axon video ip protector 8

Skutki wyładowań atmosferycznych w urządzeniach elektronicznych w domu. Jak im zapobiegać?

Wyładowania atmosferyczne są bardzo szkodliwe dla systemów elektrycznych i elektronicznych. Koszt naprawy urządzenia uszkodzonego w wyniku działania pioruna lub strat związanych z tego typu awarią jest znacznie wyższy, niż wyposażenie domu w ochronę przeciwprzepięciową.

Jakie sprzęty są najbardziej narażone na skutki wyładowań atmosferycznych

Najbardziej narażone urządzenia to:

  • sprzęt RTV: telewizory, nagrywarki i odtwarzacze DVD, zestawy kina domowego, dekodery, radia, wieże, sprzęt grający, muzyczne instrumenty elektroniczne, zasilacze, wzmacniacze oraz urządzenia wyposażone w anteny,
  • sprzęt komputerowy – komputery, modemy, drukarki, monitory, routery, skanery, zasilacze awaryjne,
  • sprzęt AGD – lodówki, pralki, zmywarki, żelazka, kuchenki mikrofalowe itp.

Jak zapobiegać skutkom wyładowań atmosferycznych w domu?

Najlepszym sposobem na uniknięcie strat związanych z uszkodzeniem sprzętów elektronicznych i elektrycznych w czasie burzy z piorunami jest odłączenie zasilania. Dobrym rozwiązaniem, które stanowi zabezpieczenie przed wyładowaniami atmosferycznymi, jest zainstalowanie głównego wyłącznika prądu. Jeżeli takiego wyłącznika nie ma w domu, podczas burzy zalecane jest wyłączenie lub wykręcenie wszystkich bezpieczników. Jednak nie zawsze jest taka możliwość, np. w czasie nieobecności w domu, dlatego warto wyposażyć instalację w zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.

Jeżeli komputer jest wyposażony w kartę telewizyjną, odłączenie go od prądu nie będzie wystarczające. Konieczne jest również odcięcie anteny, która może przewodzić wyładowania elektryczne. Sprzęt AGD nie jest wyposażony w dużą ilość podzespołów elektronicznych, dlatego wyładowania atmosferyczne są w ich przypadku mniej groźne. Można chronić go, używając jedynie listew z wyłącznikiem odcinającym zasilanie.

Piorunochrony zabezpieczają budynek przed przeniknięciem wyładowania do jego wnętrza oraz przed ewentualnym pożarem, który może być nimi spowodowany. Należy jednak pamiętać, że siła błyskawicy, nawet jeśli uderzy obok domu, zniszczy sprzęt elektroniczny pomimo obecności piorunochronu. Listwy przeciwprzepięciowe, które normalizują niebezpiecznie wysokie napięcie elektryczne do bezpiecznego dla urządzeń poziomu, to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla sprzętu komputerowego, ale również do pieców grzewczych czy automatyki otwierania bramy wejściowej.

Skutki wyładowań atmosferycznych w urządzeniach elektronicznych w domu. Jak im zapobiegać?
5 (100%) 2 votes

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *