2019-10-14

Przełomowe urządzenia – sprężarki rotacyjne

Od lat w przemyśle różnego rodzaju wykorzystywane są sprężarki śrubowe. Mogą być to urządzenia olejowe i bezolejowe, z napędem bezpośrednim lub pasowym. Jednak odmianą tego typu sprzętu są sprężarki rotacyjne. Czym się one wyróżniają i jaka jest zasada ich działania?

Sprężarka rotacyjna – ulepszona maszyna

Zasadniczo sprężarka rotacyjna jest urządzeniem służącym do sprężaniu gazu. Występuje jednak różnica w realizacji tego zadania w klasycznych sprężarkach śrubowych, a w sprężarkach rotacyjnych. Wszystkie sprężarki zostały skonstruowane po to, aby podwyższać ciśnienie gazu lub wymuszać jego przepływ. W przypadku sprężarek rotacyjnych zadania te są realizowane w komorach, w których dochodzi do sprężenia gazu, dzięki ruchowi obrotowemu kilku wirników. Jej nazwa wzięła się z tego, że w konstrukcji sprężarki rotacyjnej wykorzystano ruch rotacyjny.

Połączenie dmuchawy rotacyjnej i sprężarki śrubowej

Jedną z najnowocześniejszych sprężarek rotacyjnych dostępnych na rynku jest sprężarka Delta Hybrid, którą opracowała firma Aerzen. Stanowi ona połączenie działania dmuchawy rotacyjnej i sprężarki śrubowej. Technologia dmuchaw i sprężarek została połączona ze sobą, tworząc urządzenie o zupełnie nowych możliwościach generowania podciśnienia i nadciśnienia. Z tego względu taka sprężarka rotacyjna zaliczana jest do najbardziej innowacyjnych rozwiązań z zakresu technologii sprężonego powietrza. Maszyna pracuje w dużym zakresie regulacji: od 25 do 100 proc. i jest jedynym agregatem w skali światowej, który łączy w jednym systemie korzyści z technologii dmuchaw i sprężarek.

W jednym agregacie wykorzystano dwa różne profile rotorów. Profil dmuchawy 3+3, przystosowany do niskich różnic ciśnienia do 800 mbar i równocześnie profil sprężarki 3+4, zaprojektowany do ciśnienia nawet do 1500 mbar. Korzyścią wynikającą z zastosowania sprężarki rotacyjnej będzie możliwość wyboru szerokiego zakresu mocy i dostosowanie go do własnych wymagań, przy uwzględnieniu różnych wymogów procesowych. Urządzenie dawać może nawet 15-procentową oszczędność energii w porównaniu ze standardowymi sprężarkami. To kolejny atut, który przemawia za zakupem sprężarki rotacyjnej, którą można wykorzystywać z powodzeniem w niezwykle dużym zakresie kluczowych zastosowań przemysłowych.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *