2019-09-05

Gdzie zamontować czujnik gazu?

Rodzina jest najważniejsza – tak deklaruje większość Polaków. To wartość, o jaką szczególnie trzeba się zatroszczyć. Dlatego też staramy się chronić własną familię przed różnymi zagrożeniami, także tymi podstępnymi i cichymi zabójcami jak ulatniający się gaz. Jak w porę zareagować? Idealnym rozwiązaniem jest zakup czujnika gazu. Gdzie najlepiej go zamontować?

Ochrona rodziny w każdej sytuacji

We wszystkich rankingach podkreślamy, jak ważna jest dla nas rodzina. Istotniejsza niż wszystko inne, wartościowsza niż pieniądze czy praca. Skoro tak myślimy, powinniśmy zawsze trzymać rękę na pulsie, starając się ochronić wszystkich jej członków. Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie swoich bliskich, nie możemy poprzestać na półśrodkach, lecz działać maksymalnie skutecznie, aby całkowicie zlikwidować ewentualne zagrożenia, także w przypadku tych niepozornych. Zabijających, gdy nie jesteśmy nawet tego świadomi.

Statystyki Komendy Głównej Straży Pożarnej nie pozostawiają wątpliwości – większość osób nie traci życia z powodu pożarów, ale przez zatrucie toksynami, między innymi ulatniającym się gazem. Nie możemy więc tego lekceważyć, lecz zainwestować w czujnik gazu. Sam zakup to jednak nie wszystko, bo musimy też wiedzieć, gdzie go zamontować.

Jak działa czujnik gazu?

Czujnik gazu reaguje na różne odmiany tej materii, niezależnie więc, czy jest to gaz ziemny, płynny czy nawet opary benzyny, jesteśmy pewni jego reakcji. Kiedy nasycenie trujących substancji zbliża się niebezpiecznie do granicznej wartości, system alarmujący natychmiastowo nas o tym poinformuje. Poinformuje nas o tym sygnał dźwiękowy i świetlny w postaci migającej diody. Są też modele automatycznie odcinające dopływ gazu w przypadku stwierdzenia nieszczelności, a następnie włączenia wentylatora. Dzięki niemu trujące opary zostają wydmuchane z mieszkania.

Czujnik gazu – gdzie powinien się znajdować?

Miejsce instalacji czujnika gazu ma ogromne znaczenie, bo od lokalizacji zależy, jak zareaguje w kryzysowej sytuacji. Wybieramy oczywiście pomieszczenia najbardziej narażone na niebezpieczne stężenie trujących oparów, czyli najczęściej jest to kuchnia bądź łazienka, gdzie znajdują się takie urządzenia jak piecyk gazowy bądź piec CO. Jakie dokładnie miejsce będzie najodpowiedniejsze? To zależy od rodzaju gazu.

  • Metan jest lżejszy od powietrza, więc unosi się do góry, osiągając najwyższe stężenie przy suficie. Czujnik gazu musi być więc umieszczony w tamtych okolicach – najlepiej 30 cm pod sufitem powyżej krawędzi drzwi, lecz z dala od otworów wentylacyjnych i okien;
  • Inaczej zachowują się gazy ciężkie, które opadają nisko – tu więc powinniśmy detektor umieścić 30 cm nad ziemią (z dala od drzwi, progów i innych przeszkód);
  • Gazy o podobnym ciężarze do powietrza nie osiągają ani zbyt niskiego, ani wysokiego pułapu, więc czujnik gazu umieśćmy na wysokości 180 cm nad podłogą. Ważne jest również, aby nie znajdował się w większej odległości niż 6 m od źródła gazu.

Poza tym – i dotyczy to wszystkich rodzajów gazu – unikajmy umiejscowienia czujników w takich strefach jak rogi pokoju czy pod szafką ścienną.

Czujnik gazu – ile kosztuje?

Może się wydawać, że tak genialne, ratujące życie urządzenie, kosztuje bardzo dużo. Nic z tych rzeczy, bo można już go kupić za mniej niż 100 zł. Oczywiście wszystko zależy od stopnia zaawansowania czujnika, bo są modele droższe, kosztujące około 150 zł. Pamiętajmy jednak, że cena w przypadku tak istotnego sprzętu powinna mieć znaczenie drugorzędne, bo przecież mówimy o najważniejsze wartości, czyli bezpieczeństwie naszej rodziny.

Nie czekajmy więc na dramatyczny rozwój wypadków, zainwestujmy w czujnik gazu i śpijmy spokojnie.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *