2018-10-12

Taśma LED RGB i RGBW – co warto wiedzieć? [PORADNIK]

Nowoczesne taśmy LED są rozwiązaniem nie tylko energooszczędnym, ale i zapewniającym doskonałe efekty wizualne. Sprawdźmy, czym charakteryzują się taśmy ledowe, gdzie można je stosować, jakie dają kolory i w jaki sposób je zamontować.

Zapraszam do lektury poradnika, który wyszedł znacznie dłuższy niż sam się początkowo spodziewałem.

Rodzaje taśm ledowych

kolory taśm ledowychW ofercie rynkowej dostępne są taśmy LED RGBW oraz taśmy LED RGB.

Oba typy produkuje się zazwyczaj z wykorzystaniem diody 5050, z tym że taśma RGBW zawiera 4 mikroskopijne diody emitujące podstawowe barwy światła, a taśma LED RGB ma 3 takie diody.

W przypadku taśmy RGBW diody będą w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim i dodatkowo białym.

Biała dioda może dawać barwę neutralną bądź ciepłą i wybór zależy od upodobania osoby kupującej.

W każdym razie biała barwa nie powstaje w wyniku mieszania innych kolorów, ale jest czysto biała takiej pojedynczej diody.

Rysunek poniżej przedstawia taśmę RBGW diodą odpowiadającą za barwę białą.

taśma led rgb z osobną diodą odpowiadającą za barwę białą

W przypadku diody białej umieszczonej osobno, kiedy będzie ona zlokalizowana jako co druga na taśmie, to strumień światła nie pozostanie wtedy jednolity. Natomiast, kiedy taśma LED ma wszystkie barwy emitowane z jednej diody, to przy wybieraniu określonego koloru ze sterownika pozostanie on jednolity.

Rysunek poniżej prezentuje taśmę LED RGBW emitującą wszystkie kolory z jednej diody.

Taśma LED RGBW, która emituje wszystkie kolory z jednej diody.

Ten rodzaj taśmy ledowej ma jednak nieco wyższą cenę. Z kolei taśma LED RGB ma w jednej diodzie większej 3 mniejsze diody emitujące barwę czerwoną, zieloną i niebieską. W związku z tym barwę białą otrzymuje się z mieszania tych trzech kolorów i nigdy nie będzie ona czysto biała. Delikatnie wpada w odcień niebieski.

Regulacja taśm LED

Regulacji taśm RGB i RGWB dokonuje się za pomocą specjalnego sterownika. To bardzo ważny produkt, dzięki któremu niezwykle wygodnie kontrolować pracę taśm ledowych. Sterownik nie tylko umożliwia zmianę koloru, ale również pozwala ustawić jego poziom jasności, a także wybrać konkretny tryb pracy – od nieustannego świecenia, poprzez błyskanie aż po efekt stroboskopowy.

Można zdecydować się na najprostsze tego typu urządzenie działające bez pilota, jednak zdecydowanie lepszym wyborem będzie sterownik z pilotem na podczerwień albo pilotem radiowym. Świetnie się sprawdza sterownik BLEBOX, którym można zawiadywać nawet smartfonem. Brak sterownika oznacza zaś, że nie ma żadnych możliwości regulacji taśmą ledową.

Ciepło taśm RGB

Oba typy taśm są w stanie wygenerować duże ilości ciepła, które wymaga odprowadzenia. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem w tym aspekcie pozostaje wklejenie taśmy w aluminiowy profil. To gwarantuje wysoką jakość taśmy, brak późniejszych problemów podczas jej użytkowania, a także niekłopotliwy montaż. W ten sposób unika się też degradacji diody. Aluminium jest naturalnym radiatorem odprowadzającym ciepło, więc zabezpieczy taśmę ledową przed przegrzaniem się, a więc jej szybkim wypaleniem. Innymi słowy przedłuży jej żywotność.

Warto jednocześnie pamiętać, że taśmy ledowe kolorowe będą pobierać znacznie więcej mocy w porównaniu z paskami emitującymi wyłącznie barwę biała. Na jeden metr bieżący taśmy trzeba się liczyć z poborem mocy rzędu 14 – 18 W. Oznacza to generowanie dość mocno odczuwalnego ciepła. W takiej sytuacji aluminiowe profile są po prostu niezbędne.

Aluminiowy profil jest również konieczny w przypadku przyklejania taśmy ledowej do drewna lub jakiegokolwiek materiału drewnopodobnego, które charakteryzuje się obojętnością termiczną. W takiej sytuacji łatwo dochodziłoby do wypalania się pasków LED. Profile aluminiowe temu zapobiegną – w ten sposób montuje się taśmy LED RGB np. do płyt meblowych. Jednocześnie profil uniemożliwia uszkodzenia mechaniczne.

Warto podkreślić również walory estetyczne profili aluminiowych, które są dostępne w kilku wersjach kolorystach. Można wybrać profile srebrne, ale i białe, czarne czy brązowe. Co więcej, dostępne są modele wpuszczane, nawierzchniowe, a także narożne.

Jakość i cena taśm ledowych RGB

Warto przy okazji wspomnieć, że taśma LED RGB może mieć różne szerokości i zostać wykonana na różnych diodach. Najczęściej spotykane szerokości wynoszą 8 mm lub 10 mm. Zdecydowanie rzadziej zdarzają się taśmy 12 mm. Koniecznie należy zwrócić uwagę na jej sztywność. Lepiej się sprawdzają sztywniejsze podłoża, z grubej warstwy miedzi. Wtedy jest gwarancja perfekcyjnego odprowadzania ciepła przez profil aluminiowy.

Najtańsze propozycje dostępne w ofercie handlowej niekoniecznie są korzystnym wyborem i mogą sprawiać sporo problemów z montażem i w trakcie użytkowania. Ponadto pojawiają się dysproporcje w barwie światła diod.

Doskonałym rozwiązaniem będzie taśma RGB lub RGBW o szerokości 10 mm i diodą 5050. Koszt takiej taśmy łącznie ze sterownikiem oraz zasilaczem wynosi 250-300 zł. Taśmy RGB są nieco tańsze niż RGBW.

Można również zdecydować się na nieco droższą, ale zarazem wyjątkowo wytrzymałą taśmę ledową mającą osłonę silikonową lub żelową, która idealnie zabezpieczy przed niekorzystnym wpływem wilgoci czy promieniowanie ultrafioletowego.

Taśmy wodoodporne z tego typu dodatkowymi zabezpieczeniami świetnie się sprawdzą na zewnątrz, ale także zamontowane w dość wilgotnym miejscu, np. w łazience. Na pewno zapobiegną wnikaniu wody i wilgoci do układu taśmy ledowej. Osłona silikonowa ochroni również przed kurzem.

Przy wyborze taśmy ledowej koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy będzie ona narażona na działanie wody. Jeżeli nie, to wystarczy taśma IP20 lub IP30, a więc niewodoodporna. Przy narażeniu na wilgoć można zastosować taki sam pasek ledowy, ale w profilu aluminiowym. Natomiast przy możliwości polania strumieniem wody konieczna jest taśma LED RGB wodoodporna IP65, a nawet IP68. Dodatkowo należy ją umieścić w profilu aluminiowym.

Jakiej taśmy LED potrzebujesz?

Taśma LED RGB ekonomiczna

taśma led reg ekonomiczna

Taśma LED RGB Standard

Taśma LED RGB Standard

Kolory taśm ledowych

Jak już wcześniej wspomniano taśmy RGBW mają możliwość emitowania czterech podstawowych kolorów, czyli czerwonego, niebieskiego, zielonego i białego. Z kolei taśma LED RGB nie ma koloru białego. Jednak należy podkreślić, że paleta barw nie ogranicza się do tych kolorów podstawowych. Wiele zależy od jakości i rodzaju zastosowanego sterownika RGB lub RGBW.

Dobry i profesjonalny sterownik w dużym stopniu poszerza ową paletę. Co więcej, nie będą to wyłącznie konkretne kolory, jak pomarańczowy, fioletowy, brązowy czy różowy. Najlepsze dostępne w ofercie handlowej modele sterowników są w stanie zmieszać aż kilkaset różnorodnych odcieni kolorystycznych.

W przypadku taśmy RGBW można również zdecydować się na konkretny model różniący się kolorem barwy białej. Kolor biały jest niezwykle popularny, a w połączeniu z innymi barwami nabiera niesamowitej oryginalności i wręcz efektowności. Do wyboru jest kolor biały ciepły lub neutralny. Ten pierwszy idealnie sprawdzi się w salonie, zaś barwa neutralna nie zmieni koloru skóry, więc warto ją zastosować w łazience. Zdecydowanie łatwiej będzie wykonać prawidłowy makijaż.

Wykorzystanie taśm ledowych

Taśmy LED RGB lub RGBW można zastosować praktycznie wszędzie, o ile jest tylko możliwość ich montażu. Idealnie nadają się do pomieszczeń – salonu, przedpokoju czy kuchni. Te z odpowiednimi osłonami można też zamontować w łazience. Muszą mieć wtedy podwyższony poziom ochronny, co najmniej IP65.

Coraz częściej wykorzystuje się to rozwiązanie przy obniżanych sufitach. Bardzo elegancko prezentują się szafki lub półki podświetlane taśmą ledową. Modele z aluminiowym profilem pozwalają nawet uzyskać wyjątkowo estetyczny element wystroju danego wnętrza – jeżeli pragnie się podkleić taśmę pod szafki w kuchni, żeby oświetlała blat, to najpierw należy zamontować profil, a następnie w niego wkleić taśmę.

W ten sposób źródło światła stanie się niewidoczne, a całość zaprezentuje się bardzo estetycznie. Ponadto ładnie światło się rozproszy, kiedy dopnie się jeszcze szybkę do profilu.
Taśmy RGB można również spokojnie stosować na zewnątrz, o ile wybierze się specjalne typy z dodatkowymi osłonami.

Zasilacze do taśmy RGB

Wybór zasilacza nie może być przypadkowy. Tylko prawidłowo dobrany zasilacz pozwala na właściwe funkcjonowanie taśmy ledowej, ale także ułatwi jej montaż. Cały system dzięki temu okaże się zarówno funkcjonalny, jak bardzo ergonomiczny. Zasilacze skutecznie stabilizują napięcie, a tym samym minimalizują ryzyko nierównomiernego świecenia np. migotania.

Przede wszystkim konieczny jest taki model, który ma moc większą o 20% w stosunku do poboru mocy paska RGB lub RGBW. Oznacza to, że piętnastometrowa taśma LED RGB o poborze wynoszącym 220 W potrzebuje zasilacza o mocy co najmniej 260 – 270 W.

Dużą popularnością wśród użytkowników cieszą się zasilacze GLP oraz Mean Well, które gwarantują sprawdzone rozwiązania, niską awaryjność, a zarazem bardzo małe gabaryty. Oczywiście tego typu produkty są objęte całkowitą gwarancją.

Jakiego zasilacza potrzebujesz?

Zasilacze modułowe do 35 W ekonomiczne.

zasilacze modułowe do 350 w ekonomiczne

Zasilacze wodoodporne IP 67 wysoka jakość

Zasilacze wodoodporne IP 67 wysoka jakość

Zasilacze wodoodporne IP67 wersja slim

Zasilacze wodoodporne IP 67 wysoka jakość

Montaż taśmy RGB krok po kroku

  1. Taśmę LED można przycinać co 5 cm w specjalnie oznaczonych przez producenta miejscach. Miejsca cięcia są dobrze oznakowane ikonką nożyczek, więc nie można się pomylić.
  2. Przygotowane wcześniej odcinki należy połączyć pamiętając jednak, że paski ledowe białe i paski LED RGB mają odmienne rodzaje łączeń – zależą one od konkretnego producenta. Podobnie będzie z przewodami łączącymi oraz złączami. Najbardziej trwałym rozwiązaniem są złączki sztywne. Można połączyć dwie taśmy ledowe pod kątem prostym lub tworząc linię prostą. Istnieje także opcja połączenia większej ilości taśm. Wtedy to tworzy się literę X lub T. Zaleca się łączenie taśm za pomocą lutowania. Przy przewodach łączących należy się liczyć z trochę mniej stabilnym połączeniem.
  3. Następnym krokiem będzie usunięcie zabezpieczenia znajdującego się na stronie odwrotnej taśmy RGB., Kiedy to zostanie wykonane, to bez problemu można przykleić taśmę we wcześniej upatrzonym miejscu. Trzeba jedynie pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu tego miejsca z kurzu, wilgoci czy tłuszczu.
  4.  Teraz jest czas na podłączenie taśmy LED do odpowiedniego sterownika.
  5. Kolejny krok polega na podłączeniu paska RGB do zasilacza, co na pewno nie sprawi najmniejszego kłopotu. Warto przyjrzeć się instrukcji i zgodnie z jej wytycznymi podłączyć sterownik do zasilacza 12 V, po czym sam zasilacz do sieci 230 V. Gdyby taśma LED RGB nie zadziałała, to najlepiej poprosić o pomoc profesjonalnego elektryka.
  6. W przypadku taśm dłuższych niż 8 m potrzeba dodatkowego wzmacniacza, aby światło było jednolite na całej długości.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *