2018-11-19

Kupujemy tablet – jak wybrać model dopasowany do potrzeb?

Tablety coraz częściej zastępują laptopy, wygrywając z nimi lekkością i poręcznością, które wcale nie muszą wykluczać funkcjonalności oraz wysokiej wydajności.

Na rynku znajdziesz szeroki wybór różnych modeli — jak wybrać ten odpowiedni? Wiele zależy od tego, w jaki sposób planujesz najczęściej korzystać z tego praktycznego urządzenia.

Tablet: oto podstawowe parametry

Niezależnie od tego, do czego ma Ci najczęściej służyć tablet, na początku zastanów się nad jego systemem operacyjnym. Do najpopularniejszych rozwiązań należą tablety z systemem Google Android lub Apple iOS. Obie z tych znanych mobilnych platform oferują niezwykle szeroką gamę atrakcyjnych aplikacji oraz gier, dlatego sprawdzą się świetnie w przypadku osób poszukujących sprzętu do rozrywki np. wirtualnych rozgrywek, oglądania multimediów, korzystania z modnych aplikacji.

W przypadku poszukiwania sprzętu do pracy ciekawą alternatywą okazać się może tablet z systemem Windows 10. Umożliwi on wygodne prowadzenie „wirtualnego biura” i korzystanie np. z popularnego pakietu Microsoft Office.

Zawsze warto też zwrócić uwagę na wydajność. W przypadku tabletów z systemem iOS nie musisz się przejmować specyfikacją, ponieważ zazwyczaj działają one płynnie. Jeśli chodzi o tablety z systemem Android, dobrze jest sprawdzić rodzaj zastosowanego procesora — niskie oznaczenie „nm” oznacza, że mamy dotyczenia z nowszym modelem.

Pamiętajmy, że płynnego działania sprzętu możemy oczekiwać jedynie przy odpowiedniej pamięci RAM. Jako absolutne minimum warto tu przyjąć 2GB. Dodatkowym plusem będzie możliwość rozszerzenia pamięci przez zastosowanie kary microSD.

jak kupić dobry tablet

Tablet do codziennego użytku

Nie masz żadnych szczególnych zamiarów odnośnie kupowanego sprzętu? Jeśli tablet ma Ci służyć po prostu do przeglądania stron internetowych, kontaktu z bliskimi i okazjonalnej rozrywki, z pewnością wystarczający będzie model o przekątnej 7 cali (sprawdź, jak wybrać wydajny tablet do 1000 złotych).

W tym przypadku odpowiednia będzie rozdzielczość np. 1024 x 600 pikseli — pamiętaj, że bardzo wysoka rozdzielczość przy niewielkich wymiarach ekranu nie poprawi komfortu przeglądania treści. Możesz zdecydować się na niedrogą matrycę TN, ale jeśli zależy Ci na świetnej jakości obrazu, odpowiednim wyborem będzie matryca IPS.

Tablet z taką matrycą będzie droższy, jednak zapewni dobre odwzorowanie kolorów i czerni, szerokie kąty widzenia czy optymalny kontrast.

Tablet do codziennego użytku to urządzenie, które często masz przy sobie, używając go w różnych miejscach np. w komunikacji publicznej. Dla wygody i bezpieczeństwa powinien posiadać mocną obudowę, najlepiej antypoślizgową, dzięki czemu nie wyśliźnie się z dłoni.

Tablet do gier i filmów

W przypadku tabletu do gier kluczowa jest wysoka wydajność oraz świetnej jakości obraz. Wymagane minimum to rozdzielczość Full HD, choć warto zainwestować w sprzęt z jeszcze wyższą rozdzielczością. Jeśli decydujesz się na tablet iOS, minimalna ilość pamięci wynosi 2GB RAM; przy tablecie z Androidem powinno być to minimum 3 GB RAM.

Z kolei tablet przeznaczony głównie do oglądania filmów może mieć większą przekątną np. 10 lub więcej cali. Wybierz model z matrycą IPS, odpowiadającą za właściwą jakość obrazu.

dobry tablet dopasowany do potrzeb

Tablet do pracy

Dobry tablet do pracy powinien umożliwiać komfortowe edytowanie treści i jej wyświetlanie, a także zapewniać wygodne korzystanie z programów biurowych czy biznesowych. Dlatego dobrze sprawdzają się tutaj modele o dużej przekątnej, powyżej 10 cali.

Droższe tablety biznesowe posiadają aluminiową obudowę — sprawdzą się świetnie na spotkaniu z klientem czy podczas konferencji. Warto rozważyć również zakup modelu z projektorem, który okaże się nieoceniony podczas prezentowania różnego rodzaju treści.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *