2018-09-28

Gramofon do domu? Sprawdź, jak go wybrać!

W ostatnich latach gramofon wrócił do łask.

Jest odtwarzaczem muzycznym, po który sięgają nie tylko sentymentalni miłośnicy stylu retro, ale także osoby, którym zależy na słuchaniu ulubionych płyt w dobrej jakości.

Jeśli należysz do jednej z tych grup, sprawdź, jak wybrać gramofon dla siebie!

Gramofon – rodzaje

Jak zapewne wiesz, gramofon obsługuje tylko konkretny rodzaj płyt, mianowicie winylowy. Nie oznacza to jednak, że urządzenie jest identyczne, jak przed laty, gdy stanowiło obowiązkowe wyposażenie domu. Dzięki nowym technologiom rozwinęło się i jest bardziej funkcjonalne.

Nowoczesny gramofon dzieli się na dwa rodzaje:

  • tradycyjny, czyli manualny. Jeśli wychowałeś się w „erze gramofonów”, to właśnie taki model miałeś w domu. Jego działanie opiera się o ramie z igłą, które musisz nastawiać samodzielnie. Gramofon nie ma udogodnień, jest podstawowy w każdym wymiarze. Jego obsługa jest prosta, choć wymaga podejścia do urządzenia za każdym razem, gdy chcesz włączyć lub wyłączyć płytę winylową. Co interesujące, za „ducha retro” płaci się więcej,
  • nowocześniejszy, czyli automatyczny. W tym modelu wszystkie czynności, które w manualnym musisz wykonywać samodzielnie, wykonują się automatycznie. Twoim zdaniem jest umieszczenie płyty winylowej na talerzu, wciśnięcie klawisza i gotowe!

jaki gramofon do domu

Jak działa gramofon?

Powiedzmy jeszcze słowo o tym, jak działa gramofon, bo nie każdy miał z nim do czynienia. Otóż najważniejsze elementy urządzenia to ramię zakończone igłą, a tuż po nim talerz. Na talerzu kładzie się płytę winylową o strukturze spiralnej. Igła trafia w rowek i przesuwa się zgodnie z jedynym możliwym kierunkiem, wytwarzając sygnał. W urządzeniu manualnym po zakończeniu odtwarzania będzie obracać się w nieskończoność.

Sygnał wytwarzany w kontakcie igły z płytą ulega wzmocnieniu w przedwzmacniaczu. Ważne jest zatem, by taki przedwzmacniacz mieć. Niektóre modele mają wbudowany, do innych trzeba przedwzmacniacz dokupić – sprawdź, co będzie w Twoim przypadku atrakcyjniejsze wizualnie. Cenowo korzystniej wypadnie zakup gramofonu połączonego z przedwzmacniaczem.

Sprawdź też, jak dobrać kolumny do gramofonu, by dźwięk był najwyższej jakości i spełniał Twoje oczekiwania: Jakie kolumny do gramofonu? Poznaj nasze propozycje.

gramofon do domu

Ramię i igła – zadbaj o szczegóły

Jak zostało powiedziane, ramię i igła to bardzo ważne elementy gramofonu. Warto, byś wiedział, że w zależności od modelu możesz trafić na różne ich warianty. Ramiona są zróżnicowane pod względem kształtu, długości i łożyskowania. To ostatnie poleca się kupować w wersji unipivot, z racji iż są łatwiejsze w obsłudze dla nowicjuszy.

Zadaniem igły jest odczytywanie muzyki zapisanej na winylu, toteż jej wyboru nie powinno pozostawić się przypadkowi. Każda igła zbudowana jest z cewki i magnesu, jednak w modelu MM to magnes drga, a cewka jest nieruchoma, a w MC na odwrót – drga cewka. Za drugie rozwiązanie zapłaci się więcej.

Ale to nie wszystkie parametry dotyczące igły! Ważny jest również jej szlif, a więc element, który dotyka płyty winylowej („końcówka”). Istnieje szlif stożkowy, zwany sferycznym, zarezerwowany dla urządzeń o niższej cenie. Wydajniejszy i trwalszy jest szlif eliptyczny – ma większą powierzchnię styku. Najlepszy jest szlif liniowy o największej powierzchni styku.

Wybierając gramofon, nie zapomnij o estetyce! Nowoczesne urządzenia są dostępne w tak wielu wariantach, że odpowiednie dla siebie znajdzie nawet przeciwnik stylu vintage.

Porównywarka cen sprzętu RTV

1 komentarz - Gramofon do domu? Sprawdź, jak go wybrać!

  1. Denon pisze:

    Gramofon świetna sprawa. U mojego dziadka w domu zawsze stał piękny kilkudziesięcioletni gramofon, dziadek uwielbiał nam z niego puszczać swoje ulubione kawałki. To były świetne czasy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *