2019-04-08

Mały element każdego urządzenia elektronicznego

W każdym gospodarstwie domowym czy w firmie znajdziemy cały szereg urządzeń, których elementem są kondensatory mlcc 1206 lub inne modele. Przede wszystkim ich głównym zadaniem jest blokowanie, odsprzęganie i bocznikowanie. Najczęściej używa się kondensatorów tantalowych, elektrolitycznych oraz ceramicznych, w tym wielowarstwowych. Zobacz, w jakich urządzeniach wykorzystywane są te ostatnie.

Jakie jest zadanie kondensatorów MLCC?

Sam skrót oznacza wyrażenie Multilayer Ceramic Capacitor, które na język polski tłumaczy się w brzmieniu wielowarstwowy kondensator ceramiczny. Faktycznie składa się z szeregu pojedynczych modeli, które są połączone ze sobą w sposób równoległy. Przy produkcji kondensatorów takich jak CL31 106 KAHNE wykorzystuje się zawiesiny bardzo drobno zmielonego dwutlenku tytanu (TiO2) lub tytanianu baru (BaTiO3) z dodatkiem Zr, Nb, Co, lub Sr.

Po zmieszaniu ze specjalnym spoiwem tworzą się ceramiczne błony o grubości nawet kilku tysięcznych milimetra. Oczywiście cała produkcja CL31A106KAHNNNE wykorzystywane są bardzo zaawansowane technologicznie maszyny. Dzięki temu uzyskuje się niewielkich rozmiarów elementy o dużych możliwościach.

Jakie zalety ma kondensator ceramiczny 1206?

Modele ceramiczne takie jak kondensatory smd 1206 przede wszystkim mają szersze pasmo częstotliwości przy niższej impedancji niż produkty tantalowe. Dla przeciętnego użytkownika oznacza to lepsze tłumienie sygnałów zmiennych w linii zasilania.

Dlatego właśnie obecnie stosuje się najczęściej pojedynczy kondensator ceramiczny o dużej pojemności, który świetnie zabezpiecza przed przegrzaniem zarówno samego elementu, jak i obwodu, w którym się znajduje. A to w prostej linii zwiększa zdecydowanie to niezawodność urządzenia elektronicznego.

Jak wybrać dobry kondensator?

Przede wszystkim kondensator taki jak na przykład cl31 106 kahne Samsung musi być dobrany do materiałów oraz do wartości stabilizacji, które są zależne od temperatury. Takie dopasowanie zapewnia stabilną pracę przez długi czas. Każdy model posiada bowiem inną tolerancję temperaturową. Poza tym trzeba pamiętać o innych charakterystykach takich jak polaryzacja, stabilność, rezystancja szeregowa (ESR). Niewłaściwy kondensator może spowodować słabe działanie pewnych układów.

Kondensatory są wykorzystywane w każdym urządzeniu elektronicznym zawierającym obwody drukowane. Z zasady jest elementem o dwóch wyprowadzeniach, które wykorzystuje się na przykład w filtrach analogowych, do przechowywania energii, tłumienia zakłóceń. Warto pamiętać, że pojemność kondensatora opisywana jest w Faradach.

Materiał zewnętrzny

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *