2018-07-11

Sprężarka śrubowa

Są nowoczesne, energooszczędne i wydajne. Obecnie sprężarki śrubowe należą do najpopularniejszych rodzajów sprężarek wyporowych, obrotowych. Dlaczego są tak dobre?

Przede wszystkim ze względu na swoją wysoką wydajność stały się niezastąpione. Zapewniają najwyższą jakość powietrza na wyjściu, dlatego stosowane są wszędzie tam, gdzie należy spełnić wymogi sanitarne czy techniczne. W przeciwieństwie do innych typów sprężarek, na przykład tłokowych, ich tryb pracy jest ciągły, wolny od pulsacji, dlatego  doskonale sprawdzają się w ciężkich warunkach eksploatacyjnych.

Jak działa sprężarka śrubowa?

W przypadku sprężarki śrubowej elementem sprężającym powietrze są śruby, tak zwane rotory, które wykonują ruch obrotowy. Sprężarka posiada dwa typy wirników – męski i żeński. Powietrze wchodzi do komory tłoczenia, kiedy końcówki wirników odkrywają wlot. Wirniki obracają się i przez to komora zmniejsza się, sprężając uwięzione w niej powietrze. Takie sprężone powietrze wychodzi przez otwór wylotu i stanowi już nośnik energii.

Prócz standardowych sprężarek śrubowych, na rynku można kupić także bezolejowe oraz o zmiennej wydajności. Bezolejowe różnią się od olejowych tym, że dostarczają sprężone powietrze pozbawione cząstek oleju, ponieważ w procesie sprężania nie jest dostarczany olej, który jest z kolei niezbędny w sprężarkach śrubowych olejowych. Z tego powodu, sprężarki śrubowe bezolejowe są przyjazne dla środowiska i znajdą zastosowanie wszędzie tam gdzie wymagane jest powietrze w pełni pozbawione jakichkolwiek śladów oleju.

Z kolei, w sprężarkach olejowych, olej wtryskiwany zostaje wprost do komory sprężania. Później olej oddzielany jest od sprężonego powietrza w zbiorniki separatora,  ulega ochłodzeniu i przefiltrowaniu, aby znów trafić do komory sprężającej.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Ze względu na wysoką wydajność, sprężarki śrubowe wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Przede wszystkim w przemyśle: maszynowym, elektronicznym, drzewnym, spożywczym, medycznym, farmaceutycznym.

Sprężarki śrubowe bezolejowe znajdują swoje zastosowanie w branżach medycznych, farmaceutycznych, przemyśle papierniczym, słowem tam gdzie nie może dostać się nawet kropla oleju.

Sprężarki śrubowe wyróżnia bardzo wysoka jakość powietrza, niski poziom hałasu (np. sprężarki uznanej Niemieckiej firmy BOGE). Co więcej są energooszczędne i dzięki dużej wydajności możemy dostosować ilość sprężonego gazu do wyznaczonego celu.

Sprężarka śrubowa
5 (100%) 2 votes

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *