2018-10-02

Jak dobrać antenę do naziemnej telewizji cyfrowej?

Od dobrych paru lat klasyczne telewizory kineskopowe przestały działać z klasycznymi antenami. By odbierać naziemną telewizję cyfrową trzeba zakupić pewien rodzaj anteny oraz dekoder, by cieszyć się wszystkimi multipleksami. W zależności od tego, jak daleko mieszkamy od nadajników DVB-T, to trzeba będzie wyposażyć się w różnego typu urządzenia. Dla wszystkich mieszkających w wielkich miastach często wystarczy zwykła antena pokojowa, którą kupimy już za parędziesiąt złotych. Sytuacja się komplikuje, gdy trzeba dobrać urządzenie dla domu znajdującego się nawet sto kilometrów od nadajników.

Anteny pokojowe

Anteny DVB-T typu pokojowego sprawdzą się w dużych miastach, gdzie sygnał telewizyjny jest bardzo mocny i nie trzeba instalować urządzenia o nie wiadomo jak wielkiej mocy wzmacniacza. W tej kategorii mogę śmiało polecić antenę polskiej produkcji – DVB-T Delta.

Antena DELTA to produkt dla osób wymagających. Dzięki niej z powodzeniem uzyska się najwyższą jakość obrazu dzięki zastosowaniu nowej technologii przesyłania sygnału TV.

Antena jest kompaktowa, ale na tyle mocna że zastąpi popularne niegdyś anteny dachowe (siatkowe).

Delta odbierze wszystkie standardy telewizji cyfrowej: DVB-T, DVB-T2, HDTV, H.264 MPEG-4/AVC, 3D oraz TV analogowej D1 i radio.

Anteny pokojowe mają szerokie zastosowanie w dużych aglomeracjach, gdzie nie ma problemu z odebraniem sygnału. Pamiętajmy, że już w wypadku nawet 10 km odległości od nadajnika trzeba będzie wyposażyć się w coś mocniejszego.

Anteny kompaktowe

Są to anteny dedykowane do wszelkich przyczep kempingowych czy domków letniskowych. Mimo małych rozmiarów są w stanie dostarczyć najlepszej jakości nawet na najbardziej odległe krańce Polski.

Tutaj warto wspomnieć o Antenie COMPACT TV, która wykonana jest z tworzywa sztucznego. Wspominam o niej, bo można ją zamontować właściwie wszędzie.

Balkon, okno, dach czy też obiekty ruchome doskonale nadają się na miejsce jej instalacji.

Ważne jest także to, że montaż jest bardzo intuicyjny i nie wymaga od przyszłego użytkownika specjalnego obycia z tematem antenowym. COMPACT TV jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Odbiera sygnał DVB-T na częstotliwości w zakresie od 40 do 850 MHz. Jest to możliwe dzięki solidnemu wzmacniaczowi.

Anteny kierunkowe i szerokopasmowe

To typy anten, które w swojej konstrukcji zawierają elementy takie jak: wzmacniasz albo symetryzator. Wzmacniacz wymaga podłączenia do prądu i daje dużo lepszy efekty (symetryzator to urządzenie pasywne i nie wymaga zasilania).

Anteny kierunkowe polecamy szczególnie osobom, które mieszkają bardzo daleko od jakiegokolwiek nadajnika (nawet do 100 km). Jeśli chodzi o konkretne produkty, to dla osób z dalekiego Podlasia proponujemy DAT HD 790 BOSS K21-60.

Nie jest to tania opcja, ale niezbędna, by z dużych odległości od nadajnika cieszyć się jakością full HD. Bardzo łatwo się ją montuje i posiada filtr LTE. W porównaniu do swoich poprzedników zwiększono wydajność i zasięg o niemalże 30 procent. Dużym plusem jest także odporność na zanikanie i wahania sygnału.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *