2018-01-29

Łączenie taśmy led krok po kroku [PORADNIK]

W poniższym artykule opiszemy Państwu podstawowe zagadnienia związane z niezmiernie popularną taśmą LED. Dokładnie wyjaśnimy, na czym polega łączenie taśmy ledowej, jak ciąć taśmę oraz jak wygląda podłączenie taśmy do zasilacza.

W przypadku pytań dotyczących zagadnień innego typu, zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością pomożemy.

Czym jest taśma led?

Taśma LED stała się bardzo popularnym i uniwersalnym rodzajem oświetlenia ledowego. Posiada niezwykle szeroką gamę zastosowań. Możemy jej użyć jako oświetlenie dekoracyjne oraz funkcjonalne – oświetlenie luster w łazience, szafek kuchennych czy szaf na ubrania, to tylko kilka propozycji gdzie może zostać zainstalowana.

Są również dostępne taśmy do zastosowań bardziej profesjonalnych – oświetlenie główne, oświetlenie inwestycyjne. Taśmy swoją popularność zawdzięczają prostotą montażu oraz ilością rodzajów jakie prezentują producenci.

Wszystko jest zależne od wymaganego efektu końcowego. Taśmę możemy zastosować wewnątrz jak i zewnątrz pomieszczeń. Jest również możliwość montażu jej na sztywno oraz poprzez zagięcie w odpowiednich do tego miejscach.

Do wyboru są taśmy RGB, RGBW, jednokolorowe lub białe, które można zakupić w sklepie internetowym wroLED: https://www.wroled.pl/pl/c/TASMY-I-MODULY-LED/472 lub w sklepie stacjonarnym we Wrocławiu.

Każda z nich jest inna i nadaje się do różnych zastosowań.

Pod jakim kątem – 90 stopni czy innym?

Łączenie taśmy led pod kątem 90 stopni, to trochę problematyczne zadanie. Możemy to wykonać na dwa znane sposoby: za pomocą przygotowanych krótkich odcinków przewodów lub dzięki specjalnego typu złączkom.

Jako profesjonaliści, polecamy łączenie taśmy pod kątem przy pomocy złączek. Jest to trwałe i stabilne rozwiązanie. Będzie potrzebna do tego rozwiązania lutownica oraz wspomniane złączki kątowe led 90 stopni.

Są także dostępne na rynku złączki kątowe led, które nie wymagają lutowania. Jest to rozwiązanie na tzw. zatrzask. (zdjęcia propozycji poniżej). Bardzo dobrze sprawdza się podczas łączenia taśmy ledowej na suficie. Nie potrzebujemy wtedy męczyć się z lutownicą, a wszystko odbywa się sprawnie i szybko.

Złączka kątowa led 90 stopni – do taśmy jednokolorowej (do lutowania).

złączka kątowa ledi 90 stopni do lutowania

Poradnik lutowania tutaj: https://tromil.pl/poradniki-elektroniczne/lutowanie-poradnik-dla-poczatkujacych/

Złączka kątowa led 90 stopni – do taśmy jednokolorowej (bez lutowania).

złączka kątowa 90 stopni bez lutowania

Łączenie taśmy – szeregowo czy równolegle?

Taśmę led możemy podłączyć do zasilacza na dwa sposoby: szeregowo lub równolegle. Oba sposoby są prawidłowe, natomiast musimy pamiętać o właściwym podłączeniu. Jeżeli taśma led zostaje przez nas podłączona szeregowo, należy zasilić ją co 5 metrów.

Jest to zabieg wykonywany w celu uniknięcia spadków napięcia. Jeżeli takowy spadek napięcia wystąpi, podłączona taśma ledowa będzie oświetlać nierównomiernie. Jest to podstawowa rzecz, o której należy pamiętać podczas instalacji paska ledowego szeregowo.

Przy podłączeniu równoległym taśmy led, również musimy pamiętać o zasileniu jej co 5 metrów (jeżeli odcinek jest powyżej 5 metrów) albo z dwóch krańców takowej taśmy. Wiedząc o tym fakcie, unikniemy nieporozumień podczas instalacji taśm ledowych.

Schemat podłączenia taśmy led, możemy Państwu przygotować po uprzednim kontakcie – shop@wroled.pl.

Jak podłączyć taśmę do akumulatora (zasilacza prądu)?

Podłączenie taśmy led do akumulatora lub baterii jest bardzo prostą sprawą. Należy pamiętać o podstawowych zasadach w elektryce.

Kolor czerwony odpowiada za „+”, kolor czarny natomiast, odpowiada za „-‘’.

W celu prawidłowego podłączenia taśmy do zasilania, musimy czerwony przylutowany przewód od paska led, zainstalować do złączki „+” przy akumulatorze. Identyczne należy postąpić z przewodem czarnym od paska ledowego. Różnicą jest podłączenie go do złącza oznaczonego „-‘’ na akumulatorze.

Oznaką prawidłowego podłączenia będzie załączenie taśmy. Montaż odbywa się na niskim napięciu 12 lub 24V, więc jest całkowicie bezpieczne dla człowieka.

Czy można łączyć taśmy ledowe bez lutowania?

Odpowiedź brzmi tak! Możemy łączyć taśmy bez lutowania. Bardziej problematyczne, może być łączenie taśm led w silikonie za pomocą złączki. Aby ją połączyć, należy ściągnąć nałożony silikon, aby końcówka paska ledowego, zmieściła się w złączce. Wymagane są do tego typu instalacji złączki led, które można nabyć w naszym sklepie internetowym.

Ciecie i łączenie taśmy ledowej – poradnik YouTube

W celu pomocy Państwu, prowadzimy poradnik na portalu YouTube. Przekazujemy na nim w formie krótkich filmików, jak powinien wyglądać prawidłowy montaż taśmy LED do zasilacza oraz innych urządzeń np. do sterowania RGB czy RGBW. Zapraszamy do obejrzenia. W razie pojawienia się jakichkolwiek pytań, jesteśmy do dyspozycji.

Porównywarka cen sprzętu RTV

4 komentarze - Łączenie taśmy led krok po kroku [PORADNIK]

 1. Paw pisze:

  Witam serdecznie. Użyłem zlaczek na zatrzask na kabelku. Niestety w obu instalacjach ledy czasami mrygaja. Nie wszystkie odcinki ale jednak. Ledy są najwyższej jakości.
  Pozdrawiam

  1. SMD-LED pisze:

   Zawsze polecamy lutowanie. Taśmy na złączkach lubią wariować i nigdy ich nie polecamy, chodź najczęściej jest tak, że samym instalatorom nie chce się tego robić, idą na łatwiznę i używają właśnie złączek.

 2. Olga pisze:

  „Mrygają ci ” bo nie polutowałes tylko uzyles złączek .

  A z tą „najwyzszą jakoscią” to róznie bywa .Wsadz miedzy bajki to co podaje producent a sprzedawca tym bardziej .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *