2020-08-27

Odkurzacz automatyczny: jaki kupić, czy warto?

Coraz częściej w naszych domach można spotkać urządzenia, które wykonują pracę za nas. Nikogo nie dziwi już zmywarka do naczyń i suszarka automatyczna, dlaczego nie pójść, więc o krok dalej? W domowych porządkach świetnym wsparciem będzie odkurzacz automatyczny, czyli robot odkurzający podłogi i dywany. Jakie urządzenie wybrać, na co zwrócić uwagę i czy warto kupić robota samosprzątającego?

Jak działa robot odkurzający?

Odkurzacz automatyczny to nowoczesne urządzenie, które samodzielnie odkurzy całe nasze mieszkanie. Dzięki zastosowanej w nim technologii, sam będzie wiedział, gdzie posprzątać i jak dostosować moc, by usunąć zanieczyszczenia. Robot jest niewielki i zgrabny, nie posiada też przewodu zasilającego, co zwiększa mobilność i umożliwia mu dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc. Bez problemu wjedzie, więc pod komodę, fotel lub łóżko. Samodzielnie naładuje też baterię, wracając w odpowiednim momencie na stację ładującą.

Czy warto kupić odkurzacz automatyczny?

Wielu użytkowników tradycyjnych odkurzaczy zastanawia się, czy warto kupić odkurzacz automatyczny. Co jest w takim razie jego największą zaletą? Urządzenie jest praktycznie samodzielne – odkurzy mieszkanie i zadba o poziom energii, nie spadnie ze schodów, a także we właściwy sposób zadba o dywany i wykładziny. Odkurzacz świetnie sprawdzi się także w sytuacji, gdy w domu są zwierzęta domowe. Bez problemu wciągnie sierść i zwolni właścicieli pupila od przykrego obowiązku. To właśnie największa zaleta tego rozwiązania – podczas, gdy robot wykonuje pracę, my możemy poświęcić się przyjemniejszym czynnościom niż odkurzanie.

Warto postawić jednak na dobrej jakości sprzęt, który dokładnie odkurzy wszystkie powierzchnie, poradzi sobie z dywanami, a jego obsługa będzie intuicyjna. Na rynku znajdziemy wiele dobrych rozwiązań oferowanych przez sprawdzone marki.

Odkurzacz samosprzątający – inteligentne rozwiązanie

Technologia zastosowana w urządzeniu umożliwia odkurzaczowi samodzielną pracę. Urządzenie najpierw skanuje i mapuje pomieszczenie, a następnie planuje najlepszą trasę odkurzania. Specjalne czujniki, a także nawigacja laserowa umożliwiają mu omijanie przeszkód i dotarcie do trudnodostępnych zakamarków. Urządzenie można pozostawić na piętrze bez konieczności nadzoru – odkurzacz nie spadnie ze schodów. Specjalne sensory zadbają o to, by w odpowiednim momencie robot sprzątający zawrócił, co uniemożliwi upadek z wysokości.

Cała trasa sprzątania widoczna jest w specjalnej aplikacji, co pozwala na kontrolowanie ruchu robota i sprawdzenie czasu pozostałego do zakończenia odkurzania. Z jej pomocą można uruchomić urządzenie prosząc o odkurzenie całej powierzchni lub tylko danego jej obszaru. Odkurzacz samosprzątający można włączyć manualnie za pomocą guzika na obudowie lub zaplanować godziny i dni sprzątania w aplikacji, co pozwoli na automatyczne włączenie odkurzacza.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odkurzacza – jaki kupić?

Podstawowym kryterium podczas wyboru odkurzacza automatycznego, powinna być jego moc oraz czas pracy na jednym ładowaniu. Większa moc urządzenia pozwoli mu dokładnie odkurzyć nie tylko podłogi, ale również dywany i wykładziny. Jeśli chcemy, by odkurzacz był nie tylko mocny, ale i szybko wykonywał swoją pracę, należy zwrócić uwagę na pojemność baterii. Im dłuższy czas działania na jednym ładowaniu, tym większa szansa, że całe mieszkanie lub piętro zostanie posprzątane podczas jednej sesji. Warto zwrócić też uwagę na rozmiar urządzenia – nie powinno być zbyt duże, bo uniemożliwi to dotarcie do zakamarków.

Kluczowy poradnik: Jaki odkurzacz automatyczny wybrać? Najlepszy robot sprzątający >>

Podczas wyboru odkurzacza automatycznego warto zwrócić uwagę także na:

  • pojemność zbiornika na zanieczyszczenia (im większy, tym mniejsza częstotliwość opróżniania);
  • poziom hałasu (zwłaszcza, gdy w domu są małe dzieci);
  • czujniki i sensory odpowiedzialne za prawidłową nawigację (szczególnie ważne, gdy w domu są schody);
  • dodatkowe akcesoria dołączone do zestawu.

Przydatna będzie też funkcja mapowania pomieszczenia i możliwość obsługiwania odkurzacza dzięki aplikacji mobilnej. Opcje te zdecydowanie ułatwią obsługę urządzenia i zwiększą jego wydajność.

Jak sprawdza się dobry odkurzacz automatyczny w praktyce przedstawiono w materiale wideo:

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *