Katalog silników krokowych i sterowników firmy Wobit
Skrócony katalog silników krokowych i sterowników.
Silniki krokowe są cyfrowo sterowanymi napędami stosowanymi do pozycjonowania. Umożliwiają łatwą kontrolę kąta i prędkości obrotowej w zakresie od zera do kilku tysięcy obrotów na sekundę zależnie od parametrów silnika i sterownika.
Charakterystyczną cechą silnika krokowego jest utrzymywanie rotora w określonej pozycji z pełnym momentem trzymającym co oznacza stały pobór prądu, dlatego też silniki krokowe mimo postoju są niepokojąco ciepłe. Zaleta łatwego pozycjonowania silnika stwarza wiele możliwości aplikacji od automatyzacji w przemyśle, poprzez urządzenia z zakresu techniki medycznej, zastosowania w przemyśle samochodowym do przemysłu zabawek i reklam.
Firma WObit oferuje szeroką gamę silników krokowych od miniaturowych 2 fazowych, miniaturowych ze zintegrowaną przekładnią, poprzez liniowe aktuatory, klasyczne silniki o średnicach Ø 35, 39, 42, 57, 86mm do najmocniejszych hybrydowych o formacie kryzy 85 i 110mm.
Oprócz dwufazowych proponowane są również silniki o większej ilości pasm, silniki trójfazowe i pięciofazowe. Szczególnie silniki pięciofazowe, mimo że wymagają droższego sterowania (5 mostków sterujących) charakteryzują się większą dynamiką, precyzją, momentem trzymającym i mniejszymi drganiami momentu. W ofercie znajduje się kompletny osprzęt do konstrukcji układów z napędami krokowymi.
Są to sterowniki, zasilacze, indeksery, generatory, karty sterownicze, urządzenia optoizolujące, przekładnie i sprzęgła, a nawet układy scalone do konstrukcji własnych sterowników.
Do zalet silnika krokowego należą możliwość kontroli kąta obrotu, praca na niskich prędkościach kątowych, zdolność do szybkiej zmiany kierunku ruchu, rozpędzania i hamowania. Silnik krokowy może pracować w układzie sterowania w pętli otwartej, czyli bez czujnika do kontroli położenia, dzięki czemu możliwe jest uproszczenie konstrukcji wielu układów. Rozdzielczość kroku wynosi 150 do 0,720 zależnie od typu silnika. Błąd pojedynczego kroku może sięgać 3-5% wartości pełnego kąta obrotu i co ważne nie nawarstwia się przy kolejnych krokach.
Silniki krokowe są napędami precyzyjnymi o prostej budowie (nie posiadają komutatora). Dzięki czemu są powszechnie stosowane w ploterach, drukarkach, napędach dysków, napędach przemysłowych oraz w urządzeniach medycznych. Silniki krokowe prądu stałego wykonują skokowy ruch obrotowy. Legitymują się znacznie niższą prędkością obrotową niż silniki komutatorowe i bezszczotkowe. Służą do precyzyjnego pozycjonowania, można zadawać im częstą zmianę kierunku obrotów i dokładnie określić położenie kątowe.
Dla silnika krokowego trzymanie pełnym momentem przy zerowej prędkości jest stanem normalnym, a nie zabronionym stanem zwarcia jak dla silników DC.
1. Moment trzymający,
2. Maksymalny osiągalny moment dla danej prędkości,
3. Maksymalna częstotliwość kroków pracy przy obciążeniu malejącym do zera,
4. Maksymalna częstotliwość kroków przy starcie/zatrzymaniu bez rozpędzania/hamowania.
Typowy wykres zależności moment-prędkość silnika krokowego Sterowanie mikrokrokowe różni się od pełnokrokowego tym, że każdy krok podzielony jest na wiele mniejszych mikrokroków. Dzięki temu uzyskuje się przede wszystkim większą rozdzielczość, a co za tym idzie płynniejszą i cichobieżną pracę. Powodem rezonansu silnika jest pulsujące dostarczanie energii. Przykładowo dzięki zastosowaniu mikrokroku 1/32 energia dostarczana na jeden mikrokrok jest ograniczana tysiąckrotnie w porównaniu do pracy pełnokrokowej i blisko trzystukrotnie w porównaniu z pracą półkrokową.
Płynna praca silnika wywołuje efekt elektrycznej przekładni. Standardowy krok podzielony może być od 2 do ponad 256 razy. W praktyce już przy podziale 8 i 16 uzyskuje się zadowalające rezultaty zmniejszenia wpływu rezonansu silnika. Silnik krokowy jest silnikiem synchronicznym. Obroty rotora powodowane są rotacją kluczowanego elektronicznie pola magnetycznego.
Więcej informacji o budowie i sterowaniu silników krokowych znajduje się na stronach www.wobit.pl oraz www.silniki.pl. SKRÓCONY KATALOG SILNIKÓW KROKOWYCH I STEROWNIKÓW Dane zawarte w skróconym katalogu mogą ulec zmianie bez powiadomienia. Przed złożeniem zamówienia prosimy o kontakt w celu aktualizacji informacji o dostępnym asortymencie. Nasi doradcy chętnie udzielą wyczerpujących informacji oraz doradzą przy tworzeniu aplikacji wyrobów z naszego asortymentu.
Silniki krokowe dwufazowe seria 25 BY
Miniaturowe silniczki serii 25BY znajdują zastosowanie w urządzeniach wymagających pozycjonowania niewielkich mas.
Proponowane są dwie wersje silników 12 i 5 woltowe.
Silnik 12 woltowy posiada krok 15 stopni, a 5 woltowy krok 7,5 stopnia.
Największą zaletą tych napędów jest ich niska cena. Oś o średnicy 2mm łożyskowana ślizgowo w spiekanym łożysku.
Zalecane sterowniki:
- SUC 63 krok 7,5º lub 150
- moment do 0,012 Nm
- temperatura pracy 0 ~ +400 C
- klasa izolacji B
Silniki krokowe dwufazowe seria 35 BY
Napędy serii 35BY znajdują zastosowanie w miniaturowych urządzeniach wymagających pozycjonowania. Proponujemy dwie wersje silników 12 i 5 woltowe. Oba modele posiadają krok 7,5 stopnia. Silniki serii 35BY posiadają wyższy, niż seria 25BY, moment. Wersja 5 woltowa może być montowana w układach logicznych bez specjalnego sterownika, a fazy silnika załączane prostym układem elektronicznym.
Zalecane sterowniki:
- SUC 63, SMC 52 silnik 2 fazowy z krokiem 7,5º
- podwyższony moment do 0,04 Nm,
- temperatura pracy 0 ~ +400 C,
- klasa izolacji B.
Silniki krokowe dwufazowe seria 39BYGH
Niewielkie, standardowe silniczki dwufazowe o wysokim stosunku momentu obrotowego do wymiarów. Zewnętrzne wymiary: 39*39mm, oś 5mm. Szczególnie polecamy silniki …402 i …405, które mają wysoki moment w stosunku do zajmowanej kubatury i atrakcyjną cenę. Wyprowadzenia faz (unipolarne, lub bipolarne) zrealizowane przewodami o długości 30cm.
Zalecane sterowniki:
- SMC 50, SMC 81 silnik 2 fazowy z krokiem 1,8º ± 5%
- temperatura pracy 0 ~ +500 C,
- rezystancja izolacji min. 100MΩ/500VDC
- klasa izolacji B,
- waga 0,15kg,
- luz osiowy: 0,02mm.
Silniki krokowe dwufazowe seria 42BYGH
Hybrydowe silniki serii 42BYGH charakteryzują się stosunkowo dużym momentem w porównaniu do ich rozmiarów. Znajdują zastosowanie tam, gdzie od dynamiki ważniejsza jest pewność zachowania dużej siły przy małej wykorzystywanej przestrzeni.
Zalecane sterowniki: SMC 51, SMC 62, SMC 81.
- silnik 2 fazowy z krokiem 1,8º ± 5%,
- podwyższony moment do 0,42 Nm (wersja 101),
- temperatura pracy 0 ~ +400 C,
- klasa izolacji B.
Silniki krokowe dwufazowe seria 57BYG
Silniki krokowe serii 57BYG posiadają wysokie momenty obrotowe oraz standardowe wymiary flanszy mocującej, a także krótkie korpusy. Modele …081 i …707 są zawsze dostępne z magazynu. Seria 57BYG posiada bardzo dobry stosunek momentu do ceny. Średnica osi 6,35mm. Dostępne z osią z tyłu i otworowaniem pod enkoder optyczny (HEDS lub inny).
Zalecane sterowniki: SMC 62, SMC 64, SMC 81
- silnik 2 fazowy z krokiem 1,8º ± 5%,
- temperatura pracy 0 ~ +400 C,
- klasa izolacji B.
Hybrydowe silniki krokowe serii 57BYGH
Hybrydowe silniki krokowe serii 57BYGH to średniej wielkości silniki krokowe o podwyższonym momencie dzięki zwiększonej średnicy rotora w stosunku do standardowych silników o podobnych rozmiarach. Są najczęściej stosowane w małych maszynach CNC, ploterach, automatach podających, transporterach.
Zalecane sterowniki: SMC 62, SMC 64, SMC 116 Dla uzyskania dużej dynamiki SMC 139.
- silnik 2 fazowy z krokiem 1,8º,
- podwyższony moment do 1,6 Nm (wersja 805),
- wielkość standardowa 57 mm,
- temperatura pracy 0 ~ +400 C,
- klasa izolacji B.
Silniki krokowe dwufazowe seria 57BYGHM
Silniki hybrydowe serii 57BYGHM to średniej wielkości silniki krokowe o podwyższonym momencie w stosunku do standardowych silników w podobnych rozmiarach oraz o dwukrotnie większej ilości kroków na obrót. Wysoki moment pozwala na uzyskanie większej niż przy innych typach silników serii 57BYG precyzji i płynności ruchu, nawet bez stosowania mikrokroku.
Zalecane sterowniki: SMC 62, SMC 64, SMC 81
- silnik 2 fazowy z krokiem 0,9º,
- podwyższony moment do 1,6 Nm,
- model D z dwiema osiami,
- temperatura pracy 0 ~ +400 C,
- klasa izolacji B.
Silniki krokowe dwufazowe seria 60 BYGH
Model 60BYGH to najnowszy dwufazowy, hybrydowy silnik krokowy w ofercie firmy WObit. Nieznacznie zwiększone wymiary skutkują większą średnicą rotora i podwyższonym momentem trzymającym.
Zalecane sterowniki SMC 62, SMC 64, SMC 116.
- silnik dwufazowy,
- krok 1,80 ,
- moment do 1,9 Nm,
- temperatura pracy 0 ~ +400 C.
Silniki krokowe dwufazowe seria 85BYGH
Silniki serii 85BYGH o kroku 1,8 0 to jedne z najmocniejszych silników dwufazowych oferowanych przez WObit. Silnik 85BYGH450B posiada moment 6,3Nm. Silniki w zależności od modelu mają wyprowadzenia bipolarne, lub unipolarne. Z dynamicznym sterowaniem konkurencyjny dla serwonapędów w obszarze niższych prędkości pozycjonowania. Posiada potężne łożyska kulkowe i oś o średnicy 19mm z podwójnym ścięciem.
Zalecane sterowniki SMC 116, SMC 127, SMC 139.
- podwyższony moment do 6,3 Nm,
- temperatura pracy 0 ~ +400 C,
- izolacja klasy B
Silniki krokowe dwufazowe seria 86BYG450
Silniki serii 86BYG450 to standardowe średniej wielkości silniki oferowane przez WObit. Najmocniejszy z serii, silnik 86BYGH450C-01 posiada moment 2,94 Nm. Silniki mają wyprowadzenia bipolarne 8-przewodowe. Do standardowych osi o średnicy 9,52mm oferowane są odpowiednie sprzęgła na przykład typu Oldham.
Zalecane sterowniki: SMC 116, SMC 127, SMC 139
- silnik 2 fazowy z krokiem 1,8º ± 5%,
- podwyższony moment do 2,94 Nm,
- wielkość standardowa 86 mm,
- temperatura pracy 0 ~ +400 C,
- klasa izolacji B.
Silniki krokowe dwufazowe seria 110BYGH
Silniki krokowe serii 110BYGH to najpotężniejsza seria silników, które znajdują zastosowanie w maszynach do pozycjonowania sporych mas. Silniki serii 110BYGH posiadają wysoką jakość i bardzo atrakcyjną cenę przez co są alternatywą dla innych napędów, na przykład silnika BLDC z przekładnią.
Zalecane sterowniki: SMC 127, SMC 139.
- silnik 2 fazowy z krokiem 1,8º ± 5%,
- wyprowadzenia bipolarne,
- moment do 30 Nm,
- wysoka jakość,
- prąd do 8A.
Czytaj więcej informacji o sterownikach UNIPOLARNYCH I BIPOLARNYCH.