2019-10-17

Jak handlować skinami w CS:GO?

O istnieniu skinów wie każdy doświadczony gracz w Counter-Strike: Global Offensive, ale dokładne zrozumienie tego jak działa rynek skinów do CS:GO i jak nimi skutecznie handlować nie jest tak proste. W tym artykule dowiecie się jak zdobywać, kupować i sprzedawać skiny do CS:GO oraz jakie cechy skinów mają największy wpływ na ich wartość. Jednak zacznijmy od początku: czym są w ogóle skiny?

Co to są skiny?

Technicznie rzecz ujmując, skiny do CS:GO to zestawy tekstur pasujące do meshów (modeli) broni dostępnej w CS:GO. Tak więc gdy ktoś nazywa skiny do CS:GO „obrazkami do strzelanki” technicznie się nie myli. Jednak, dużym elementem oddzielającym skiny od „obrazków do strzelanki” jest ich wartość oraz cechy.

Skiny zostały wprowadzone do CS:GO w ramach aktualizacji Arms Deal z 2013 roku jako zwyczajne urozmaicenie do gry połączone z nowym sposobem monetyzacji starych użytkowników CS:GO – pamiętajmy w, że tamtym czasie CS:GO nadal funkcjonowało w modelu buy-to-play, więc główne przychody generowane przez Countera pochodziły z normalnej dystrybucji na platformie Steam. Pierwsza skrzynia nazwana zwyczajnie Weapon Case zawierała kilka bardzo klasycznych, militarnych skórek oraz kilka bardziej odjechanych i teoretycznie nie pasujących do tematyki i stylistyki gry. O dziwo, to te bardziej orginalne cieszyły się powodzeniem a militarystyczne skiny bardzo szybko straciły zainteresowanie stanowczej większości graczy.

Valve widząc zainteresowanie skinami oraz potencjał drzemiący w nich potencjał finansowy szybko zabrał się za rozszerzanie kolekcji dostępnych skórek. W 2014 roku, gdy platforma Steam została wzbogacona o Warsztat Steam – miejsce na wszelkiego rodzaju kreacje udostępniane przez użytkowników, do produkcji nowych skinów dołączyła społeczność CS:GO. Najbardziej popularne skiny dodawane były do tzw. Community Cases – skrzyń złożonych ze skinów zaprojektowanych przez artystów niezwiązanych z Valve. Dodatkowo, twórcy wybranych skinów dostawali procent od wszystkich transakcji kupna i sprzedaży danego skina co generowało całkiem pokaźne sumy. Wprowadzenie Warsztatu Steam oraz kodyfikacja Rynku Steam służącego do wymiany skinów w transakcjach pieniężnych można uznać za prawdziwy początek skinów do CS:GO rozumianych dzisiaj.

Co wpływa na wartość skinów?

Jest kilka czynników, które wpływają na końcową wartość każdego ze skinów a za tym za potencjalną cenę po jakiej można go sprzedać lub kupić. Podstawowym z czynników jest jego rzadkość. Na rynku skinów do CS:GO im rzadszy i bardziej unikatowy skin, tym wyższa jego cena. Stąd skiny pochodzące z souvenir packów związanych z turniejami w CS:GO, potrafią kosztować po kilkanaście tysięcy dolarów gdyż posiadają unikalną jakość, niespotykane nigdzie indziej naklejki oraz są o wiele rzadsze (nawet bez naklejek) niż ich zwykłe odpowiedniki.

To jak rzadkość skina wpływa na jego cenę da się obliczyć w ilości kluczy, które statycznie będziemy musieli zużyć by dany skin wypadł nam z odpowiedniej skrzynki. Jako, że w większości przypadków uśredniona cena kluczy wynosi około $2,50 za sztukę, wystarczy przemnożyć średnią ilość kluczy przez 2 i pół. Cześć z zawodowych traderów w ten właśnie sposób wylicza bazową wartość skina. Następnie zwiększają ją lub zmienjszają zależnie od tego jakie inne cechy posiada: czy jest to zwykła wersja czy wersja wyposażona w StatTrak? Czy może jest to wersja souvenir? Jaki ma stopień zużycia? Oraz, czy jest to lubiany i poszukiwany skin? Mimo, że końcowa cena będzie naturalnie uzależniona od tego ile kupujący będzie skłonny zapłacić, takie szacunki działają jako dobra platforma do dalszych negocjacji.

Sprzedaż i kupno skinów

Jest kilka sposobów na sprzedaż jak i kupno skinów. Który jest najlepszy? To zależy od tego na jakim efekcie końcowym ci zależy i czego wymagasz od samego procesu.

Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie i nie masz ochoty się specjalnie zastanawiać nad cenami i zajmować aktywnym handlem, Rynek Steam jest prawdopodobnie najlepszym wyjściem. Pod warunkiem, że nie chcesz swoich pieniędzy zarobionych na skinach wypłacić – Steam nie oferuje opcji wypłacenia środków z portfela. Wszystkie w ten sposób zarobione pieniądze mogą zostać wydane jedynie na nowe skiny, gry lub karty na platformie Steam.

Jeżeli zależy ci na możliwości wypłacenia środków to jedynym wyjściem są zewnętrzne systemy. Należą do nich niezależne markety działające bardzo podobnie do Rynku Steam, trade huby służące jako platforma do bezpośredniej komunikacji dla handlarzy oraz gwarant i zabezpieczenie transakcji, lub strony masowo skupujące skiny, idealne dla ludzi potrzebujących spieniężyć swój ekwipunek w parę minut. Wielu handlarzy sprzedaje tu tanie skiny, które nie są specjalnie popularne i mogą być trudne do sprzedania.

W przypadku kupna, opcje są bardzo zbliżone, jednak zwrócić trzeba uwagę na pewne różnice. Rynek Steam nadal pozostaje najbezpieczniejszym sposobem handlowania, jednak jako kupujący musisz wiedzieć o dodatkowych kosztach. Każda transakcja na Rynku Steam jest opodatkowana i w zależności od tytułu inny procent wartości transakcji przekazywany jest developerowi danego tytułu. W przypadku CS:GO będziesz musiał zapłacić dodatkowe 15% od ceny kupowanego skina. Dodając do tego wysokie ceny jakimi charakteryzuje się Rynek Steama, może warto zaryzykować i kupić dany skin na jeden z zewnętrznych stron?

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo, lub też raczej jego brak, było swojego czasu olbrzymim problemem społeczności handlującej skinami. Na szczęście dzięki wprowadzeniu Trade Holdów, dwustopniowej autoryzacji oraz Steam Guard zwykły scam niemalże znikną. Obecnie można natknąć się na dwa rodzaje scamu.

Pierwszy typ występuje w zasadzie wyłącznie podczas bezpośredniego handlu z innym handlarzem. Oszust zagadując nas, wymienia część skinów na takie, które mają wyższy stopień zużycia niż ten, który próbowaliśmy dogadać. Przecież wystarczy sprawdzić, prawda? No cóż, gdy wymieniamy kilkaset pozycji łatwo się pogubić.

Drugi typ oszustwa jest bardziej skomplikowany technicznie. Wiele ze stron zajmujących się hazardem nie jest specjalnie legalna ani bezpieczna. Logując się na nich za pomocą naszego konta Steam dajemy im dostęp do naszego inwentarza ale również hasło i dostęp do klucza do Steamowego API. Choć dzięki dwustopniowej autoryzacji oszuści nie mogą wysłać naszych skinów do siebie bez naszej wiedzy, jednak mogą śledzić wszystkie przychodzące transakcje i mogą wysłać swoje boty udające prawdziwe konta stron tradingowych i zewnętrznych marketów ze skopiowanymi ofertami. Dlatego, zawsze powinno się dokładnie sprawdzać konto z którym będziemy handlować

Podsumowanie

Opowiedzieliśmy trochę o tym jak skutecznie i bezpiecznie handlować skinami do CS:GO. Ostateczna decyzja należy do ciebie. Czy zależy ci na bezpieczeństwie? Niskiej cenie? Wysokim zysku? Czasie? Na szczęście rynek handlu skinami do CS:GO jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *