2017-02-28

Kampania informacyjna dotycząca przejścia z analogowego nadawania telewizji na cyfrowe

W czwartek w Polsce ruszyła kampania informacyjna dotycząca przejścia z analogowego nadawania telewizji na cyfrowe – poinformowała w czwartek na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj. Wkraczamy w erę bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, czas przygotować się na odbiór cyfrowy. Telewizja cyfrowa to większa liczba programów telewizyjnych, lepsza jakość, możliwość nadawania telewizji w wysokiej rozdzielczości – powiedziała Gaj na konferencji.

Kampania potrwa do 31 lipca 2013 roku. Dlatego, że to jest ostateczny termin wyłączenia nadajników analogowych w Polsce – wyjaśniła. W ramach kampanii przygotowano dziewięć spotów telewizyjnych:

  1. Stare Kino,
  2. Adam Słodowy,
  3. Telesfor,
  4. Teleturniej,
  5. Kryminał,
  6. Serial,
  7. Bajka,
  8. Prognoza pogody
  9. Mecz.

Pierwsze trzy spoty nawiązują do starych ikon telewizyjnych, są czarno-białe – wymieniła Gaj. Dodała, że seria spotów kosztowała 492 tys. zł. Wiceminister zaznaczyła, że to jednak tylko część kampanii. Przygotowujemy też trzyminutową audycję, która będzie emitowana raz w tygodniu przez każdego z nadawców (analogowych – PAP).

Przygotowujemy też inserty do gazet, gdzie znajdą się szczegółowe informacje na temat naziemnej telewizji cyfrowej. Dodatkowo uruchomiliśmy już stronę www.cyfryzacja.gov.pl, gdzie zawarte są wszystkie informacje na temat cyfryzacji – powiedziała. Spoty będą emitowane dwa razy dziennie, między godz. 6 a 22.

Na przyszły rok na kampanię informacyjną w budżecie mamy 2 mln zł – powiedziała wiceminister. Sejm przyjął 30 czerwca ustawę o naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z nią, do końca lipca 2013 r. naziemne nadajniki, działające w systemie analogowym wyłączą: TVP (TVP 1, TVP 2, regionalne programy), Polsat, TVN, TV4 i TV Puls.

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi odbiór większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo siedem w ramach multipleksu pierwszego i po osiem programów w ramach drugiego oraz trzeciego).
Aby oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć telewizor z tunerem MPEG-4 lub dokupić dekoder.

TVP ruszyła z naziemną telewizją cyfrową już w październiku ubr. Kanały TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia można oglądać w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.(PAP).

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *