2018-09-20

Co warto wiedzieć o profilach aluminiowych konstrukcyjnych?

W ostatnich latach stanowią najbardziej popularny element konstrukcyjny szeroko stosowany w różnego rodzaju gałęziach przemysłu. Jego najczęstsze wykorzystanie to konstrukcja maszyn, ale na tym nie zamyka się ich przydatność. Wiele zalet, jakimi mogą poszczycić się profile aluminiowe konstrukcyjne, wpływa na fakt bardzo rozległego ich zastosowania oraz stałego wzrostu popularności. Sprawdźmy czym są i jak można je wykorzystać.

Czym jest profil aluminiowy konstrukcyjny?

profil konstrukcyjnyKiedy słyszymy hasło profile aluminiowe konstrukcyjne, mamy na myśli tzw. profile systemowe lub też inaczej nazywane jako modułowe. Są to swoiste szkielety konstrukcyjne wykonane z lekkiego, a zarazem bardzo wytrzymałego i trwałego aluminium.

Mogą one mieć różne konstrukcje i kształty. Przedmioty te posiadają jeden lub więcej, w zależności od rodzaju profilu, teowe i podłużne rowki robocze. Bardzo często wspierane są one także obecnością otworu montażowego oraz pustymi komorami wewnętrznymi. Najczęściej przyjmują one kształt rozmaitych wieloboków o charakterystycznie zaokrąglonych rogach. Wspomniane rowki teowe stanowią otwory, które ulokowane są w środkowej części boku profilu.

Ich obecność umożliwia łączenie, mocowanie, dodawanie kolejnych elementów konstrukcji aluminiowego szkieletu. W przypadku rowków teowych, czy inaczej nazywanych roboczymi, ważne są dwa aspekty, które decydują o funkcjonalności i charakterze danego profilu.

Pierwszy to szerokość zewnętrzna rowka. Jest to cecha, która wpływa na przeznaczenie danego profilu.

Drugi aspekt to szerokość wewnętrzna rowka. Ta cecha determinuje charakter śruby, czyli łącznika profilów, które będą się ze sobą łączyć tworząc wspólny moduł. Oznacza to, że nie każdy profil będzie do siebie pasował. Żeby mogły one stworzyć wspólną aplikację, potrzebny będzie odpowiedni wymiar i kształt rowków wewnętrznych.

Pod względem kształtu na rynku dostępne są profile o charakterze:

 • płaskowników
 • kątowników
 • teowników
 • ceowników
 • rur prostokątnych
 • rur kwadratowych
 • rur okrągłych.

Profile aluminiowe o charakterze konstrukcyjnym najczęściej wykorzystywane bywają do budowy osłon, podpór i ram maszyn, stanowisk roboczych czy regałów warsztatowych.

Dostępne wymiary

Mówiąc o wymiarach profili aluminiowych konstrukcyjnych, należy zaznaczyć, że ważne są zarówno te, które dotyczą szerokości rowków i warunkują możliwość ich łączenia ze sobą, jak i wymiary zewnętrzne samego profilu.

Wśród tych pierwszych standardowymi wymiarami są 5,2 mm, 6,2 mm, 8,2 mm i 10,2 mm.

Standardowe profile aluminiowe konstrukcyjne do konstrukcji maszyn, występują z kolei w wariancie standardowym w rozmiarach:

 • 20×20 mm
 • 20×40 mm
 • 20×60 mm
 • 30×30 mm
 • 30×40 mm
 • 30×60 mm

Oczywiście są to jedynie najbardziej popularne wymiary profili, które dostępne są niemal wszędzie od przysłowiowej ręki.

Istnieje jednak możliwość zamówienia przedmiotów o nietypowych wymiarach.

Co prawda, na niestandardowe profile trzeba będzie poczekać, jednak firmy stwarzają niemalże nieograniczone możliwości produkcji pod zamówienie, zgodnie z zapotrzebowaniem klienta.

Praktyczne zastosowanie

Praktyczne zastosowanie profili aluminiowych konstrukcyjnych jest naprawdę szerokie. Znajdują one wykorzystanie w wielu gałęziach przemysłu.

Mają one charakter stojący, jak i mogą być sufitowe.

Najczęściej wykorzystywane bywają do tworzenia osłon lub ram i podpór różnego rodzaju maszyn i urządzeń przemysłowych.

Stanowią idealne materiały konstrukcyjne do przygotowania indywidualnych stanowisk roboczych.

W wielu zakładach produkcyjnych, wykorzystywane bywają do ustawienia całych linii i systemów przenośnikowych.

W magazynach stosuje się je jako elementy konstrukcyjne regałów.

Bardzo często służą także do produkcji stołów warsztatowych. Profile aluminiowe konstrukcyjne do płyt gipsowo- kartonowych idealnie pasują, tworząc trwałe obiekty.

Gdzie najlepiej kupić i w jakiej cenie?

profile aluminiowe konstrukcyjneCennik jest oczywiście zróżnicowany w zależności od producenta lub dystrybutora. W przybliżeniu można jednak podać szacowaną, średnią cenę profili.

W większości wypadków za jeden metr bieżący o wymiarze 20×20 mm zapłacimy ok. 38-40 zł, 20x 40 mm to koszt mniej więcej 55-60 zł, a 30-60 mm ok. 115-120 zł.

Takie profile możesz zamówić, np. w sklepie internetowym V-slot.pl

Profile o wymiarach niestandardowych z pewnością będą o wiele droższe. Najlepszym rozwiązaniem jest dokonywanie zakupów bezpośrednio u producenta, u którego możemy liczyć na zniżki, w przypadku dużego zamówienia.

Standardowe produkty można nabywać także w dużych i uznanych marketach budowlanych. Jeśli chodzi o profile niestandardowe, to najbardziej korzystnym posunięciem jest bezpośredni kontakt z producentem.

Nie każda firma decyduje się na indywidualne realizacje niestandardowych zamówień, toteż musimy liczyć się z koniecznością przeszukiwania internetu. Ogólnie rzecz biorąc, nie powinniśmy jednak mieć problemu ze znalezieniem producenta, który zechce wykonać zamówienie według naszych wytycznych.

Rynek jest dosyć szeroki, a dla firmy produkującej profile aluminiowe konstrukcyjne jest to okazja do dodatkowego zarobku. Musimy jednak liczyć się z koniecznością uzbrojenia się w cierpliwość pod katem oczekiwania na termin realizacji zamówienia.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *