2017-02-28

Nowa epoka obrazu 3D

Już wkrótce filmy dwuwymiarowe będziemy prawdopodobnie oglądać z nutką nostalgii – tak jak dziś spoglądamy na czarno-białe produkcje sprzed 90 lat. Specjaliści ostrzegają jednak: nowa technologia może nam zaszkodzić! Z raportu Orange, który badał preferencje kinowe Polaków, wynika, że w czasie analizowanych wówczas 15 miesięcy serca Polaków najbardziej podbił: Avatar”. Kolejnym najczęściej oglądanym filmem był „2012”. Czyli bez przesady można stwierdzić, że ostatnio na ekranach rządziła technologia i efekty specjalne.

Według znanego krytyka filmowego Tomasza Raczka kino trójwymiarowe, traktowane przez wielu jak ciekawostka techniczna,  w gruncie rzeczy jest wielką rewolucją w historii filmu: po wprowadzeniu dźwięku, a potem koloru. Bo format 3D jest nie tylko technicznym wynalazkiem, który można podziwiać niczym jarmarczną atrakcję. Nawet jeśli teraz tak to wygląda, już następne miesiące i lata pokażą, że rewolucja trzech wymiarów stanie się faktem.

Obraz trójwymiarowy w Twoim domu

Jakkolwiek by patrzeć: epoka 3D została oficjalnie otwarta. Dziś, idąc do kina, możemy wybierać z pełnej palety filmów nagranych w trzech wymiarach. Format ten trafia także pod strzechy, gdzie coraz częściej znajdują się telewizory przystosowane do oglądania tego typu produkcji. Niestety, nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie, a w szczególności na wzrok. Bo póki filmy 3D oglądaliśmy sporadycznie, nie stanowiło to większego problemu. Kiedy jednak zaczynamy to robić na co dzień – nie tylko w kinie, ale i we własnym domu, sprawy mogą przybrać zupełnie inny obrót.

Eksperci tłumaczą: ludzki wzrok i mózg są naturalnie przystosowane do postrzegania głębi. Problem tkwi jednak w tym, że w projekcjach 3D nie patrzymy na rzeczy trójwymiarowe, ale na dwa różne obrazy dwuwymiarowe. Jest to jedynie iluzja przestrzenności. Ale oczy pracują przy niej inaczej niż przy odbieraniu rzeczywistych głębi w obrazie.

Trójwymiarowy obraz o wiele bardziej nadwyręża wzrok niż wpatrywanie się w tradycyjny odbiornik telewizyjny. Maksymalny czas, jaki można spędzić przy 3D bez uszczerbku dla oczu, to godzina, półtorej – ostrzega Maria Molska, optometrysta z kliniki okulistycznej Lexummedica. Ekspertka podkreśla, że szczególnie ostrożne powinny być osoby z różnego typu wadami wzroku i zaburzeniami widzenia obuocznego. Mdłości i zawroty lub bóle głowy pojawiające się podczas oglądania filmu 3D to sygnał, że trzeba zasięgnąć porady optometrysty lub okulisty.

Bajki dla dzieci w technologii 3D

Dodatkową atrakcją wielu animowanych filmów dla dzieci jest to, że produkcje wyświetlane są także w technologii 3D. Większość maluchów nie może przepuścić takiej okazji i namawia rodziców na wizytę w kinie. Są to cały czas jednak sporadyczne, a więc niegroźne sytuacje, zwłaszcza że oglądany film jest daleko od oczu. Gdy jednak zaopatrzymy się w telewizor z funkcją oglądania filmów w trzech wymiarach z bliska, okazji automatycznie robi się coraz więcej. A na dodatek 3D może wówczas mieć negatywny wpływ na oczy dzieci pozostawionych przed odbiornikiem bez kontroli starszych – opowiada specjalistka. To ostrzeżenie dotyczy w szczególności maluchów poniżej szóstego roku życia. W tym okresie życia wzrok dopiero się kształtuje. A odbieranie dwóch różnych obrazów jednocześnie może źle wpłynąć na sprawność widzenia w przyszłości.

Wiadomo jednak, że od czasu „Avatara” Jamesa Camerona filmy 3D podbijają serca widzów, w związku z czym produkuje się ich coraz więcej. Dlatego nie ma co panikować, ale trzeba zachować zdrowy rozsądek. Sporadyczne wychodzenie do kina na film nakręcony w technice 3D nie będzie skutkowało pogorszeniem wzroku. Ale już robienie tego codziennie w warunkach domowych, gdzie trójwymiarowy obraz oglądany jest z bliska, zmienia postać rzeczy. Może doprowadzić do zaburzeń odbioru, bólu gałek ocznych i głowy, mdłości, dezorientacji, a także zachwiania równowagi.
Zatem pozwólmy od czasu do czasu odpocząć naszym oczom i zdecydujmy się na jego tradycyjną analogową wersję.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *