserowe, układy scalone czy też urządzenia pomiarowe. Wszystko to sprawia, że praca z ich wykorzystaniem powinna odbywać się na stanowisku pracy, wyróżniającym się pełną ochroną ESD.

Do czego wykorzystać stół montażowy ESD?

Jest to przede wszystkim podstawowy element sprawnego, w pełni bezpiecznego stanowiska pracy, które pozwala na realizację wszelkich zadań bez obawy o uszkodzenie wrażliwych urządzeń i układów. Mowa tutaj między innymi o montażu poszczególnych elementów, pracy serwisowej czy też kontroli jakości. Przy wykorzystaniu stołów standardowych, wszystko to okazałoby się po prostu niemożliwe – wspomniane narzędzia uległoby bowiem uszkodzeniu.

Wszystko to sprawia, że stoły ESD są wykorzystywane w zaawansowanych laboratoriach, warsztatach, halach produkcyjnych i wszelkich działach w przemyśle elektrotechnicznym, gdzie potrzebna jest ochrona przed powstawaniem szkodliwych wyładowań elektrostatycznych. Stoły ESD od standardowych rozwiązań różnią się przede wszystkim wykorzystanymi materiałami konstrukcyjnymi. Gwarantują jednak ten sam lub nawet wyższy komfort pracy.

Wady i zalety roboczych stołów antystatycznych

Stanowiska pracy przygotowywane przez RA Construction gwarantują przede wszystkim skuteczną ochronę wspomnianych urządzeń i układów scalonych – co ważne, zabezpieczona zostaje cała przestrzeń robocza. Takie stoły wyróżniają się bardzo długą żywotnością, dzięki czemu ich zakup ma charakter jednorazowy. Sprzedawane są one również z dodatkowym wyposażeniem, chociażby w postaci podświetlenia, co również zwiększa komfort pracy.

Po stronie wad należy zapisać wyłącznie konieczność przestrzegania pewnych zasad eksploatacyjnych. Powierzchnia ESD może zostać bowiem uszkodzona za sprawą ostrych przedmiotów lub szczególnie agresywnych chemikaliów. Uważać należy również podczas czyszczenia tego typu konstrukcji. Co ważne, stoły antystatyczne musza być regularnie kontrolowane, tak aby właściwości ochronne cały czas były utrzymywane.

Przykładowe stoły montażowe polskiego producenta

podświetlany stół montażowy

Ile kosztuje solidne stanowisko montażowe z blatem ESD?

W ofercie RA Construction znaleźć można stoły wykonane z profili stalowych i płyt melaminowanych. Gwarantują one więc wysoki poziom zabezpieczeń. Co ważne, sprzedawane są one w różnych konfiguracjach. Standardowe modele dwumodułowe kosztują 750 złotych netto – cena ta może wzrosnąć o 200 lub 280 złotych w przypadku zamontowania dodatkowej półki bądź dwóch. Znacznie rozszerzają one możliwości robocze. Jeżeli chodzi o stoły trójmodułowe, w podstawowej wersji kosztują one 950 złotych netto.

Dodatkowa półka górna zwiększa cenę do 1200 złotych netto, natomiast dwie półki do 1230 złotych netto. Zarówno stoły dwu, jak i trójmodułowe można zakupić z wbudowanym oświetleniem centralnym – takie konstrukcje kosztują 1150 złotych netto (dwa moduły + oświetlenie 2x18W) i 1480 złotych netto (trzy moduły + 2x36W).

Pełną ofertę stanowisk montażowych ESD można znaleźć na stronie polskiego producenta mebli warsztatowych RA Construction.

Artykuł opracował Maciej Ankudowicz,
Wólka Kokosia 25, 05-307 Dobre k/ Warszawy
www: https://raconstruction.pl
tel: +48 534 344 924
mail: biuro@raconstruction.pl

Porównywarka cen sprzętu RTV

1 komentarz - Technologia ESD dla wymagających stanowisk serwisowania urządzeń elektronicznych

  1. Perspectiva pisze:

    Bardzo fajne stoły!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *