2018-02-26

Pralka 9 kg, a może 6 kg lub 10 kg? Jaką ładowność wybrać?

Decydując się na konkretny model pralki, musimy określić kilka rzeczy – m.in. jej ładowność, kolor, rozmiar, posiadane funkcje i markę. Wybór jest naprawdę duży – warto jednak zwrócić szczególną uwagę na pralki Samsung Quick Drive, LG oraz Gorenje. Co do ładowności naszej pralki, to wiele zależy też od tego, ile osób będzie z niej korzystać – inną pralkę wybierze singiel, para, mała lub duża rodzina. Podpowiadamy, jaką ładowność pralki wybrać.

Lepsza będzie pralka o niedużej pojemności bębna, a może taka, w której można wyprać jednorazowo dużą ilość ubrań? Wybór pojemności nie jest prosty, ale to kluczowa kwestia – często ważniejsza niż funkcje dodatkowe czy kolor. Biała pralka należy do zdecydowanie najczęściej wybieranych, ale z pojemnością mamy już większy problem.

To właśnie od ładowności pralki  zależy komfort użytkowania sprzętu, zużycie wody i prądu, a także częstotliwość, z jaką będzie trzeba wstawiać kolejne prania. Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy woli prać częściej, czy rzadziej, a także, dla ilu osób urządzenie musi być wystarczające. Tylko w ten sposób wybierzemy idealną i przy tym ekonomiczną w  użytkowaniu pralkę.

Pralka 3-4 kg dla jednej osoby

Na rynku są dostępne pralki o różnej ładowności – są modele, które mają pojemność nawet poniżej 1 kg – ale komfort ich użytkowania nie może być zadowalający. Dla singla optymalne będą modele od 3 do 4 kg. Nie trzeba wstawiać wtedy prania codziennie, ale też nie trzeba składać ubrań przez długie tygodnie, aby załadować cały bęben.

Z kolei częściowe zapełnienie jest nieekonomiczne, gdyż zużywa się więcej wody. Dlatego dla jednej osoby wystarczy pralka z niewielkim pojemnością od 3 do 4 kg, przy tym najlepiej jak będzie ekonomiczna i nie będzie zużywała więcej wody i prądu, niż to konieczne.

Pralka 6 kg dla dwojga

Dla pary dobrym wyborem będzie model 5 lub 6 kg – biała pralka o takiej pojemności to najpopularniejszy wybór. Można wziąć pod uwagę modele Samsung Quick Drive, Beko lub Electrolux. Trzeba pamiętać, że nie tylko uprania pierzemy, ale też m.in. ręczniki czy pościel.

Co prawda można wziąć pod uwagę większą ładowność – pralka 9 kg może wydawać się za duża, ale wiele zależy od naszego trybu życia, a także tego, czy posiadamy w domu zwierzę, np. dużego psa.

Ponadto większa pojemność to także wyższa cena, co też warto wziąć pod uwagę. Przed wyborem pralki należy określić dokładnie swoje potrzeby – jak często pierzemy, jakiego rodzaju rzeczy i co najważniejsze czy jest ich dużo, czy mało.

Pralka 9 kg dla 3 i większej liczby osób

Duże gospodarstwa domowe muszą być wyposażone w pralkę o większej ładowności, np. 8 lub 9 kg. Przy większej liczbie osób niż 4, warto też zwrócić uwagę na modele o pojemności 10 lub nawet 12 kg.

Jeśli dodatkowo mamy ogród, zwierzęta i małe dzieci, duży bęben może okazać się niezbędny. W rodzinie zdarza się jednak, że każdy robi pranie samodzielnie albo w grupie – np. rodzice i młodzi małżonkowie osobno.

Wtedy pralka o mniejszej pojemności może okazać się jednak wystarczająca. Przeciętnej rodzinie z dwójka dzieci powinna w zupełności wystarczyć pralka 9kg, w której na pewno nie zabraknie miejsca na dużą ilość rzeczy do prania.

Zobacz także:

Porównywarka cen sprzętu RTV

1 komentarz - Pralka 9 kg, a może 6 kg lub 10 kg? Jaką ładowność wybrać?

  1. Kamil pisze:

    Można też kupić pralkę z dużym załadunkiem już przyszłościowo – np aby móc wyprać koce, pościele, kurtki. Jeżeli pralka ma załadunek 9kg i system wagowy to sama dobierze ilość wody zgodnie z tym ile włożymy prania. Bardzo fajny artykuł, pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *