Multimetr – miernik uniwersalny
Multimetry analogowe to już praktycznie historia. Wszędzie bezapelacyjnie królują multimetry cyfrowe. Niewątpliwie stało się tak gdy ceny multimetrów cyfrowych stały się porównywalne z miernikami analogowymi. Mierniki cyfrowe umożliwiają pomiar z dokładnością, o której twórcy mierników analogowych mogli tylko pomarzyć. Zdecydowanie przewyższają również ilością funkcji i zakresów pomiarowych. Również niezawodność jest nieporównanie większa.
Cena miernika cyfrowego jest wprost proporcjonalna do ilości funkcji, zakresów pomiarowych, dokładności i rozdzielczości. Newralgicznym elementem taniego multimetru jest przełącznik obrotowy. Takie rozwiązanie jest tanie ale ma jedną wadę. Sprężynki stykowe dotykają bezpośrednio ścieżek na płytce drukowanej. Po pewnym czasie w wyniku częstego przełączania ścieżki się ścierają, sprężynki odkształcają i następuje utrata styku co wiąże się z błędami pomiaru.
Warto o tym pamiętać używając tani miernik uniwersalny.
W droższych miernikach stosowana jest automatyczna zmiana zakresów pomiarowych. Przełącznik obrotowy służy jedynie do wybrania odpowiedniej funkcji pomiarowej. W mierniku uniwersalnym bardzo ważną funkcją jest pomiar napięć zmiennych. Wykonując pomiar typowym multimetrem otrzymujemy dokładne wyniki do momentu, gdy mierzone napięcie ma kształt sinusoidy.
Problemy zaczynają się, gdy napięcie to ma kształt prostokąta, piły, itp. Jeszcze gorzej jest gdy w mierzonym przebiegu znajduje się składowa stała. Parametrem, który świadczy o tym, jak daleko kształt przebiegu odbiega od sinusoidy, jest współczynnik kształtu (Crest Factor). Współczynnik kształtu jest stosunkiem wartości szczytowej przebiegu zmiennego do jego wartości skutecznej (RMS).
Jeżeli współczynnik ten mieści się w zakresie współczynników kształtów mierzonych przez multimetr pomiar będzie dokładny. Współczynnik kształtu sygnału prostokątnego wynosi 1, sinusoidy ? 1,414 a sygnału trójkątnego 1,732. Na rynku są dostępne multimetry umożliwiające pomiar przy współczynnikach kształtu mieszczących się w granicach 1 ? 7. Multimetry o najlepszych parametrach przy pomiarze napięcia i prądu zmiennego to przyrządy wyposażone w funkcję True RMS, zapewniające prawidłowy pomiar odkształconego napięcia zmiennego.
Mierniki z funkcją Data Hold i Peak Hold
Wysokiej klasy mierniki wyposażone są w funkcje matematyczne umożliwiają magazynowanie wartości w pamięci, podają wartość maksymalną, minimalną, średnią. Posiadają również funkcję Data Hold. Polega na zatrzymaniu wyniku na wyświetlaczu. Funkcja Peak Hold polega na zmianie wyniku tylko jeżeli zmierzona wielkość jest większa niż wyświetlana na wyświetlaczu.
Droższe multimetry posiadają gniazdo do połączenia z komputerem i możliwością zapisania i analizowania wyników pomiarów. Z wyższej półki cenowej multimetry potrafią mierzyć nie tylko napięcia, natężenia i rezystancję ale również indukcyjność, pojemność, częstotliwość, temperaturę i jeszcze inne.
Multimetry z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi
Multimetry przenośne wyposażone są w wyświetlacze ciekłokrystaliczne charakteryzujące się liczbą jego cyfr, maksymalne wskazania, oraz wysokość cyfr. Najbardziej znaczący wskaźnik wyświetlacza, choć mogący wyświetlać maksymalnie cyfrę 9, wyświetla najczęściej tylko cyfrę 1.
Barograf analogowy
Przyjęło się mówić, że wyświetlacz typu 3 cyfry to taki, który zawiera cztery wskaźniki siedmiosegmentowe wyświetlające maksymalnie liczbę 1999, a typu 3 i cyfry maksymalnie liczbę 4000. Ale to jeszcze nie wszystko. Wyświetlacze te mają jeszcze umieszczony tzw: barograf analogowy. Jest to linijka złożona z kilkunastu a nawet kilkudziesięciu punktów świetlnych imitujących wskazówkę miernika analogowego. Wskaźnik ten jest częściej odświeżany niż wyświetlacz cyfrowy.
Przykładowo wyświetlacz 3 i ? cyfry odświeżany jest 5 razy na sekundę a barograf 43-segmentowy 128 razy. I to jeszcze nie wszystko. Wyświetlacze takie wyświetlają symbole funkcji pomiarowych, biegunowość, jednostki wielkości mierzonych, komunikaty ostrzegawcze połączone z sygnałem dźwiękowym. Są również wyświetlacze podwójne, jeden wyświetlacz podaje wynik jednego parametru a drugi, spełniający rolę pomocniczą. Są multimetry połączone z oscyloskopem cyfrowym, generatorem i kto wie z czym jeszcze.