Projektor – jakie powinien mieć cechy?
Wiele osób decyduje się na kupno projektora, bo dzięki niemu można wyświetlać obraz wysokiej jakości zarówno z odtwarzacza, jak i konsoli do gier.
Nie każdy jednak wie, na co zwrócić uwagę, przez co zakupiony sprzęt może być rozczarowaniem. Żeby tego nie doświadczyć, warto poznać najważniejsze parametry tego urządzenia.
Generowany obraz – różne rodzaje technologii
To, co widzimy na ekranie, możliwe jest dzięki zastosowanym rozwiązaniom, a w przypadku projektorów mamy trzy możliwości. Pierwsza z nich to DLP (Digital Light Processing), gdzie obraz przetwarzany jest przez procesor, a w dalszej kolejności z udziałem mikroskopijnych ruchomych luster trafia do obiektywu. Żeby jednak obraz mógł być kolorowy, światło dodatkowo przepuszczane jest przez filtry RGB.
Kolejny z nich to LCD (Liquid Crystal Display), którego zasada działania jest inna niż u poprzednika, bo tu obraz jest możliwy, jak światło z lampy przejdzie przez matrycę ciekłokrystaliczną. W ostatnim zaś – LCOS (Liquid Crystal on Silicon) mamy kompromis dwóch wcześniej wymienionych technologii, bo następuje tu ich połączenie.
Jak żywotna jest lampa?
Na to pytanie powinien sobie odpowiedzieć każdy, kto planuje zakup projektora, bo od tego, jaka będzie jego żywotność, zależy najwięcej. Nie tylko to, co oczywiste, czyli ile wytrzyma nasz sprzęt, ale też, jaka będzie jakość wyświetlanego obrazu. Przyjmuje się, że powinna ona wytrzymać około 2000 godzin w trybie normalnym, jeśli jednak korzystamy bardziej z trybu ekonomicznego, to oczywiście możemy liczyć na lepszy wynik – 3000 godzin. Ten parametr jest tym bardziej ważny, gdy planujemy często i intensywnie wykorzystywać projektor.
Inne ważne parametry
Na pewno warto zwrócić uwagę na… poziom hałasu. Tak, to może zaskoczyć, bo nieprzyjemne dźwięki kojarzą się z wieloma przedmiotami, ale nie z projektorem. Tymczasem może on irytować, gdy na przykład używamy go do wyświetlania filmów w kinie domowym. Pamiętajmy o tym, by później przez jego głośną pracę filmowe wieczory nie zostały niepotrzebnie zakłócone.
Istotny jest również rozmiar urządzenia, szczególnie dla osób, które często zabierają go ze sobą, na przykład na prezentację do siedziby klienta. Jeśli więc będziemy z nim często podróżować, powinniśmy koniecznie zakupić sprzęt nieduży i lekki.
Oceńmy też, jakie złącza występują w projektorze. Mogą być różne, a najczęściej spotykane to HDMI (sygnał audio i video o bardzo wysokiej jakości), D-Sub (sygnał analogowy do rozdzielczości XGA), S-Video (do przesyłu sygnału analogowego), DVI (wysokiej jakości sygnał video) oraz USB (do podłączenia komputera i pendrive’a).
Nie jest łatwo wybrać odpowiedni projektor, bo po drodze pojawia się mnóstwo pytań. Projektor DLP czy LCD? A może LCOS? Czy interesujący nas model nie jest za duży? Czy lampa jest rzeczywiście żywotna? Czy projektor nie będzie nadmiernie hałasował? Wszystkie te pytania warto zadać sobie przed kupnem sprzętu, by później cieszyć się wysoką jakością obrazu niezależnie od tego, czy oglądamy film, czy gramy w ulubioną grę.