2019-03-19

Odkurzacz – z workiem czy bez?

Wybór odkurzacza to pozornie bardzo prosta sprawa. Kluczem jest jego wydajność, dobra cyrkulacja powietrza i odpowiednie dostosowanie do różnego rodzaju podłóg. Prawda natomiast jest taka, że pod uwagę należy wziąć dużo większą liczbę czynników. Jedną z podstawowych decyzji przy wyborze odkurzacza jest kwestia wyboru między odkurzaczem workowym lub bezworkowym.

Zarówno odkurzacze workowe i bezworkowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Nie jest to wyłącznie kwestia indywidualnych preferencji, lecz konkretnych czynników. Kiedy więc wybrać odkurzacz workowy, a kiedy bezworkowy.

Odkurzacz workowy – jak działa?

Według raportu Dom w porządku jednym z najbardziej frustrujących Polaków problemów jest unoszący się kurz. Odkurzacz to najskuteczniejsze urządzenie pozwalające się go pozbyć. W odkurzaczu workowym zabrudzone powietrze ze szczotki trafia do wnętrza odkurzacza. Następnie trafia do specjalnego worka, który zatrzymuje zabrudzenia. Przepuszczone przez niego powietrze jest wolne od zanieczyszczeń.

Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów eliminacji kurzu, roztoczy, grzybów i innych zanieczyszczeń. To dobre rozwiązanie dla alergików, którzy muszą do minimum ograniczyć swój kontakt z kurzem. Minusem jest konieczność wymiany worków, poszukiwania odpowiednich modeli dostosowanych do konkretnego urządzenia.

Cena worków w dłuższej perspektywie podnosi również koszty eksploatacji odkurzacza. Papierowe worki są najtańsze, ale również najbardziej narażone na uszkodzenia. Z kolei zalecane przez producentów, materiałowe potrafią niejednokrotnie zadziwić swoją ceną.

Jak to odkurzacz bez worka?

Odkurzacz bezworkowy wykorzystuje proces separacji cyklonowej, który odpowiada za stworzenie z wirującego z dużą prędkością powietrza specjalnego cyklonu w stożkowym pojemniku odkurzacza. Pozwala to na oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, które w efekcie lądują na dnie cylindra.

Poza wymianą filtrów odkurzacz bezworkowy nie wymaga żadnych dodatkowych działań. Zwalnia tym samym z konieczności poszukiwania odpowiednich worków, ich wymiany. Jest to z pewnością bardzo wygodne rozwiązanie i cenna alternatywa dla odkurzacza workowego.

Mop i odkurzacz w jednym?

Świetnym rozwiązaniem, szczególnie w mieszkaniach, w których dominują panele, płytki i drewno są urządzenia 2w1, łączące w sobie funkcję mopa parowego i odkurzacza. Tefal proponuje linię Clean & Steam, a Philips Wet & Dry. To rozwiązanie pozwala nie tylko na oczyszczenie powietrza, lecz także na usunięcie drobnym zabrudzeń, plam, a także odświeżenie podłogi.

Zobacz także:

Odkurzacz – z workiem czy bez?
5 (100%) 1 vote

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *