2018-11-28

Gwoździarka pneumatyczna czy akumulatorowa – które urządzenie wybrać do zastosowań profesjonalnych?

Gwoździarki znacznie przyspieszają pracę, sprawiają, że jest bardziej wydajna i mniej męcząca. Stąd zapewne tak duży wzrost popularności tych urządzeń, a także – coraz większa ich gama – dostępna na rynku. Wśród najchętniej wybieranych są gwoździarki pneumatyczne oraz gwoździarki akumulatorowe. Czym się charakteryzują oraz w jakich okolicznościach najlepiej się sprawdzają?

Gwoździarki pneumatyczne – wydajne, ale z pewnymi ograniczeniami

Do korzystania z gwoździarki pneumatycznej niezbędne jest podpięcie jej do sprężarki. To właśnie pod wpływem powietrza pod bardzo wysokim ciśnieniem gwoździe są „wystrzeliwane” z urządzenia i wbijają się w drewno. Gwoździarka pneumatyczna jest bardzo wydajna i może pracować praktycznie bez przerwy. Moc uzależniona jest nie tylko od siły sprężarki, ale również od konstrukcji samego urządzenia.

Można się jednak spotkać z gwoździarkami pneumatycznymi, które bez problemu poradzą sobie z wbijaniem gwoździ o długości nawet 100 mm i dłuższymi. Największa zaleta gwoździarki pneumatycznej, czyli wydajność, jest poniekąd również jej największą wadą. Konieczność podpięcia jej do sprężarki ogranicza mobilność i wygodę użytkowania. Warto jednak pamiętać, że są również gwoździarki pneumatyczne ze zbiornikiem na gaz – wówczas staje się ona urządzeniem bezprzewodowym i przenośnym, ale z ograniczonym, przez ilość gazu, czasem pracy.

Gwoździarki akumulatorowe – poręczne, ale z ograniczonym czasem pracy

Gwoździarki akumulatorowe do wbijania gwoździ wykorzystują moc akumulatora wbudowanego w urządzenie. To sprawia, że gwoździarki można używać w bardzo różnych warunkach pracy, na przykład na wysokościach – w zawodzie dekarza. Ich moc uzależnia to, jak duże gwoździe można wbijać – taka informacja zawsze znajduje się w specyfikacji technicznej.

Warto jednak wspomnieć, że najczęściej oferują one możliwość wbijania mniejszych gwoździ niż gwoździarki pneumatyczne – nie jest to jednak reguła i warto sprawdzić, jakie możliwości oferuje konkretny model. Od pojemności baterii zależy z kolei długość pracy na jednym ładowaniu. Ta najczęściej nie jest podawana w jednostkach czasu, a liczbie gwoździ, które można wbić – dla wygody trzeba zdecydować się gwoździarkę akumulatorową, która pozwala wbić na jednym ładowaniu ponad 500 gwoździ.

Gwoździarka akumulatorowa czy gwoździarka pneumatyczna?

Omówione wyżej cechy obu typów gwoździarek wyraźnie wskazują na rodzaj zastosowania ich w praktyce. Warto pamiętać też o innych funkcjach, które mogą mieć gwoździarki – na przykład sposobie podawania gwoździ, a także rodzajach zabezpieczeń, które oferują. Jest to bardzo istotna kwestia, bo są to urządzenia potencjalnie niebezpieczne. Bez względu na wybrany rodzaj i model, zawsze warto decydować się na zakup od renomowanego sprzedawcy i producenta.

Przykładową ofertę gwoździarek pneumatycznych i akumulatorowych można znaleźć pod tym linkiem: https://eshop.wurth.pl/Kategorie-produktow/Gwozdziarki-zszywarki-pneumatyczne/3111500205.cyid/3111.cgid/pl/PL/PLN/. Nie ulega wątpliwości, że połączenie świadomego wyboru z zakupem u sprawdzonego producenta jest zawsze najlepszą gwarancją satysfakcji.

Artykuł sponsorowany.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *