Jakie korzyści wynikają z wykorzystania ciepła odpadowego?
Nie ulega chyba żadnym wątpliwościom, że z każdym dniem rosną nasze potrzeby energetyczne. Jak się okazuje, spore pokłady energii powstającej przy okazji wielu procesów przemysłowych zostają niewykorzystane i są bezsensownie rozpraszane. Czy można to zmienić? Wykorzystując odpowiednie systemy czerpiące z zasobów ciepła odpadowego – jak najbardziej!
Czym jest i skąd bierze się ciepło odpadowe?
Ciepło odpadowe – wbrew pozorom – nie bierze się z odpadów, lecz samo w sobie nimi jest. Przynajmniej teoretycznie, bo praktycznie kryje się w nim wielki potencjał, który w przyszłości z pewnością będzie miał spore znaczenie na rynku energetycznym.
Wspomniana forma energii powstaje jako efekt uboczny różnych przemian (np. mechanicznych czy chemicznych) i procesów zachodzących w zakładach produkcyjnych lub w przedsiębiorstwach o innych profilach działalności (jak chociażby oczyszczalnie ścieków). Jak donoszą publikacje, nawet 65% tworzonej w ten sposób energii ulega zmarnowaniu na drodze rozproszenia. Fakt ten jest o tyle zatrważający, że obecnie dysponujemy wiedzą i systemami, które chociaż w jakimś stopniu pozwoliłyby takiemu marnotrawstwu zapobiec.
Jak można wykorzystać jego potencjał?
Zamiast rozpraszać ciepło odpadowe, można je wykorzystać na kilka różnych sposobów. Najprostszy z nich polega na wykorzystaniu niesionej energii do ogrzewania budynków, w których zachodzą procesy wytwarzające energię lub tych, które leżą w ich pobliżu. Świetnym przykładem takiego działania może być np. zastosowanie chłodzenia wodnego, w którym przyjmująca ciepło woda prowadzona jest do innych pomieszczeń, w których oddaje energię do otoczenia. Taki system ogranicza konieczność stosowania dodatkowych systemów ogrzewania.
Więcej na temat ciepła odpadowego dowiesz się tutaj https://trendywenergetyce.pl/cieplo-odpadowe-o-co-chodzi-jak-to-wykorzystac
Innym dobrym pomysłem może być przetwarzanie ciepła odpadowego na energię elektryczną. Jest to możliwe przy zastosowaniu odpowiednich generatorów, turbin lub pomp. Tak generowana energia może być natychmiastowo wykorzystywana do zasilania maszyn i systemów lub przechowywana w specjalnych rezerwuarach.
Korzyści płynące z wykorzystania ciepła odpadowego
Jakie są więc zalety wykorzystania w ten sposób pozyskanej energii? Wśród najważniejszych z nich możemy wymienić:
- Oszczędności finansowe wynikające z obniżenia konieczności zakupu energii z zewnętrznych źródeł,
- Obniżenie emisji dwutlenku węgla do środowiska,
- Zmniejszenie zapotrzebowania na energię pozyskiwaną z nieodnawialnych źródeł energii.
Podsumowanie
Skuteczne korzystanie z odnawialnych źródeł energii, którymi jest również ciepło odpadowe, niesie ze sobą sporo istotnych korzyści, które mogą przyczynić się nie tylko do polepszenia sytuacji finansowej zakładu, ale też otaczającego nas środowiska.