2022-07-19

Serwer dedykowany dla małego przedsiębiorstwa – co wybrać?

W obecnych czasach, już niemal każde przedsiębiorstwo potrzebuje prywatnej przestrzeni do magazynowania danych. Niektórzy decydują się na wykupienie hostingu na zasadach VPS bądź serwerów współdzielonych. Przedsiębiorcy, którzy natomiast są bardziej wyczuleni na swoje dane, inwestują w urządzenia fizyczne.

Serwery dzielimy głównie ze względu na typ ich obudowy. Istnieją trzy podstawowe rodzaje, z których każdy bardziej lub mniej znajduje swoje zastosowanie w określonym miejscu. Poniżej postaramy się przedstawić, który z serwerów najlepiej sprawdzi się w kilkuosobowym przedsiębiorstwie z niewielką siedzibą.

Blade, tower czy rack – czym się od siebie różnią?

Serwery typu blade są z reguły stworzone z myślą o zakładach przemysłowych. Są to miejsca, w których wysoka temperatura często nie ma litości, a do sprawnej pracy serwera potrzebne jest wtedy dobre, wbudowane chłodzenie. Tym właśnie charakteryzują się serwery kasetowe, których raczej nie zaleca się kupować w przypadku małych biur.

Następnymi w zestawieniu są serwery typu rack. Posiadają one niewielkie rozmiary i bardzo dobre parametry. Ich obecność możemy jednak zaobserwować w dużych instytucjach i korporacjach. Ten typ serwerów służy przede wszystkim do poziomego umieszczania w szafach stojących lub wiszących. Ma to na celu zapewnienie rozbudowy takiej serwerowni w każdej chwili. Sama szafa posiada już spore rozmiary, co nie jest zbyt korzystne dla małych działalności.

Ostatnim typem, który zdecydowanie najbardziej nadaje się do małych biur jest serwer tower. Może to brzmieć lekko paradoksalnie, ponieważ założonym punktem oparcia w kwestii doboru serwera miała być oszczędność miejsca. Tymczasem, wybór pada na odmianę, której nazwa w tłumaczeniu na język polski oznacza „wieżę”.

Dlaczego serwer Tower?

Choć nazwa może sugerować, że mamy do czynienia ze sprzętem o kolosalnych rozmiarach, to wcale tak nie jest. Standardowe serwery tower są wielkościowo bardzo zbliżone do komputerów stacjonarnych. Są to bardzo proste urządzenia przeznaczone dla małych firm, nie potrzebujących regularnej rozbudowy infrastruktury sieciowej.

Taki sprzęt nie potrzebuje mocowania na stoisku zewnętrznym, a jego moc obliczeniowa nie jest tak wysoka, jak w przypadku dwóch wyżej omawianych urządzeń. Jest ona natomiast w zupełności wystarczająca do magazynowania plików w małym przedsiębiorstwie. Co za tym idzie, cena tych sprzętów jest niska, przez co przedsiębiorcy nie muszą nastawiać się na ogromny wydatek.

Obsługa i rozbudowa podzespołów jest tutaj banalnie prosta. Do zarządzania stanowiskiem serwerowym nie ma potrzeby zatrudniania specjalnie wykwalifikowanej osoby, ponieważ urządzenia te są skonstruowane w sposób przejrzysty dla standardowego użytkownika.

Zalety serwerów Tower

Duża obudowa bezpośrednio przekłada się na przestronność wnętrza całego urządzenia. Dzięki sporej ilości miejsca, w odróżnieniu od serwerów kasetowych czy rackowych, istnieje możliwość swobodnej wymiany podzespołów w przypadku ewentualnego ich uszkodzenia. Warto wspomnieć także o zainstalowanym wewnątrz obudowy chłodzeniu. Dzięki temu, awaryjność takich sprzętów jest bardzo niska. Co więcej, serwery tower także można rozbudowywać. Producenci celowo zostawiają wolną przestrzeń zawierającą sloty na dodatkowe dyski twarde czy pamięć RAM.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *