Wentylacja z odzyskiem ciepła – czy warto ją stosować?
Wentylacja to jedno z ważniejszych zagadnień w budownictwie mieszkalnym i usługowym. Obecnie technologia poszła na tyle do przodu, że mamy do czynienia z budownictwem bardzo szczelnym. Wydawałoby się, że im mniejsze straty cieplne budynku, tym lepiej. Otóż w takim wypadku może i oszczędność wydaje się być większa (mniej wydatków na ogrzewanie), to jednak pozostaje kwestia odpowiedniego wentylowania przestrzeni wewnątrz budynku. Klasyczna wentylacja znana od tysięcy lat to wentylacja grawitacyjna, czyli taka, która wykorzystuje fakt, że ciepłe powietrze unosi się do góry (konwekcja). Niestety działa to najlepiej, gdy jest spora różnica między wartością temperatury na zewnątrz i tą w środku. Podstawowymi elementami wentylacji grawitacyjnej są kominy wentylacyjne o odpowiednio dużym przekroju.
Wentylacja mechaniczna
Bardziej zaawansowanym systemem wentylacji jest wentylacja mechaniczna. W jej klasycznym układzie nawiewno-wywiewnym powietrze zewnętrzne jest wprowadzane, czyli nawiewane do pomieszczeń budynku, a system wywiewny odprowadza zużyte i zanieczyszczone powietrze na zewnątrz.
Trzeba jednak pamiętać, że kiedy wprowadzimy powietrze z zewnątrz do środka, to siłą rzeczy jest ono ogrzewane. Kiedy się zużyje nadal jest nośnikiem ciepła, które bezpowrotnie tracimy przy jego wydalaniu. Straty na wentylacji są spore i dlatego opracowano metodę, by owe ciepło odzyskać. Jest to zjawisko rekuperacji.
Bardzo często w domach stosuje się wentylację hybrydową, która łączy zalety sytemu mechanicznego i grawitacyjnego. W chłodniejsze miesiące i dni grawitacyjna wentylacja radzi sobie dobrze. Problem pojawia się w miesiącach letnich, kiedy bardzo trudno jest o dobre przewietrzenie mieszkania z uwagi na małą amplitudę temperatury zewnętrznej i wewnętrznej.
Rekuperator
Jeśli strumienie ciepła wywiewanego i nawiewanego zostaną przepuszczone przez odpowiedni wymiennik, część ciepła już ogrzanego zostanie przekazana do powietrza nawiewanego (chłodniejszego). Wspomniany wymiennik to tylko jedna z części urządzenia znanego pod nazwą rekuperator, w którym znajdują się również elementy izolacyjne, wentylatory, filtry, a czasem grzałka.
Korzyści z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Postęp technologiczny w budownictwie i zakresie wentylacji pozwolił na budowanie rewolucyjnych domów energooszczędnych i pasywnych, czyli takich, które praktycznie nie wymagają dogrzewania opałem. Co ciekawe, im bardziej szczelny budynek, tym większy procent ciepłą traci się przez wentylację.
Dlatego należy pamiętać, że wentylacja mechaniczna z rekuperacją to system dla nowych i dobrze zaizolowanych budynków. Tylko wtedy osiągniemy wysoki współczynnik odzysku ciepła poprzez regenerację, rekuperację czy zastosowanie pompy ciepła.
Oczywiście odczuwalna jest także korzyść finansowa. Mimo wysokich kosztów instalacji i samego montażu, to później wentylacja ta oszczędza nam sporo pieniędzy. Nie dość, że nie płacimy za opał, to jeszcze straty są minimalizowane. Cieszy też brak konieczności budowy kominów wentylacyjnych.