2017-08-16

Idealne żarówki ledowe warte każdej ceny!

Żarówka – to niewielkie, kruche i niepozorne urządzenie już od ponad stu lat pozwala nam oszukiwać pory dnia i wydłużać dobę o potrzebne, brakujące godziny. Żarówki można znaleźć w każdym domu. Wyposażone w nie lampy są w ciągłym użyciu, a my sami traktujemy je jako coś zupełnie oczywistego! Dzisiaj jednak poświęcimy temu niedocenianemu przedmiotowi więcej uwagi, ponieważ korzystając z żarówek przyczyniamy się do zużywania energii elektrycznej, której produkcja ma ogromny wpływ na środowisko naturalne.

Niestety, tradycyjne żarówki nie są ani ekologiczne, ani energooszczędne, ani też specjalnie wytrzymałe przez co stają się zupełnie nieopłacalne w eksploatacji. Pomimo tego, że zwykłe szklane żarówki z wolframowym, platynowym lub grafitowym drucikiem kosztują kilka złotych, ogólne koszty związane z ich użytkowaniem są znacznie wyższe! Warto zatem poszukać alternatywy, która będzie nie tylko bardziej przyjazna dla naszego portfela, ale również środowiska naturalnego. Tą alternatywą są żarówki ledowe!

Definiując, czym jest żarówka LED?

Zanim przejdziemy do rodzajów żarówek oraz ich zastosowania, przybliżymy trochę samą technologię led. Przede wszystkim żarówka LED wcale nie jest żarówką! Jak wskazuje sama nazwa żarówki, do jej pracy niezbędny jest żarnik – element, który dzięki nagrzewaniu się emituje światło. W przypadku oświetlenia LED wykorzystywane są półprzewodniki, a samo źródło światła określane jest mianem diody. Również rozwinięcie skrótu – light-emitting diode – potwierdza, że termin „żarówka typu LED” jest bardzo dużym skrótem myślowym wprowadzającym konsumenta w błąd.

Oświetlenie typu LED pojawiło się na światowych rynkach już w latach sześćdziesiątych, jednak dopiero stosunkowo niedawno inżynierom udało się uzyskać diody dające światło o odpowiedniej mocy i natężeniu, które mogłyby być stosowane jako zamienniki żarówek tradycyjnych. Dzięki temu uzyskano źródło światła, które swoją żywotnością ponad dwadzieścia razy przewyższa żarówki tradycyjne, a także – z powodu braku żarnika, czyli drucika wykonanego ze specjalnego stopu metalu – nie nagrzewa się, dzięki czemu jest bezpieczne w eksploatacji oraz ekologiczne.

Rodzaje żarówek ledowych oraz ich zastosowanie

Dzięki zastosowaniu kształtów i trzonków typowych dla zwykłych żarówek, takich jak gwinty E27 i E14, diody LED mogą z powodzeniem zastępować żarówki tradycyjne! Stosowana w lampach LED dioda elektroluminescencyjna pobudza pracę umieszczonego w obudowie luminoforu, który w głównej mierze odpowiada za barwę otrzymywanego światła. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest uzyskanie światła o zróżnicowanej barwie, dzięki czemu znalezienie oprawy LED pasującej do naszych potrzeb nie powinno stanowić większego problemu!

Oprócz lamp LED pasujących do opraw tradycyjnych w sklepach możemy znaleźć również oprawy o tajemniczych symbolach GU10 czy GU5.3. Te „żarówki” LEDowe przeznaczone są do zadań specjalnych. Dzięki dużej mocy doskonale sprawdzają się jako zamienniki reflektorów halogenowych, a przy tym nie nagrzewają oświetlanych przedmiotów. Dzięki tak różnorodnym rozwiązaniom, gwintom oraz specjalnym przejściówkom cała instalacja w naszym domu może zostać wymieniona na bardziej ekonomiczną i energooszczędną!

Pisząc o oświetleniu ledowym, nie możemy zapominać również o taśmach LED! Można powiedzieć, że tego rodzaju taśmy oświetlają bardzo wiele dziedzin życia. Dzięki dużej wytrzymałości i żywotności świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebne są instalacje łatwe w montażu, a także na przykład światło o zróżnicowanej barwie. Specjalne profile sprawiają, że taśmy LED można montować na sufitach, w szafach, lustrach, schodach, jako oświetlenie zewnętrzne, a nawet bajecznie barwny zamiennik lampek choinkowych! I tutaj pojawia się pytanie, czy technologia LED ma jakieś wady?

Ile kosztuje solidna żarówka LED?

Oczywiście – jak wszystko na tym świecie. LED wciąż jest technologią stosunkowo nową, która wciąż jest udoskonalana i usprawniana. Jednym z minusów, częstym w przypadku nowych technologii, jest stosunkowo wysoka cena opraw ledowych. A jak jest faktycznie? Jak już wspomnieliśmy, tradycyjne żarówki z żarnikiem można kupić już za kilka złotych. Przy czym ceny lampek LED również zaczynają się od niecałych siedmiu złotych za sztukę! Warto pamiętać, że zastosowania oświetlenia LED są bardzo zróżnicowane, co przekłada się na jego ceny!

Niewielka żarówka ledowa ze standardowym gwintem raczej nie powinna swoją ceną przekroczyć 10 zł. Oczywiście za żarówki GU10 czy GU5.3 zapłacimy odpowiednio więcej, jednak wciąż koszt pojedynczej sztuki nie powinien wynosić więcej, niż 15 zł. Nawet jeżeli wydaje się nam to stosunkowo dużo w porównaniu ze zwykłym żarówkami, warto pamiętać o tym, że oświetlenie LED odznacza się niewielkim poborem energii oraz dłuższą żywotnością niż tradycyjne źródła światła, więc ogólny koszt zakupów powinien nam wyjść na plus.

Na koniec pamiętajmy o tym, żeby kupując diody oraz taśmy LED uważnie wybierać producentów oraz dystrybutorów. Ze względu na wysoką cenę na rynku można znaleźć bardzo dużo wyrobów niższej klasy, których jakość pozostawia wiele do życzenia! Tego rodzaju artykuły nie tylko nie spełnią naszych oczekiwań względem technologii LED ale dodatkowo, ze względu na marny gatunek użytych do ich produkcji materiałów, mogą się wręcz okazać niebezpieczne w eksploatacji!

Porównywarka cen sprzętu RTV

1 komentarz - Idealne żarówki ledowe warte każdej ceny!

  1. Ja pisze:

    Jest żarówka, będzie ledówka – wystarczy to upowszechnić. Na speców od reklamy nie ma co liczyć, bo oni wciskają tylko to, co ułatwi im sprzedaż. Poprawność językowa jest im obca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *