2019-10-30

Jak wyczyścić ceramiczną płytę gazową? Sprawdzamy!

Ceramika od zawsze kojarzyła się z nowoczesnością. Tak jest i dziś. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz nie powinno zabraknąć powierzchni ceramicznych, a jedną z nich jest właśnie płyta gazowa. Niestety, to co jest tak piękne, ma też swoje słabe strony. Owym minusem w przypadku płyt ceramicznych jest konieczność rzetelnego i częstego oczyszczania jej powierzchni.

Czyszczenie każdorazowe jest dwukrotnie skuteczniejsze

Jeśli chcemy skutecznie oczyszczać powierzchnię ceramiczną, musimy być przede wszystkim skrupulatni w tym co robimy. Każdorazowe przetarcie płyty jest o wiele skuteczniejsze, gdyż pojawiające się zabrudzenia można znacznie łatwiej usunąć. Jeśli kuchenny brud przywrze (lub przypali się) do powierzchni płyty, jego usunięcie będzie praktycznie niemożliwe.

Lekkie zabrudzenia można szybko przetrzeć miękką ściereczką. W przypadku ceramiki lepiej unikać agresywnych środków czyszczących. Mogą one przyczyniać się do powstawania charakterystycznych odbarwień, które bardzo trudno usunąć z powierzchni płyty. Do tego celu mogą się sprawdzić naturalne myjki parowe, które nie wymagają żadnej chemii, a proces czyszczenia odbywa się za pomocą suchej pary.

Czyszczenie ceramicznych płyt gazowych – krok po kroku

Oczywiście nie zawsze usunięcie plamy jest takie proste. Jeśli brud przywarł już do powierzchni ceramiki, warto w tym przypadku wykorzystać klasyczny skrobak. Pamiętajmy jednak, by podczas czyszczenia, nie uszkodzić i nie porysować delikatnej struktury ceramiki.

Jeśli mamy do czynienia z uporczywymi plamami (np. z zawartością soli, bądź cukru) należy zastosować bardziej zaawansowane metody czyszczenia. W pierwszym wariancie obowiązkowo należy zastosować dedykowane ku temu produkty czyszczące. Stosuje się je wyłącznie po wystudzeniu powierzchni ceramiki. W drugim przypadku (plamy z cukru) bezwzględnie należy jak najszybciej oczyścić powierzchnię płyty, gdyż jeśli będzie ona jeszcze ciepła, usunięcie brudu będzie o wiele łatwiejsze.

Jak dbać o stan palnika?

Palniki w ceramicznej płycie gazowej są elementami trudnymi w czyszczeniu. Dlatego tak ważne jest, by zdemontowany palnik przemyć możliwie jak najdokładniej w wodzie, w której wcześniej rozpuściliśmy środek usuwający tłuste plamy. Gdy już zakończymy czyszczenie, musimy pamiętać o dokładnym wysuszeniu palnika. W przeciwnym razie płomień będzie się palił nierówno, aż do momentu, gdy cała struktura palnika wyschnie.

Zaproś specjalistę do własnego domu!

Prawidłowe czyszczenie ceramicznych płyt gazowych nie powinno ograniczać się wyłącznie do powierzchni ceramiki. W jego trakcie warto zaprosić do domu profesjonalnego serwisanta, który skontroluje nie tylko samą płytę, ale też sposób i stan połączeń, elementy sterowe itd. Tylko w ten sposób możemy cieszyć się w pełni bezpieczną i sprawdzoną instalacją gazową.

serwis agd katowice

Sprawdź ofertę: naprawa płyt indukcyjnych – Katowice.

Podsumowując, czyszczenie ceramiki nie jest trudne o ile wykonuje się je systematycznie. W pozostałych przypadkach pozostaje nam jedynie skrobak, bądź inne, dedykowane środki chemiczne.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *