Wybieramy stację pogodową, która spełni Twoje oczekiwania!
Jednym z urządzeń wyjątkowo przydatnych w każdym domu jest stacja pogodowa. Dostarcza ona bowiem szczegółowych informacji na temat aktualnych warunków atmosferycznych bez konieczności włączania telewizora czy komputera. Tym samym ułatwia np. wybór odpowiedniego stroju. Jeśli zależy nam na zakupie optymalnego urządzenia z omawianej kategorii, to przeanalizujmy rzetelny ranking stacji pogodowych dostępny w Internecie.
Trzy różne modele
Standardowa stacja pogodowa składa się z głównej jednostki wyposażonej w ekran, a także zestawu czujników odpowiadających za precyzyjny pomiar poszczególnych parametrów. Największą popularnością cieszą się obecnie modele cyfrowe, które funkcjonują dzięki falom radiowym o częstotliwości 433 MHz, 868 MHz bądź 2,4 GHz. Wiele z nich odbiera sygnał z instytutów badawczych wyspecjalizowanych w kontrolowaniu danych klimatycznych. Przekłada się to na wysoką dokładność w zakresie ustalania m.in. temperatury, wilgotności, ciśnienia i prędkości wiatru.
Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest również zwiększona funkcjonalność i czytelny wyświetlacz LCD. Alternatywę stanowią klasyczne, analogowe stacje. Nie wymagają one zasilania, a do pomiarów wykorzystują wyłącznie zjawiska fizyczne. Mają zazwyczaj atrakcyjny design, więc mogą z powodzeniem pełnić rolę dekoracji pokojowej. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o stacjach internetowych, łączących się poprzez Wi-Fi i przesyłających dane do aplikacji telefonicznej.
Na te parametry zwracajmy szczególną uwagę
Decydując się na zakup stacji pogodowej, warto najpierw zweryfikować jakość zastosowanego wyświetlacza. Powinien być przede wszystkim wystarczająco duży i jasny, tak aby odczytywanie wszelkich prezentowanych informacji nie sprawiało żadnego problemu. Pożądanym udogodnieniem jest energooszczędne podświetlenie LED, które okaże się wprost nieocenione po zapadnięciu zmroku.
Ogromne znaczenie ma ponadto zakres mierzonej temperatury. W naszej strefie klimatycznej optymalna wartość wynosi między -25°C a +50°C. Pozostałe kluczowe elementy to zasilanie (poprzez baterie AA albo panel słoneczny), wielkość zapisu danych (od 200 do nawet 4000 rekordów), rodzaj łączności (przewodowy bądź bezprzewodowy) oraz liczba czujników (co najmniej 10). Wymienione powyżej parametry łatwo sprawdzimy, wchodząc na ranking stacji pogodowych zamieszczony w sieci.
Najbardziej użyteczne funkcje
Przy wyborze stacji pogodowej nie zapomnijmy o zainteresowaniu się skalą obsługiwanych przez nią funkcji. Przyda się zwłaszcza termometr służący do wyznaczania temperatury (na zewnątrz i wewnątrz obiektu mieszkalnego), higrometr przystosowany do ustalania poziomu wilgotności powietrza (niezbędny dla osób mających problemy z oddychaniem), barometr mierzący ciśnienie, czujnik ustalający prędkość oraz kierunek wiatru, czujnik dokonujący pomiaru opadów atmosferycznych, a także specjalny wskaźnik badający szkodliwe dla zdrowia promieniowanie UV.
To ostatnie rozwiązanie stanowi prawdziwe wybawienie dla wszystkich użytkowników chorujących na raka skóry. Dodatkowo zaleca się, aby stacja oferowała opcję prognozowania na podstawie zmian zachodzących w pogodzie i sygnału HGB odbieranego z obserwatoriów.