2022-10-26

Czy iPad może być twoim nowym tabletem graficznym?

Tablety graficzne, które są obecnie dostępne na rynku, to urządzenia zaawansowane technicznie będące podstawowymi narzędziami pracy wielu osób. Często pojawiającym się dylematem jest to, czy popularny iPad mógłby stanowić alternatywę dla profesjonalnego tabletu graficznego? Jaka jest specyfikacja tego urządzeniu i w jakich celach można je stosować?

Jakie funkcje musi spełniać tablet graficzny?

Najważniejszą cechą charakterystyczną tabletu graficznego jest to, że z reguły stanowi on rozszerzenie sprzętu posiadanego dotychczas. Najczęściej jest on po prostu podpinany do komputera. Najprościej można określić go jako podkładkę, na której rysuje się specjalnie dostosowanym rysikiem. Najczęściej jest wykorzystywany do tworzenia map, rysunków oraz różnego rodzaju odręcznych notatek i zapisków. Tylko nieliczne z oferowanych na rynku urządzeń posiadają kolorowy wyświetlacz i wyglądają podobnie do tradycyjnych, standardowych tabletów. Czy powszechnie lubiany iPad od marki Apple może zastąpić to tradycyjne rozwiązanie?

iPad – charakterystyka

Tablety oferowane przez firmę Apple są wielofunkcyjne i doskonale sprawdzają się w różnorodnych sytuacjach. Najczęściej kupowane są w celu korzystania przy ich pomocy z różnorodnych multimediów, a niektórzy użytkownicy dobierają do kompletu Magic Keyboard i korzystają z iPadów jak z mini-komputerów. Coraz częstszym zastosowaniem iPadów nowej generacji jest tworzenie na nich odręcznych notatek i różnego rodzaju grafik. 

Apple Pencil jest niezwykle precyzyjnym rysikiem. Doskonale sprawdzi się w pracy grafika przede wszystkim dzięki wrażliwości na nacisk oraz kąt pochylenia. Rysowanie przy pomocy tego sprzętu jest bardzo wygodne, realistyczne i precyzyjne. Dokładność do jednego piksela umożliwia osiąganie spektakularnych efektów. Dodatkowo, ludzkie oko nie jest w stanie zauważyć opóźnienia, z którym szkice pojawiają się na ekranie iPada. W celu profesjonalnego użytkowania warto wybrać rysik drugiej generacji. Producent umieścił na nim specjalne pole dotykowe, dzięki któremu można za pomocą stuknięcia zmieniać narzędzia.

System operacyjny iOS pozwala na instalację wielu profesjonalnych programów. Aplikacje, z których najczęściej korzystają w swojej pracy projektanci, ilustratorzy czy graficy, będą funkcjonowały sprawnie, a większość z nich można z łatwością pobrać z App Store za pomocą jednego kliknięcia. Przydatną funkcją jest też to, że iPad oraz MacBook mogą zostać zsynchronizowane, a dzięki temu pracę będzie można na bieżąco obserwować na ekranie komputera. 

Jaki iPad będzie odpowiedni dla grafika?

Najlepszym rozwiązaniem dla profesjonalistów będzie z pewnością iPad Pro. Oczywiście, wersja Air również może pełnić funkcję tabletu graficznego, jednak wyższy model oferuje nieco więcej opcji, które mogą okazać się przydatne podczas pracy. Wyświetlacz Liquid Retina XDR sprawia, że detale są doskonale widoczne, a jakość obrazu jest realistyczna dzięki odpowiednio dostosowanej kolorystyce. Dodatkiem, który sprawi, że praca będzie jeszcze bardziej przyjemna, będzie z pewnością nakładka na ekran, która zagwarantuje użytkownikowi wrażenie rysowania po tradycyjnej kartce papieru. Zakup iPada jest ekonomicznym wyborem – mimo jego wysokiej ceny. Jest to bowiem urządzenie wielofunkcyjne, które może być nie tylko narzędziem pracy, ale również źródłem rozrywki. 

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *