2020-02-07

Kolumny podłogowe hi-end. Czym są i jak wybrać najlepsze?

Kolumny podłogowe to jeden z ważniejszych elementów domowego systemu nagłośnienia. Dlatego ich odpowiedni wybór jest bardzo ważny. Sprawdź, jak wybrać te najlepsze.

Kolumny podłogowe to jeden z ważniejszych elementów domowego systemu nagłośnienia. Dlatego ich odpowiedni wybór jest bardzo ważny. Sprawdź, jak wybrać te najlepsze.

Należy jednak pamiętać, że kolumny podłogowe to tylko jeden z elementów całego nagłośnienia. Należy wybrać takie kolumny, które będą dobrze komponować się z resztą zestawu nagłaśniającego. Kolumny podłogowe są wysokie i przez to dość duże. Są ustawiane bezpośrednio na podłodze. Niektóre z nich mają podstawkę, która chroni przed zniszczeniem.

Pamiętaj też, jaką funkcję spełniają kolumny. Dzięki nim masz wrażenie, że dźwięk wypełnia przestrzeń, w jakiej słuchasz muzyki. Aby uzyskać najlepszy efekt, musisz kupić przynajmniej 2 kolumny. Muszą być tak ustawione symetrycznie, tak aby słuchacz nie znajdował się bliżej z którejś z nich. Mówiąc najprościej – słuchacz i kolumny powinni być ustawieni na planie trójkąta równoramiennego. Musisz pamiętać także, aby ustawić je niezbyt blisko ścian.

Ważne jest nie tylko ustawienie kolumn, ale także ich parametry i jakość.  Na co należy jeszcze zwrócić uwagę?

Impedancja i moc

Impedancja wskazuje zależność między natężeniem prądu i napięciem prądu w obwodach. Nie można powiedzieć, że jakaś wielkość impedancji jest lepsza lub gorsza. Należy ją dopasować do impedancji wzmacniacza. Zwykle poleca się, aby impedancja kolumn była nieco większa od tej zastosowanej we wzmacniaczu.

Moc również powinna być dopasowana do wzmacniacza. Warto jednak pamiętać, że często moc wzmacniacza i moc kolumny nie jest taka sama, choć mogą mieć takie same oznaczenie. Zwłaszcza w przypadku, gdy różna jest impedancja urządzeń.

Wielkość kolumny

Kolumny podłogowe zwykle są dość duże. Jednak i tutaj mogą być istotne różnice w wymiarach. Im większy rozmiar, tym większa ilość głośników. To może sugerować,. Że większe głośniki są lepsze i dokładniej oddają dźwięk. Tymczasem wielkość kolumn powinna być ściśle dopasowana do wielkości pomieszczenia. W dużej sali lepiej sprawdzą się większe głośniki. Do salonu, zwłaszcza w bloku lepiej jest wybrać mniejsze kolumny.

Wygląd obudowy

Wiele osób uważa, że obudowa jest raczej kwestią czysto estetyczną. Trudno temu zaprzeczyć. Nietypowe materiały czy kolory mogą sprawić, że kolumna stanie się ciekawym elementem wystroju.

Ale to nie wszystko. Materiał kolumny powinien być wystarczająco sztywny i trwały. Może to być drewno lub materiały drewnopodobne. Mogą mieć różnorodną kolorystykę lub fakturę, przez co łatwo dopasować je do wystroju wnętrza. Bardziej ekstrawaganckie modele wykonane są z betonu lub kamienia. Najczęściej jednak są to kolumny znacznie droższe, niż tradycyjne modele.

Niektóre kolumny mogą mieć nietypowe kształty, czy rozmiary. Coraz popularniejsze stają się wąskie kolumny, których parametry tylko nieznacznie różnią się od tradycyjnych. W sklepach można spotkać też kolumny o nietypowych kształtach – skośnych lub przypominających falę.

Gdzie kupić kolumny podłogowe?

Kolumny podłogowe hi-end nie są dostępne w każdym sklepie. To sprzęt z najwyższej półki. To sprzęt, który ma lepsze parametry, niż standardowy sprzęt ze sklepu elektronicznego. Sprzęt tego typu jest także lepiej wykończony i może mieć ciekawszy wygląd.

Przed zakupem, sprzętu warto poszukać specjalistycznego  sklepu, który zajmuje się tylko sprzedażą sprzętu muzycznego. Warto także skonsultować się z pracownikami sklepu. Wówczas będziesz miał pewność, że wybrałeś sprzęt najlepiej pasujący do Twoich potrzeb.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *