2019-02-27

Szukasz hostingu? Oto pojęcia, które musisz znać!

W opisach ofert hostingu WWW znajdziesz szereg pojęć, które mogą być dla ciebie niezrozumiałe – szczególnie jeśli jesteś początkującym webmasterem. Żebyś jednak mógł wybrać hosting, który spełni twoje oczekiwania, powinieneś znać większość z nich. W celu ułatwienia ci zadania przygotowaliśmy minisłowniczek najważniejszych pojęć, jakie znajdziesz w opisach ofert firm hostingowych.

Słowniczek pojęć hostingowych

Zastanawiasz się, co to jest hosting? Poniżej opracowaliśmy tylko najważniejsze pojęcia, a postaramy się tak je opisać, abyś zrozumiał je, nawet mając niewielkie doświadczenie. Oto określenia, których znajomość na pewno ci się przyda przy szukaniu oferty hostingowej:

  • Baza danych SQL – czyli zbiór informacji związanych z daną stroną WWW. W bazie danych zapisywane są najczęściej artykuły, komentarze czy dane użytkowników. Baza SQL jest najpopularniejszym rodzajem takich baz. Analizując ofertę hostingową, możesz znaleźć informację, że do twojej dyspozycji jest np. 5 baz. Czy to mało? Wszystko zależy od tego, ile stron WWW zamierzasz założyć. Na przykład do założenia jednej strony na popularnym CMS-ie WordPress wystarczy ci jedna baza.
  • Certyfikaty SSL – są one coraz częściej darmowym dodatkiem do hostingu. Strona, która wykorzystuje certyfikat ma w swoim adresie https:// zamiast http://. Oznacza to, że dane przesyłane przez użytkowników strony są szyfrowane i tym samym nie trafią w niepowołane ręce. Taki certyfikat to konieczność m.in. w przypadku sklepów internetowych czy banków.
  • Domena – czyli adres twojej strony internetowej. Dzięki domenie użytkownik, który chce wejść na twoją stronę, nie musi wpisywać adresu IP, tylko wprowadza nazwę domeny. Składa się ona z nazwy i rozszerzenia, które są rozdzielone kropkami, gdzie np. dla Onet.pl Onet jest nazwą, a pl rozszerzeniem. Zwróć uwagę, czy oferta hostingowa nie zawiera ograniczeń pod względem liczby domen, jakie możesz dodać.
  • Hosting współdzielony – to usługa serwerowa, gdzie powierzchnia dyskowa jednej maszyny oraz jej zasoby zostały podzielone pomiędzy wielu użytkowników. Każdy z nich może korzystać z tych zasobów w ograniczonym zakresie. Usługa polecana przede wszystkim dla początkujących, którzy dopiero rozwijają swoje strony WWW.
  • Limit transferu – na wykorzystany transfer składają się pliki, które zostały wysłane na serwer i z niego pobrane. Zatem za każdym razem, kiedy użytkownik wejdzie na twoją stronę, wykorzysta pewną ilość transferu. Podobnie będzie, kiedy będziesz przesyłać na serwer swoje pliki. Najczęściej limit ten jest określany w GB na miesiąc, ale coraz częściej można się spotkać z ofertami bez limitów.
  • Subdomena – to dodatkowy adres w obrębie danej domeny. Na przykład jeśli się zdecydujesz na tani hosting WWW w Az.pl, to możesz korzystać z adresu twojanazwa.az.pl. Subdomena jest szczególnie przydatna, jeśli nie mamy zarejestrowanej domeny, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rejestracja własnego adresu.
  • Serwer – może nim być w zasadzie każdy komputer podłączony do internetu. Na taki serwer właśnie trafiają pliki twojej strony internetowej. Dzięki temu, że jest on stale podłączony do sieci, użytkownicy mogą o dowolnej porze dnia wejść na twoją stronę.
  • Serwer dedykowany – czyli po prostu serwer oddany w ręce wyłącznie jednego użytkownika, który może dowolnie nim zarządzać. Takie usługi są polecane jednak wyłącznie pod strony WWW i aplikacje, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, jak np. serwisy społecznościowe.
  • VPS – zwany również serwerem wirtualnym. Jest to usługa, która powstaje w wyniku podzielenia serwera na mniejsze części. Dzięki temu wielu użytkowników korzysta z tej samej maszyny, m.in. z jej pamięci RAM czy procesora, ale każdy też ma ograniczone zasoby. VPS to usługa dająca większe możliwości niż np. serwer współdzielony. Często VPS-y są wykorzystywane do prowadzenia sklepów internetowych.

Pojęcia związane z hostingiem

Powyżej umieściliśmy jedynie najważniejsze pojęcia związane z usługami hostingowymi. Jeśli w opisach ofert hostingowych znaleźliście inne, których nie rozumiecie, to koniecznie napiszcie o tym w komentarzach. Prawdopodobnie będziemy w stanie pomóc.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *