2019-08-05

iPhone XS Max – większy brat modelu XS

Jeśli byłoby to możliwe w przyrodzie, to iPhone XS MAX byłby starszym bratem bliźniakiem iPhone’a XS… Choć w zasadzie w świecie technologii nie trzeba tak bardzo trzymać się zasad natury, więc co nam szkodzi? Kwestia “starszego brata bliźniaka” polega na tym, że po raz pierwszy w historii Apple kolejna wersja po “S” nie różni się od niej niczym poza rozmiarem (no, prawie, ale o tym potem).

Stąd zdecydowano się nie podtrzymywać przyjętego już nazewnictwa “Plus”, ale do nazwy nowego iPhone’a dodać określenie “Max”, które bardziej do niego pasuje. Można by więc pomyśleć “nic specjalnego”, ale to też nie do końca będzie prawda.

Pomimo iż Apple nie wprowadziło spektakularnych zmian w iPhone XS MAX (wypuszczono go w końcu w tym samym czasie co iPhone’a XS), to jest on przecież największym spośród istniejących dzisiaj iPhone’ów, zbliżając się swoimi gabarytami do iPada MINI. A to już coś.

Różnice w wielkości między iPhone XS MAX a XS

Dokładna różnica w wielkości obu modeli rysuje się tak:

– wymiary iPhone’a XS wynoszą: 143,6 mm x 70,9 mm x 7,7 mm, co daje przekątną ekranu 5,8’’ (2436 x 1125 pikseli przy 458 pikselach na cal), łączna waga to 177 g;

– natomiast iPhone XS MAX ma: 157,5 mm x 77,4 mm x 7,7 mm, przekątna 6,5’’ (2688 x 1242), waga 208 g.

Jak przekładają się jednak te liczby na rzeczywistość? “Starszy brat” może wydawać się dosyć nieporęczny w pierwszych chwilach korzystania z niego; na pewno jego rozmiar to coś, do czego trzeba się przyzwyczaić. Dla jego zalet być może warto się przełamać.

Pierwszym oczywistym ulepszeniem jest jakość obrazu — dzięki większej rozdzielczości lepiej widać każdy szczegół, a kolory wydają się bardziej intensywne. Przydaje się to nie tylko podczas oglądania filmów, ale także usprawnia pisanie (klawiatura jest większa, zarówno jak miejsce pomiędzy poszczególnymi literami) i pozwala na wyświetlanie dwóch kolumn niektórych aplikacji Apple w trybie poziomym.

Warto zwrócić uwagę, że iPhone XS MAX ma tę samą grubość co XS, pomimo iż reszta wymiarów jest większa. Poza wielkością wyświetlacze niczym się między sobą nie różnią (Super Retina HD, HDR, OLED Multi-Touch, True Tone, 3D Touch itd.).

Pozostałe zmiany

Co zadziwiające, jedyna inna zmiana objęła akumulator. Bateria w iPhone XS MAX trzyma do półtorej godziny dłużej niż ta w dziesiątce, co pozwala oszacować, że w porównaniu z XS osiąga rezultat lepszy o godzinę. Ulepszenie to można tłumaczyć faktem, że większy wyświetlacz potrzebował większej ilości energii, aby mógł być wydajny tak samo długo, a ta dodatkowa godzina wpadła w gratisie.

Warto wiedzieć, że odnosi się ona do pracy z internetem i odtwarzania plików wideo bezprzewodowo, natomiast rozmawiać i odtwarzać muzykę (również bezprzewodowo) można na XS MAX aż do pięciu godzin dłużej niż podczas używania iPhone’a XS. Tak jak w przypadku baterii XS, akumulatorowi XS MAX wystarczy pół godziny, aby naładować go do 50%. To imponujące osiągnięcie, biorąc pod uwagę ilość energii, jaką dodatkowo pożytkuje większy wyświetlacz.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *