2020-02-28

Alkomaty – zobacz, jak wybrać ten najlepszy?

Alkomat to sprzymierzeniec niemal każdego kierowcy. W końcu każdemu z nas zdarza się pojawić na rodzinnej imprezie, po czym naszym obowiązkiem jest bezpiecznie wrócić, oczywiście najlepiej już dnia następnego. Aby to jednak zrobić, często powinniśmy korzystać z alkomatu – wtedy mamy pewność, że jesteśmy trzeźwi i możemy bezpiecznie poruszać się po drogach i ulicach, nie narażając na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Zobacz, jak wybrać najlepszy alkomat?Coraz większa ilość kierowców decyduje się na zakup swojego alkomatu. Co prawda w wielu miejscach dostępne są dość tanie testy, które mają wykazywać obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, nie możemy jednak uznać je za dokładne. Pamiętajmy również, że w Polsce obowiązuje jeden z najbardziej rygorystycznych przepisów dotyczących dopuszczalnej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu – 0,2 promila. Jest to wysokość naprawdę niska, stąd warto zawsze mieć pewność, że faktycznie możemy usiąść za kierownicą i nie czekają nas za to żadne konsekwencje.

Jak działają alkomaty?

Zasada działania alkomatów jest naprawdę prosta – ich zadaniem jest, za pomocą odpowiednich czujników i sensorów, sprawdzić obecność lub ilość alkoholu w naszym wydychanym powietrzu.

Producenci stosują jednak różnego rodzaju czujniki, do których zaliczamy:

  • czujniki z sensorem spektrometrycznym – najdokładniejsze oraz zarazem najdroższe, w swoim działaniu wykorzystują podczerwień.
  • czujniki z sensorem elektrochemicznym – oto najpopularniejsze czujniki, stosowane również w tańszych urządzeniach, których cena może nie przekraczać nawet 100 zł. Działanie czujnika opiera się na substancjach, które wchodzą w reakcje z alkoholem, czego ostatecznym efektem jest wytworzenie prądu elektrycznego. Wyniki z tych sensorów możemy określić jako dokładne, podobne zresztą wykorzystywany są przez policję.
  • czujniki z sensorem półprzewodnikowym – wykorzystywane w najtańszych alkomatach, nie można ich jednak uznać za dokładne, bardzo łatwo w ich przypadku zafałszować wyniki. Specjaliści nie zalecają korzystania z nich zwłaszcza w sytuacjach granicznych, gdzie liczy się dokładny wynik badania alkomatem.

Ile kosztuje alkomat?

Przedział cenowy alkomatów jest bardzo duży. Najtańsze alkomaty półprzewodnikowe możemy kupić nawet za mniej, niż 50 zł, nie będzie to jednak sprzęt ani dokładny, ani trwały. Znacznie lepszą inwestycją okażą się nawet podstawowe alkomaty z sensorem elektrochemicznym, których cena jest czasem mniejsza, niż 100 zł. Trudno jednak określić górną granicę – warto jednak wiedzieć, że alkomaty mogą kosztować nawet kilka tys. zł. Zakładamy jednak, że nie jest to sprzęt, który znajduje się w kręgu zainteresowań przeciętnego kierowcy, który od czasu do czasu chce się upewnić, czy może wsiadać za kierownice, czy też nie.

Jak wybrać alkomat i na co musimy zwracać uwagę podczas jego zakupu?

Zastosowany czujnik – sprawdźmy, który z wyżej opisanych czujników jest zastosowany w danym modelu alkomatu. Nie powinniśmy decydować się na alkomaty, które opierają się na działaniu czujnika półprzewodnikowego, bowiem będzie nam on nam dostarczał najmniej dokładne wyniki – wyjątkiem mogą być sytuacje, w których budżet naprawdę bardzo mocno nas ogranicza.

Zakres błędu czujnik – producent powinien określić jaki zakres błędu posiada dany czujnik. Im jest on mniejszy, tym lepiej dla nas. Powinniśmy założyć, że maksymalny zakres błędu, na jaki możemy sobie pozwolić przy pomiarze, powinien wynosi 0,1 promila. W takim przypadku, w przypadku otrzymania wyniku w granicach 0,2 promila, powinniśmy cały czas nie wsiadać za kierownicę.

Tryb aktywny i pasywny – poszczególne alkomaty posiadają różne tryby działania. Tryb aktywny zmusza nas do dmuchania (aktywnego) w ustnik, natomiast tryb pasywny w alkomacie sprawia, że jedynie zbliżamy go do ust. Pamiętajmy, że działanie trybu aktywnego, ze względu na większą próbkę powietrza, jest znacznie dokładniejsze.

Jakość wykonania – zwracajmy uwagę na to, jak alkomat jest wykonany. Oczywiście im lepsza jakość materiałów, z których powstał, tym lepiej dla nas, jednak pamiętajmy, że zawsze odbije się to na koszcie alkomatu. Zastanówmy się jak często i w jakich warunkach będziemy korzystać z alkomatu, gdzie będziemy go przechowywać – może się bowiem okazać, że ze względu na bardzo okazyjne korzystanie z alkomatu długo będzie służył nam nawet ten wykonany z delikatnych i tańszych materiałów.

Zakres pomiaru alkomatu – sprawdźmy, jaki zakres pomiaru posiada dany alkomat. Najczęściej górną granicą są 2 promile, zwłaszcza w tańszych modelach. Może się jednak okazać, że poszukujemy alkomatu, który ma większą skalę – przyda się one jednak głównie w sytuacjach, w których będziemy zdawać sobie sprawę z mocnego przesadzenia z alkoholem, a jego dokładne określenie pomoże nam określić przypuszczalny czas wytrzeźwienia.

Ilość możliwych pomiarów – każdy z alkomatów może wykonać tylko ograniczoną ilość pomiarów. Po jej przeprowadzeniu będzie on albo rozkalibrowany, albo czujnik będzie musiał zostać wymieniony – obiema tymi rzeczami zajmiemy się np. w sklepie, w którym kupiliśmy alkomat. W najtańszych modelach może się jednak okazać, że alkomat był prawdziwą jednorazówką – nie zalecamy takiego zakupu, chyba, że zdajemy sobie sprawę, że będziemy korzystać z alkomatu naprawdę bardzo okazjonalnie.

Obecność wyświetlacza – oto ostatnia z poruszanych kwestii. Powinien być on po prostu obecny, dzięki niemu poznamy dokładny wynik pomiaru. Najtańsze alkomaty nie posiadają wyświetlacza, posiadają jednak diodę powiadomień. W ich przypadku poznamy wynik (czy możemy jechać, czy nie), nie będziemy wiedzieli, jednak ile promili posiadamy w wydychanym powietrzu – to istotne, gdy będziemy chcieli ocenić czas potrzebny nam na wytrzeźwienie.

Pamiętajcie, że alkomaty dopasowane do Waszych potrzeb zawsze możecie kupić na stronie Alkohit.pl.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *