2020-01-23

Używasz VPN na co dzień? A powinieneś! Sprawdź, dlaczego warto

Obecnie cyberprzestępcy posługują się coraz bardziej wyszukanymi metodami, by skraść nasze dane w Internecie. Korzystając ze stron i portali pozostawiamy na nich dane, które pozwalają łatwo nas zidentyfikować i prześledzić swoją działalność. Chcąc zachować anonimowość w Internecie i zadbać o bezpieczeństwo przesyłanych informacji, każdy powinien korzystać z prywatnego połączenia VPN. Wyjaśniamy, czym jest VPN i dlaczego warto go używać na co dzień.

VPN – bardzo skuteczne narzędzie do ochrony prywatności w Internecie

VPN – Virtual Private Network – to rodzaj prywatnego połączenia internetowego, które szyfruje przesył danych i chroni numer IP. Standardowo każde urządzenie, łącząc się z Internetem, najpierw nawiązuje połączenie z serwerem dostawcy usług internetowych i uzyskuje indywidualny numer IP, po którym można go namierzyć. W przypadku korzystania z VPN łączymy się najpierw ze specjalnym serwerem, który umożliwia nawiązywanie połączeń przez szyfrowany tunel, a dopiero później z innymi serwerami. To sprawia, że nikt nie jest w stanie nas wyśledzić – ani właściciele stron, które przeglądy, dostawcy internetu, policja, koncerny ani rządy nie mają dostępu do naszych danych.

Całkowita anonimowość w Internecie dzięki VPN

Wielu osobom wydaje się, że skoro nie są postaciami z pierwszych stron gazet, nie prowadzą biznesu na dużą skalę czy nie łamią prawa, to nie mają nic do ukrycia i nie mają się czego obawiać. Jest to poważny błąd. Obecnie znaczna część aktywności życiowych człowieka odbywa się za pośrednictwem Internetu: tu nawiązujemy relacje, wymieniamy się informacjami służbowymi, robimy zakupy, dokonujemy transakcji bankowych i jesteśmy śledzeni przez reklamodawców.

Brak kontroli nad udostępnianymi danymi powoduje, że nasze konta w serwisach internetowych mogą zostać przejęte przez osoby niepowołane; możemy zostać okradzeni ze wszystkich oszczędności podczas zlecania przelewu, a administratorzy stron, forów i czatów, na których się udzielamy, poznają naszą tożsamość. Korzystanie z geolokalizacji może być przydatne, gdy się zgubimy, jednak czy naprawdę wszystkie zainstalowane aplikacje powinny mieć dostęp do informacji o naszym położeniu? Dzięki VPN nie będzie to już więcej problemem – zapewnisz sobie całkowitą anonimowość w sieci.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi

Korzystanie z Internetu może być szczególnie ryzykowne, gdy korzystamy z publicznych sieci Wi-Fi, które nie zawsze posiadają właściwe zabezpieczenia. Jak pisze serwis topvpn.pl – logując się do sieci w ulubionej kawiarni, podczas wyjazdu w hotelu czy na lotnisku jesteśmy szczególnie narażeni na ataki hakerów, gdyż połączenie dzieli się między wieloma użytkownikami. Niektórzy z nich mogą chcieć wykraść przesyłane przez nas dane. Z tego powodu eksperci ostrzegają, by nie korzystać z bankowości internetowej, logując się do Internetu z publicznych sieci. Powinniśmy robić to wyłącznie w sytuacji, gdy korzystamy z pewnego połączenia. To właśnie gwarantuje VPN – dzięki niemu możemy bez obaw o bezpieczeństwo, realizować transakcje gdzie tylko chcemy!

Rób zakupy – bezpieczniej i korzystnie

Wykorzystanie VPN znacząco zwiększa również bezpieczeństwo w przypadku robienia zakupów w sklepach internetowych na całym świecie. Najczęściej polskie i amerykańskie sklepy internetowe są już dosyć bezpieczne – posiadają zabezpieczenie w postaci protokołu „https”, który dba o bezpieczeństwo danych wysyłanych przez użytkowników, szyfrując je. Bardzo często, nawet jeśli sklep nie posiada tego certyfikatu, to użytkownik zostanie o tym bardzo szybko poinformowany w okienku przeglądarki i wycofa się z transakcji. Sytuacja może wyglądać jednak zupełnie inaczej, gdy zechcemy zamówić produkt z innych krajów – poziom zabezpieczeń na całym świecie wygląda bardzo różnie.

Nieoczywistą korzyścią wynikającą ze stosowania VPN jest również fakt, że w niektórych przypadkach dzięki zmianie IP zyskujemy szansę na tańszy zakup biletów samolotowych i noclegów w hotelach. Bardzo często ceny na poszczególnych stronach rezerwacyjnych widoczne dla konkretnego użytkownika wzrastają, gdy po raz kolejny je sprawdza. To ma sprawić, że szybciej zdecyduje się na rezerwację. Po zastosowaniu VPN identyfikacja użytkownika jest niemożliwa, dlatego też nie da się zastosować tego zabiegu. To oznacza, że możesz w spokoju przeglądać interesujące Cię oferty, nie obawiając się, że ceny są sztucznie podbijane.

Oglądaj filmy i seriale za darmo z serwisów streamingowych na całym świecie

VPN umożliwia również nieograniczony dostęp do treści z serwisów streamingowych na całym świecie. Amerykańskie czy brytyjskie stacje telewizyjne posiadają bardzo ciekawą ofertę udostępnianą na zasadzie VOD (Video on demand) – wideo na życzenie. Globalny charakter internetu i coraz częściej brak barier językowych mógłby sprawić, że popularne filmy, seriale czy programy telewizyjne byłyby oglądane bez przeszkód również przez polskich widzów. Niestety, wydawcy zarabiają na reklamach – dlatego też nie mają żadnego pożytku z tego, że ktoś w Polsce zobaczy ich program – i tak nie kupi sprzedawanego w Ameryce serka. To powoduje stosowanie blokad opartych na geolokalizacji. W artykule na wywrota.pl poświęconemu dostępowi do oferty Netflixa z USA wyczytamy, że korzystając z VPN, możesz je ominąć! Wystarczy, że zmienisz IP na IP z kraju, którego pochodzi interesujący Cię materiał! W ten sposób możesz spokojnie przechytrzyć blokady i zyskać dostęp do najbardziej atrakcyjnych materiałów telewizyjnych z całego świata. To działa w dwie strony – wyjeżdżając na wakacje, będziesz mógł również obejrzeć odcinek polskiego serialu za granicą.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *