2017-03-08

Generator – źródło sygnału

Źródła sygnałów czyli generatory dzieli się w zależności od zakresu częstotliwości sygnałów przez nie wytwarzanych na generatory małej i wielkiej częstotliwości (generatory sygnałowe). Wśród generatorów m.cz. wyróżnia się generatory wytwarzające sygnały o częstotliwościach akustycznych (audio) oraz generatory funkcyjne.

Zakres częstotliwości, kształt oraz amplituda sygnałów wytwarzanych przez generator ma ścisły związek z ich wykorzystaniem.

Zastosowanie generatorów

Generatory m.cz. znajdują zastosowanie przy konstrukcji i serwisie sprzętu audio, generatory funkcyjne są najbardziej uniwersalne. Służą zarówno do badania układów analogowych jak i cyfrowych, generatory sygnałowe są pomocne przy testowaniu i serwisie urządzeń radiofonicznych.

Generatory małej częstotliwości typu audio

Generatory małej częstotliwości typu audio są wykorzystywane do prac projektowych oraz przy produkcji i serwisie sprzętu audio. Generatory te wytwarzają sygnał o kształcie sinusoidalnym. Wiadomo, że zakres fal akustycznych jakie jest w stanie usłyszeć człowiek obejmuje przedział nie większy niż 20Hz do 20kHz. Dlatego też wszystkie urządzenia nagrywające i odtwarzające dźwięk wykorzystują sygnały o częstotliwościach z tego zakresu.

Mimo to współczesne generatory audio wytwarzają sygnały należące do znacznie szerszego zakresu, typowo od pojedynczych herców do 1MHz i wyżej. Również kształt sygnałów przez nie wytwarzanych jest nie tylko sinusoidalny lecz także prostokątny.

Generatory funkcyjne

Generatory funkcyjne, będące odmianą generatorów małej częstotliwości, należą ze względu na swoją uniwersalność, do najczęściej wykorzystywanych generatorów. Wytwarzają one sygnały o różnym kształcie oraz regulowanej częstotliwości i amplitudzie.

Porównywarka cen sprzętu RTV

1 komentarz - Generator – źródło sygnału

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *