2017-03-08

Jean Charles Athanase Peltier

Jean Charles Athanase Peltier (1785-1845) był fizykiem pochodzącym z francuskiego regionu Somme. W wieku 30 lat zdecydował się porzucić swoje dotychczasowe zajęcie – pracę zegarmistrza i całkowicie poświęcił się badaniu zjawisk fizycznych. Podstawą zainteresowania tych badań stały się zjawiska termoelektryczne i elektromagnetyczne, a także elektryczność atmosferyczna i jej związek z powstawaniem opadów. W tych dziedzinach Peltier opublikował szereg prac naukowych dokumentujących poszczególne eksperymenty. Współczesna nauka, za najważniejsze osiągnięcie fizyka, uważa odkrycie w 1834 roku zjawiska polegającego na wydzielaniu lub pochłanianiu ciepła podczas przepływu prądu na styku dwóch różnych przewodników.

Jean Charles Athanase Peltier

Zjawisko to, znane obecnie jako zjawisko Peltiera (efekt Peltiera), stanowi odwrotność, a jednocześnie uzupełnienie efektu Seebecka. Obecnie wykorzystywane jest szeroko w produkcji urządzeń chłodniczych.

Odkrycia dokonane przez Jeana Peltiera, a także innych fizyków jego okresu, jak Seebecka, Joula czy Thomsona stanowiły podstawę do dalszego rozwoju termodynamiki i termoelektryki.

Źródło: http://www.peltier.pl/

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *