2018-08-13

Jak nie dać się wyrolować przy zakupie nowego komputera?

Wielu z Was chce zapewne zakupić wymarzony komputer, który poradzi sobie z najnowszymi grami, a przy okazji będzie się świetnie prezentował i pracował bezawaryjnie przez długie lata.

Nie jest to jednak łatwa sprawa, a osoby nieobeznane w temacie mogą wpaść w wiele pułapek.

WYBUCHOWE składaki z Allegro

Jeżeli macie dość szeroką wiedzę odnośnie doboru optymalnych podzespołów komputera i umiecie sami go złożyć, to macie szczęście.

Jeżeli natomiast nie znacie się za bardzo na tej tematyce i poszukujecie właśnie nowego PC, to na 99% traficie prędzej czy później na składaki z Allegro.

Są to gotowe zestawy komputerowe, które zwykle przykuwają wzrok wymyślnymi obudowami, bajeranckim podświetleniem i papką marketingową. W opisie ich aukcji zewsząd atakowani jesteśmy hasłami, że to właśnie ten komputer jest najlepszy i obsłuży najnowsze gry na wysokich detalach.

Rzeczywistość jest jednak dużo brutalniejsza.

Za tego typu składaki przepłacamy, i to sporo. Rozbijając PC na konkretne podzespoły, łatwo można sprawdzić, że cena za takiego gotowca jest zawyżona. To jednak początek góry lodowej.

Komponenty nie są z pewnością optymalnie dobrane. Dostajemy zwykle przestarzałe procesory, które grzeją się niczym piec. W opisach trudno się także zazwyczaj doszukać szczegółowego modelu zasilacza.

Jest to celowy zabieg, ponieważ zamontowane zasilacze są tykającymi bombami. Znajdują się bowiem na czarnej liście – są to modele wadliwe i nie zapewniające wystarczającego bezpieczeństwa całej jednostce.

Podsumowując, składaki z portali aukcyjnych są totalnie nieopłacalne (nawet w przypadku tanich komputerów do 1000 zł), mają słabo dobrane podzespoły i fatalne zasilacze.

Gotowce ze znanych sklepów też złe?

To dość ciekawe zagadnienie. Duże i znane sklepy z komputerami, oprócz oferty dotyczącej podzespołów, często wprowadzają już gotowe zestawy PC. Z pewnością nie są one tak tragicznej jakości jak te wyżej opisane, ale w większości przypadków po prostu da się w danym budżecie złożyć lepszą jednostkę.

Jak żyć, jak złożyć dobrego Peceta?!

Wyjście jest właściwie jedno – odpowiednie dokształcenie się w temacie z pomocą ekspertów z branży. Nie jest to wcale takie trudne.

Posłużę się tu przykładem portalu Videotesty.pl.

Od wielu lat ekipa tej redakcji zajmuje się sprzętem komputerowym. Aktualnie możemy znaleźć tam rozbudowane rankingi dotyczące konkretnych podzespołów, jak i zbiorczy artykuł z propozycjami zestawów komputerowych.

Ich polecane jednostki cieszą się w sieci dużym uznaniem.

Jeżeli nie znaleźliście tam dla siebie komputera w danym budżecie lub do konkretnego zastosowania, to nic straconego.

Videotesty prowadzą na Facebooku swoją grupę – Testerzy Videotestów.

Eksperci pomagają tam osobom, które szukają dla siebie nowego sprzętu. Szybko możecie więc uzyskać fachową pomoc i bardzo cenne rady, dzięki którym nie wydacie kasy w błoto i zakupicie dla siebie optymalny komputer.

Podsumowanie

Jak więc nie przejechać się przy szukaniu nowego zestawu komputerowego?

 • Absolutnie trzeba odpuścić składaki z Allegro, gdyż właśnie na nich ludzie tracą najwięcej pieniędzy, a także nerwów przy późniejszym użytkowaniu.
 • Uważać trzeba też na gotowce proponowane przez sklepy internetowe. Czasem można kupić całkiem fajny i już gotowy komputer, ale nie jest to regułą. Warto więc w tym przypadku poradzić się kogoś.
 • Najlepszą opcją jest więc przeczytanie kilku eksperckich artykułów na temat zakupu PC czy przeglądnięcie polecanych zestawów komputerowych, które są na bieżąco aktualizowane. Większość portali, które działają w tej branży oferuje pomoc, np. na swoim forum czy grupie na Facebooku. Warto zaufać ekspertom, jeżeli jeszcze nie mamy wystarczającej wiedzy, aby samemu dobrać optymalne podzespoły.

Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem Wam to zagadnienie. Kupując nowy komputer w grę wchodzą często pokaźne kwoty. Warto więc dobrze ulokować swoje pieniądze i nabyć sprzęt, który rzeczywiście nas usatysfakcjonuje swoimi możliwościami i będzie bezawaryjnie służył przez wiele lat.

Porównywarka cen sprzętu RTV

4 komentarze - Jak nie dać się wyrolować przy zakupie nowego komputera?

 1. Krzysztof Wisz pisze:

  Raz naciąłem się na gotowy zestaw komputerowy z Allegro. Chciałem kupić córce komputer do grania i przeglądania internetu. Zamiast nowej karty GTX 1050 otrzymałem jakąś używkę z chin, bez gwarancji. Obudowa od samego początku była porysowana. Zapłaciłem 1950zł. Żałuję i przestrzegam innych przed tego typu aukcjami.

 2. MRM pisze:

  Warto w sobie odpalić żyłkę majsterkowicza, by potem zaoszczędzić nerwów i zyskać na wydajności.

 3. Lipton pisze:

  Precz z gotowcami! Tylko polecane zestawy przez jakieś strony jak videotesty

 4. Alan pisze:

  Polecam przeglądanie rankingów albo recenzji sprzętów, jest spora szansa, że pomogą nam dokonać decyzji 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *