2019-10-28

Jak naprawić pękniętą płytę indukcyjną? Sprawdzamy!

Płyty indukcyjne, których blaty robocze wykonane są ze szkła wykazują bardzo dużą sprawność energetyczną i są łatwe zarówno w użytkowaniu jak i w utrzymaniu czystości. Niestety usuwanie ich uszkodzeń mechanicznych jest już trudne, żeby nie powiedzieć: niemożliwe.

Dlaczego płyta indukcyjna pęka?

Istnieje kilka powodów pęknięć płyt indukcyjnych. Pęknięcia i wyszczerbienia są zwykle spowodowane przez nieostrożnego użytkownika. Rzadziej przyczyną jest wadliwie wykonana płyta, bądź co gorsza – wada materiałowa. Uszkodzenia mechaniczne są zwykle spowodowane przez zbyt duże obciążenie płyt, uderzenia twardych przedmiotów, lub wystąpienie nadmiernej różnicy temperatur, np. pomiędzy zimną płytą, a gorącym naczyniem.

Pęknięta płyta indukcyjna – jak ją naprawić?

Pękniętej płyty indukcyjnej nie można naprawić. Jedynym – profesjonalnym – rozwiązaniem, jest wymiana płyty szklanej znajdującej się na urządzeniu (o ile pęknięcie nie dotyczy całości jej struktury), bądź też wymiana sprzętu na nowy.

Można też skorzystać z wielu mniej profesjonalnych metod napraw, takich jak:

  • wypełnianie pęknięć klejem epoksydowym,
  • stosowanie kleju UV do szyb samochodowych,
  • zastosowanie akrylu termoutwardzalnego.

Niestety, powyższe metody nie są bezpieczne. Mogą one w krótkim czasie doprowadzić do zwarcia, uszkodzenia a nawet do zniszczenia sprzętu i pożaru. Dlatego – jeśli to możliwe – pęknięta płyta indukcyjna powinna być profesjonalnie naprawiona.

Co nam grozi, czyli rzecz o bezpieczeństwie

Niektóre osoby sądzą, że pęknięcie, lub jakiekolwiek inne uszkodzenie powierzchni płyty nie wymaga natychmiastowej naprawy. Stwierdzenie to jest jednak błędem, ponieważ uszkodzona struktura płyty może doprowadzić do przesiąku wilgoci i zwarcia. Co więcej, uszkodzenie w obrębie płyty grzejnej może doprowadzić do pożaru. Oczywiście nie wspominamy o tym, że dana płyta (bądź system sterowania dotykowego) może przestać prawidłowo funkcjonować. Uszkodzona płyta to też zwiększone ryzyko porażenia prądem elektrycznym, którego moc w każdej z płyt może sięgać nawet kilku kW!

Podsumowując, nieprofesjonalna naprawa płyty indukcyjnej domowymi sposobami może nie tyle się nie udać, co raczej doprowadzić do tragedii. Dlatego jeśli istnieje jeszcze cień szansy na naprawę urządzenia i – co ważne – jeśli jest to jeszcze opłacalne, warto powierzyć tą pracę specjaliście, posiadającemu stosowne uprawnienia SEP.

Z Fix AGD Katowice naprawa płyt indukcyjnych to żaden kłopot.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *