2023-05-23

Jak wymienić klawiaturę w laptopie?

klawiatura

Bez klawiatury praca na laptopie nie miałaby sensu. Element ten jest jednym najważniejszych podzespołów w danym sprzęcie. Klasyczna klawiatura w laptopie potrafi wytrzymać nawet do 10 milionów uderzeń, jednak po pewnym czasie element ten, jak i wiele innych może ulec uszkodzeniu — wystarczy chwila nieuwagi, czy po prostu może dojść do zużycia.

Na szczęście klawiaturę w laptopie można wymienić. Proces wymiany klawiatury przedstawimy w danym poradniku. Jeżeli zatem interesuje Cię, jak wygląda wymiana klawiatury w laptopie, lub ile kosztuje wymiana klawiatury — przeczytaj ten poradnik!

Wymiana klawiatury w laptopie

Kiedy klawiatura w laptopie ulegnie uszkodzeniu, nie trzeba wpadać w panikę. Element ten można stosunkowo prosto wymienić. Co więcej, czasami wymianę można przeprowadzić nawet w domowym zaciszu. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak powinien wyglądać dany proces.

Wpierw należy zacząć od dokupienia nowej, oryginalnej klawiatury, bądź zamiennika, który będzie pasował do danego laptopa. Jednak, aby móc zakupić odpowiednie części, należy wiedzieć, jakie powinny one być (odpowiedni model itd.)

Czasami wystarczyć może model laptopa, lecz w niektórych przypadkach przydać się może kod klawiatury. Należy zatem wyjąć starą klawiaturę i wszystko sprawdzić. Przed demontażem, warto zobaczyć, gdzie znajdują się mocujące piny, czy śrubki w laptopie.

Klawiatura w laptopie

Jak przeprowadzić wymianę klawiatury?

1. Demontaż starej klawiatury rozpoczynamy od odłączenia zasilania laptopa i wyjęcia baterii.
2. Zamkniętego laptopa, kładziemy na matrycy i delikatnie odkręcamy wszystkie śrubki mocujące spodnią pokrywę.
3. Po tej czynności należy upewnić się, czy wszystkie śrubki zostały wykręcone, wyjąć je, a kolejno delikatnie np. za pomocą plastikowej karty starać się wypiąć spodnią obudowę z zatrzasków (w niektórych laptopach nie jest to konieczne).
4. Kiedy zdemontujemy pokrywę, prawdopodobnie zobaczymy listwę, która zakrywa klawiaturę. Podważamy ją i odkręcamy śrubki mocujące. Proces należy przeprowadzić bardzo delikatnie.
5. Po wyjęciu listwy otrzymamy dostęp do klawiatury. Należy pamiętać, że ta jest przypięta do płyty głównej za pomocą taśmy. Kolejno należy delikatnie odblokować blokadę gniazda na płycie głównej, do którego jest przypięta taśma i wyjąć zepsutą część. Klawiatura może być przypięta na drobnych zatrzaskach, zatem delikatnie ją wyjmujemy, aby niczego nie uszkodzić. Element ten jest plastikowy, lecz zwykle ma wbudowaną metalową płytkę, co nie oznacza, że jest wytrzymały!
6. Kiedy stara klawiatura została wyjęta, zakładamy nową. Należy pamiętać o podpięciu taśmy do gniazda. Trzeba to zrobić uważnie i delikatnie.
7. Całość składamy w kolejności odwrotnej do demontażu z uwzględnieniem szczególnej ostrożności.

Jak widać, proces wymiany klawiatury nie jest bardzo skomplikowany. Należy jednak mieć na uwadze, że w niektórych modelach laptopów może się on nieco różnić. To samo dotyczy klawiatur nitowanych, których wymiana wymaga np. użycia specjalistycznego sprzętu.

Często w laptopach montuje się klawiatury podświetlane. Te są podobnie zamontowane jak klasyczne, z uwzględnieniem tego, że do płyty głównej podpięta jest druga taśma odpowiedzialna za podświetlenie.

Choć czynność wymiany klawiatury nie jest trudna, lecz wiele osób może nie poradzić sobie z nią samodzielnie. W takich przypadkach zdecydowanie poleca się odwiedzić serwis laptopów, gdzie proces wymiany klawiatury w laptopie zostanie przeprowadzony przez specjalistów w fachowy sposób.

Laptop

Ile kosztuje wymiana klawiatury?

Jeżeli proces wymiany klawiatury przeprowadzimy we własnym zakresie, jedynymi kosztami, które poniesiemy, będzie zakup nowej klawiatury. Ceny są zróżnicowane i m.in. są uzależnione od tego, czy część będzie oryginalna, czy zamiennikiem.

Wymiana klawiatury w laptopie, którą przeprowadzi serwis, nie jest drogą czynnością, aczkolwiek koszty są uzależnione od cennika danego serwisu. Przyjmuje się jednak, że sama wymiana klasycznej klawiatury kosztuje w granicach 60 zł (bez kosztów części). Wymianie klawiatury nitowanej, czy podświetlanej itp. towarzyszą nieco wyższe koszty.

Wymiana klawiatury

Czy uszkodzenie klawiatury musi wiązać się z przymusem jej wymiany?

W wielu przypadkach, kiedy część ulegnie uszkodzeniu, dokonuje się wymiany klawiatury w całości. Istnieją jednak przypadki, że można wymienić same klawisze klawiatury, czy układ klawiszy. Takie czynności najczęściej przeprowadza się w drogich modelach laptopów, czy w przypadku, gdzie uszkodzenia mechaniczne dotyczą jedynie konkretnych klawiszy.

Podsumowanie

Naprawa klawiatury nie jest trudną czynnością, z którą można sobie poradzić samemu w domu. Czasami jednak, podczas wymiany klawiatury w laptopie można napotkać problemy, zatem lepiej skorzystać z serwisu komputerowego, gdzie proces zostanie przeprowadzony w należyty sposób. Jak się okazuje, czasami drobne uszkodzenie, nie musi wiązać się z wymianą całego laptopa, a jedynie części, jak np. klawiatura.

Artykuł sponsorowany.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *